Aija on vabakutseline stilist ja ehtekunstnik, kes töötab ka moetoimetajana erinevates ajakirjades.
Tema suurim saavutus selles valdkonnas on kindlasti see, et Aija stilistika on ilmunud maailmakuulsas Vogue ajakirjas. Fotograafiks oli tema hea Itaalia sõber, kellega vähemalt kord aastas tehakse üks moeseeria koos.
"Iga kord, kui ta Eestisse tuleb, siis planeerime midagi koos. Eelmise seeria tegime ka väga kõrgelt hinnatud L’Officiel ajakirja Austrias. Järgmisena tahaks vallutada ELLE ajakirja ning veel teiste riikide Vogue’s olla esindatud," ütleb Aija ja lisab, et selle aasta viimane ajakirja Mood number sai just valmis.
"Tegin stilistikat meie kaanestaarile Anu Saagimile. Tõeliselt äge naine, kellega oli väga sujuv ja lõbus koostöö. Veel tegime tiimiga toreda moeseeria, mille kontseptsiooni, lisaks stilistika tegemisele, arendasin. Nimelt tegime varjupaiga kasside ja koertega seeria, kus on iga looma kirjeldus koos vanuse ja nimega. Väga loodan, et mõni armas loomake leiab seeläbi endale kodu."
Hetkel teeb ta artikleid Tiiu ajakirja jaoks ning abistab stilistilise poole pealt ühte uut aksessuaari-brändi loojat. Vabakutselise stilistina ei tea kunagi, millal ja milline töö ette tuleb.
Mida tähendab ilu sinu jaoks?
Ilu on vaataja silmades, ja kui oskad näha südamega, on kõik asjad ilusad. Kõik inimesed on ilusad, kui oskame vaadata läbi avatud südame. Kui saad kontakti inimese päris olemusega, siis lahtuvad igasugused mõistuse poolt loodud ilukriteeriumid. Naeratavad ja ennast armastavad inimesed on alati kaunid.
Mis on selles töös arendavat ja põnevat?
Stilistika juures on põnev on see, et kohtun erinevate inimestega ning seal on oluline tiimitöö. Mõne inimesega klapib nägemus ja olemus väga hästi, ning siis on kindel, et ka tulemus on hea. Kui näiteks reklaamide stilistika pakub põnevust läbi inimeste, siis moeseeriad toidavad hinge, sest läbi selle saan luua kunsti.
Keeruline on aga siis, kui asjad ei lähe plaanipäraselt. Näiteks ühe moeseeria pildistamisel tuli välja, et modell pidi varem lahkuma, pildistamine pidi toimuma õues, kuid vihmasadu ei lakanud. Meil ei jäänud muud varianti, kui teha pildistamine läbi saju ära. Õnneks oli meil üks vihmavari, millega saime modelli soengu, meigi ja riided enam-vähem kuivad hoida, aga ise olin päeva lõpuks läbi vettinud.
On ka olnud modelle, kellel on väga väljakujunenud stiil ja kes pole enam nii altid kõike proovima. See paneb kohati proovile ja õpetab suhtlema nii, et mõlemad osapooled jääksid lõpuks tulemusega rahule.
Kuidas ja millal tuli mõte luua ehtekollektsioon?
Eks see mõte on tiksunud vahelduva eduga, kuna mul on omandatud bakalaureusekraad ehtekunsti erialal Eesti Kunstiakadeemias. Lõpetasin EKA aastal 2012, aga sattusin tegutsema hoopis moealale. Esialgu modelliagentuuri agendina, sealt edasi moetoimetajana Cosmopolitani ja Mood ajakirjas ning kõrvalt tegutsesin ka vabakutselise stilistina.
Eelmisel aasta suvel, kui oli rohkem aega iseendale, käis mingi klikk mu sees ära ning tundsin, et soovin luua midagi enda kätega, mis pakuks rohkem väärtust. Olen tegelikult aastaid tundnud, et sooviks teha midagi, mis aitaks naistel enda väega kontakti saada, aga esinemise geeni mulle
sellisel kujul pole antud, et väeringe või koolitusi läbi viia. Küll aga on antud hea moetunnetus ja käeline oskus.
Sügisel tulingi välja täiendatud orhidee kollektsiooniga, mis tegelikult sai alguse juba kooliajal, kuid jäi aastateks pausile.
Mis ideed see kannab ja mida kandjale annab?
