horoskoopkuum videomüstilised loodmuusikanipid ja toitsaatusedsisuturundussuhtedtestidusutlususutlusedveebi eksklusiiv

10 nippi säästlikumaks eluks

Mõtled murelikult nii kaugustes terendavale palgapäevale kui ka üha lähenevatele jõuludele? Mured muutuvad leebemaks, kui õpid säästma. Selleks siin mõned lihtsad, kuid kiireid tulemusi andvad soovitused.

1. Loo endale eelarve
Selleks, et säästmisega algust teha, on sul kindlasti vaja eelarvet, mis aitab anda ülevaate kõikidest väljaminekutest. Ühtlasi aitab eelarve sul juba arvestada säästudega, seega on raha säästmine lihtsam.

2. Maksa sularahaga ja pane peenraha kõrvale
Kui sul on keeruline end distsi­plineerida raha kõrvale panema, siis võid harjutada hoopis teistmoodi trikiga. Hakka toidupoes maksma pangakaardi asemel sularahaga (see on hea ka selleks, et vähendada liigset rahakulutamist) ning kui saad peenraha, pane see lihtsalt kõrvale.
Näiteks kui sinu arve on 4,70 eurot ning tasud 5-eurose rahatähega, pane koju jõudes saadud 30 senti kõrvale.
See ei pruugi olla küll kõige kiirem viis, kuidas raha säästa, kuid niiviisi ei pane sa tähelegi, kuidas hoiulaekasse tekib üsna korralik summa. Seda võid kasutada näiteks hiljem kuu lõpus, kui raha napib või soovi korral lihtsalt jätkata säästmisega.

3. Pane paika eesmärk
Säästmine niisama säästmise pärast ei ole eriti produktiivne. Kui sul pole teatud eesmärki, mille nimel sa raha säästad, on tunduvalt tõenäolisem, et hoogsalt alanud säästmine saab varsti kurva lõpu.
Selle vältimiseks pane paika kindel eesmärk, mille pärast sa üldse raha säästa tahad. Mis iganes sinu eesmärk ka pole, pane see kirja ja hoia seda meeles – see aitab sul end hoida säästmise rajal tõhusamalt.

4. Leia võimalusi, kuidas kulutusi vähendada
On ütlematagi selge, et eduka säästmise jaoks pead sa vaatama kriitilise pilguga oma väljaminekuid ning leidma viise, kuidas raha kokku hoida.
Näiteks proovi kulutada vähem elektrit või väldi kohvijookide ostmist. Kui pead eelarvet, on selliseid kulutusi ka lihtsam tuvastada.

5. Proovi eristada rohkem soove vajadustest
See on teema, millest ei jõua küll rääkida paari sõnaga, kuid sisuliselt jagunevad kõik väljaminekud kaheks: on kulutused, mis on hädavajalikud ning on kulutused, mis tulenevad meie soovidest.
Näiteks, piim on vajalik, sest sisaldab kaltsiumi, mis on hea meie luudele, kuid küpsis ei ole vajalik, sest see ei anna kehale tegelikult mitte ühtegi eluks vajalikku toit­ainet.

6. Leia viise, kuidas rohkem ise teha
Mugavus maksab ning mitte vähe. On aga tohutult palju asju, mida saaksid ise kerge vaevaga teha, ilma et peaksid kutsuma kohale spetsialisti või kulutama raha kallimale teenusele: näiteks võid pesta autot käsipesulas ise, mitte viia seda kallimasse automaatpesulasse.
Ise tehtud, hästi tehtud – proovi kulutada vähem raha erinevatele teenustele, eriti kui saaksid tegelikult midagi oma kätega ära teha.

7. Võrdle teenuseid ja küsi pakkumisi
Oleme kõik niivõrd harjunud sellega, et esimene tehtud pakkumine ongi kõige parem ning kartes pakkumisest ilma jääma, kipume ka kohe otsust tegema.
Harjuta end selle osas ümber – selle asemel, et kasutada esimest pakkumist, võrdle hindu ka mujal ning küsi veel pakkumisi. See kehtib eriti näiteks internetipakettide ja muude teenuste eest – küsi julgelt pakkumisi kõikjalt ja võrdle neid omavahel.

8. Jäta maha ebatervislikud harjumused
Sa ei taha seda ilmselt kuulda, aga üks osa raha säästmisest on ka oma ebatervislike harjumuste unustamine.
Mõtle, kui palju oleks võimalik raha säästa näiteks siis, kui sa jätaksid maha suitsetamise või mõne muu ebatervisliku harjumuse. Raha säästmine võib seega olla ka hea motivaator tervislikuma eluviisi elamiseks.

9. Kaasa säästmisesse kogu pere
Ära hoida säästmist enda teada. On leitud, et raha säästmine ja eelarve järgimine on tunduvalt edukam nende inimeste puhul, kes on jaganud oma säästuplaane ka abikaasa, partneri, pere või sõpradega.

10. Muuda säästmine lõbusaks
Raha säästmine ei pea olema tülikas ega kurnav ning see ei tähenda, et sa peaksid täielikult muutma oma eluviisi. See tähendab tegelikult seda, et sa kontrollid oma raha paremini ja hädaolukordade puhul on sul tagataskust võtta rahasumma, mis aitab toime tulla ilma, et peaksid oluliselt raha pärast muretsema.
Ära võta säästmist kui midagi piiravat – säästmine võib olla lõbus!
Luba endale aeg-ajalt väike preemia, kui oled mõnda aega juba tublisti säästnud ning muuda raha säästmine elustiiliks. Just seda see tegelikult ongi!

SaSa

1 kommentaar Lisa kommentaar
  
Annie Annie 26.12.2020 01:35
MNINA - RAHANDUS - TEENUSED Finantsabi direktoraat Pakume isiklikke laene, võlgade konsolideerimise laene, riskikapital, kommertslaenud, õppelaenud, eluasemelaenud või “mis tahes põhjusel laenud”. El. E-post: 1: infos.kredit700@gmail.com El. E-post2: financial.service.group01@gmail.com WhatsApp: +33 7 55 17 86 25