horoskoopkuum videomüstilised loodmuusikanipid ja toitsaatusedsisuturundussuhtedtestidusutlususutlusedveebi eksklusiiv

5 faktorit, mis määravad sinu kohvi maitse

Kohvi võib olla kibe, hapu, magustatud, jätta pähkli, marjade või karamelli järelmaitse. Need maitsed ja järelmaitsed sõltuvad kohvitüübist, regioonist kus need on kasvanud ning samuti kliimast ja maapinnast, samuti ka kõrgusest kus kohvioad kasvavad. Kuid kas sa teadsid, et kohvi maitset mõjutab samamoodi ka igapäevased asjad nagu näiteks vesi, millest kohvi valmistatakse või kohvimasin? Kui sa oled märganud, et kodus valmistatud jook ei maitse enam sama hästi, siis on aeg mõelda kaks korda. Siin on 5 erinevat faktorit, mis võivad rikkuda ka kõige kõrgema kvaliteediga kohvi.

1. Kohvi värskus

Just nagu teiste toitude puhul on ka kohvil oma aegumiskuupäev. Kahjuks ei raporteeri kohvimasin kohvi kõlblikkuskuupäeva möödumist. Sul ei ole võimalik seda tunda pärast kohvi valmistamist või kohvioa inspektsiooni. Kohvi kehtivuskuupäeva möödumisest või teisisõnu kohvi heade omaduste kadumisest saab kõige selgemalt teada pärast esimest lonksu. Põhjus selleks on väga lihtne – mõnikord võib kohvi olla lihtsalt liiga kaua või valesti säilitatud. Eriti kui on tegu jahvatatud kohvipakiga. Jahvatatud kohvil on lühem eluiga. Seega soovitatavad kohvieksperdid valida kohviube ja neid ise jahvatada. Professionaalsed kohvimasinad ei jahvata kohviube eraldi iga tassi jaoks ilma põhjuseta. Sellisel viisil on võimalik tagada, et valmistatud kohvi säilitab oma parimad omadused. Kui sa oled endiselt juurdlemas jahvatatud kohvi või kohviubade vahel siis on vastus üsna selge.

2. Jahvatatud kohvi jämedus

Kui sa valmistad kodus ise oma kohvi või kasutad automaatset kohvimasinat, siis tuleks olla teadlik, et erinevad kohvi valmistamise viisid nõuavad erinevat jahvatatud kohvi jämedust. Kuna hea kohvi nõuab tähelepanu ja kannatlikkust. Peamine reegel siin on lihtne: mida kauem kohvi valmib, seda jämedamalt tuleks seda jahvatada. Näiteks espresso kohvi valmib kõigest 30 sekundiga, seega läheb selleks vaja väga peent jahvatust. Ja musta kohvi valmistamine tassis võtab umbes 4 minutit. See tähendab, et kohvioad sellise joogi jaoks peaksid olema võimalikult jämedad. On loomulik, et kohvi maitse muutub kui sa valid vale jahvatamise taseme. Võta arvesse mis kohvi sa valmistad ja kohanda jahvatamise tugevust vastavalt, hoolimata kas kohvimasin töötab ainult ühe nupule vajutusega või sa valmistad kohvi ise.

3. Kohvimasin

Sa teed kõike, mida sa alati teed, kuid kohvi maitse ei ole enam meeldiv? Võib-olla on probleem kohvimasinas? Hoolimata sellest, kas tegu on poolautomaatse või automaatse kohvimasinaga, kõik kohvimasinad vajavad regulaarset puhastamist. Ning see ei tähenda ainult pinnapealset tolmu eemaldamist. Selleks, et valmistatud kohvi maitseks meeldivalt, tuleks tühjendada valmistamise konteiner, seda pesta ja kuivatada. Kui kohvimasin on automaatne, siis puhasta selle pressi iga nädal ja vajadusel eemalda katlakivi. Kui pressi regulaarselt mitte puhastada, siis koguneb masinasse niiskus ning võib tekkida hallitus, ning selline kohvi mitmekesistamine on väga ebasoovitatav. Maitsva kohvi nautimiseks on iganädalane kohviseadme puhastamine lihtne ülesanne. 

4. Vee kvaliteet

See on midagi, mille peale ei tulda väga sageli. Kuigi hoolikalt valitud kohvioad on tavaliselt hea kohvi valmistamiseks esmatähtsad, siis vee kvaliteet on samuti märkimisväärse mõjuga kohvi maitsele. Kohvi eksperdid soovitavad kraanivett vältida. Mitte ainult selle halva kvaliteedi tõttu. Just nagu igas linnas ning mõnikord ka naabruskonnas, tuleb vesi erinevatest kaevudest ning nende vesi on tugevama või vähem märgatava maitse omadusega. Samuti on kraani kaudu majja tulev vesi kare ning võib olla erineva puhtustasemega, mis mõjutab kohvi maitset. Sa võid lugeda rohkem vee efektil kohvile siit. Selleks, et nautida täiuslikult valmistatud kohviaroomi kodus, tuleks valida mitte ainult kvaliteetsed kohvioad vaid ka kvaliteetne vesi. Kui vesi sinu kodus vastab eelnevale kirjeldusele, siis on lihtsaim variant valida pudelivesi.

5. Vee temperatuur

Selleks, et valmistada hea kohvitass, ei tohiks seda valmistada keeva veega. Kui sa oled seni valmistanud kohvi valades tassi just keenud vee, siis tuleks see lõpetada. Keev vesi mitte ainult ei takista peenel maitsel välja tulemast vaid samuti kõrvetab kohvi, mille tulemuseks on kohvi maitse kibedam kui see peaks olema. Sama oluline on ka valmistada kohvi mitte liiga jaheda veega, sest kohvi tuleb liiga lahja. Kohvieksperdid väidavad, et parim temperatuur kohvi valmistamiseks on umbes 96° C. Lihtsalt öeldes tuleks siis kui vesi keeb lasta sellel seista mõned minutid ja alles siis valda kohvi peale.

Kohvi valmistamine nõuab alati hoolt ja tähelepanu, hoolimata sellest kas see on valmistatud automaatse kohvimasinaga või valmistatud veekannus keenud veega. Võta arvesse kohvi röstimise iseloomu, kasutatud vett, iga kohvioa jahvatamist ja mis kõige olulisem – puhasta oma kohvi valmistamise seadet regulaarselt. Et iga kohvitass, mida sa oled valmistanud oleks väärt naudinguhetke.

 

 

0 kommentaari Lisa kommentaar