Nii nagu iga lilleõis ja naine on unikaalne, on ka orhidee kollektsiooni ehted, kuna võtan vormi päris õiest. Seetõttu ka suurused ja kujud varieeruvad. Loodan, et ehte kandja tunnetab endas seda ilu ja unikaalsust, mis igas õies on, mis ehteks saab.
Soovin edaspidi rohkem rõhku panna vääriskividele (hetkel olen lisanud ainult teemante), sest usun, et lisaks rahalisele väärtusele, on vääriskividel ka energeetiline ja tervendav mõju. Soovin, et minu loodud ehe oleks kandjale talismani eest ning oleks asi, mida saaks edasi pärandada.
On sul endal mõni selline ajalooga ese?
Ehteid kahjuks pole (veel) pärandatud, aga vanaema pärandas mulle ühe mustast sametist väikese teatrikotikese. Sellel on kuldsed raamid ja sang ning kinnituse koha peal kaks väikest kristallist kivi. Sees on eraldi veel sametist senditasku ja peegel.
Just hiljuti nägin seda kapis ja mõtlesin, et on aeg teatrisse minna – tahaks väga seda kanda.
Milliseid maailmakuulsaid ehteid imetled?
Eesti filigraani imetlen kõige rohkem. Õppisin seda EKA ajal ka imelise filigraanmeistri Aida Lippini käe all, keda kahjuks enam meie seas pole. Õnneks on mul soetatud ühed tema kõrvarõngad, mis on tõeline kunsti- ja meistriteos. Nii detailne, perfektne ja aeganõudev.
Kunagi tahaks selle juurde tagasi pöörduda, sest see on väljasurev tehnika. Ma ei teagi, et keegi teeks hetkel Eestis filigraani sellisel tasemel nagu tema.
Mehed on hakanud tänapäeval ekstravagantseid ja erilisi asju kandma – kuidas sellesse suhtud?
Suhtun positiivselt. Iga inimene võib kanda täpselt seda, mis talle meeldib ja milles ta end hästi tunneb. Riided võiksid toetada meie olemust ja anda juurde enesekindlust.
Mida sina kanda armastad?
Tunnen ennast mugavamalt pükstes, kuid viimasel ajal harjutan ennast rohkem ka seelikuid ja kleite kandma. Suvel neid peamiselt ainult kandsingi. Kui aastaid olin pigem minimalistliku musta, valge ja halli kandja, siis nüüd tunnen, et soovin rohkem värve ja natuke mustreid enda ellu. Kahjuks minu nahatooniga väga silmatorkavad värvid ei sobi, aga mahedamad toonid küll.
Kuna olen suhteliselt külmakartlik, siis minu suured lemmikud on igasugused villa, kašmiiri ja mohäärisegused kampsunid. Hindan üleüldiselt rohkem looduslikke kangaid.
Milleks inimesed üleüldse stilisti abi vajavad?
Enamasti pöörduvad stilisti poole need, kes tahaksid kas uuendust enda garderoobis või profesionaali silma, kes näitaks neile, mis värvid ja lõiked neile sobivad. Paljud ei tule isegi selle peale, et neile võiks midagi sellist sobida, mida nad tavaliselt ise poes üldse ei vaatagi.
Hästi rõõmustav on näha inimeste siiraid emotsioone, kui suudan neid millegagi üllatada.
On sul mingi soovitus, kuidas leida oma stiil või see polegi oluline, võib kanda vastavalt tujule?
Riietus peaks panema sind tundma enda kehas paremini, mitte vastupidi. Stiil on igaühe enda teha ja kujundada. Riietume siiski enda jaoks, seega vastavalt tujule on väga hea lähenemine.
Inspiratsiooni ja ideid võib aga koguda näiteks Pinterestist, Instagramist ja moeajakirjadest. Riidepuul seisev asi ei pruugi kõnetada nii hästi võrreldes sellega kui näed seda sama asja päris inimese või mannekeeni seljas. Rääkimata kombineerimisvõimalustest, mille peale ise kohe alati ei tule.
Sellest ajast peale kui avastasin tossud ja kontsata saabaste mugavuse (sain ka üle enda kompleksist, et olen liiga lühike ilma kontsadeta), on raske teha valikut kontsade kasuks. Aga vahel mulle tõesti meeldib end n- ö ülesse lüüa ja kõrged kontsad alla panna. Hoopis teine tunne tekib. Mõnel naisel on võib-olla selleks naiselik kleit või hoopis ilus pesu. Mind teevad enesekindlamaks püksid ja kontsad.
Greta Kaupmees Fotod: Kristiin Kõosalu; Luca Meneghel