horoskoopkuum videomüstilised loodmuusikanipid ja toitsaatusedsisuturundussuhtedtestidusutlususutlusedveebi eksklusiiv

Alice Järvet uurib ajaloo saladusi

Endine politseiuurija Alice Järvet on elus kogenud nii tõuse kui mõõnu. Pärast kohtusaagat, kui tema maine oli kapitaalselt kahjustatud, lahkus naine Eestist ja seikles mööda maailma vabatahtlikuna tööd tehes ning end arendades.

Rännuteed viisid ta paljudesse kohtadesse. Mõttelisele kaartile võib kanda paigad nagu Dharamsala, Kathmandu, Bali, Yucatan, Salvador, Quito, Galapagos ja Guatemala. Ta töötas inglise keele õpetajana Nepaalis, Indias ja Indoneesias, elas kuu aega Mehhikos maiade külas ja ühe kuu Galapagose saartel.
Alice õppis elu helgemat poolt hindama ja kaamerat kasutama. Sellest reisist sündis raamat ja tunnipikkune dokumentaalfilm. Dokumentaalfilm valmis New Yorgis, värskelt Guggenheim’i preemiaga pärjatud kunstnik Robert R. Hite’i abiga, kes nägi Alices potentsiaali ja julgustas teda avastama uut reaalsust. Tänu sellele filmile, sai naine jubapakkumise toimetada ühte ajaloosaadet pealkirjaga “Vapsid. Must-valge võitlus”. 8-osalises sarjas näitas ta vapside elu kogu perioodi algusest lõpuni kuni nende lõpliku hävinemiseni.
Täna on endine uurija sukeldunud taas filmimaailma ning süvenenud Eesti ajalukku.
Kui Viktor Siilats pakkus Alice Järvetile võimaluse film vändata, polnud naisel kahtlustki, kuidas sellesse suhtuda.
Pätsi ja Laidoneri vastu oli Alices põlgus juba sellest ajast, kui ta nende kohta ajalooürikutsest täpsemalt uuris. “Ühest küljest olid nad suured riigimehed. Aga nad suutsid riigi rahulikult ära kinkida, hävitades vabadussõdalased ja nende liidu ning pannes vangi inimesi, kes olid vabadussõjas võidelnud. Jumala eest, et keegi teine ei saaks võimu peale nende,” räägib Alice, kes toetas kohe Viktori ideed, et mehed polnud lõpuni õilsad ja aumehed. “Nad käitusid ikka väga alatult eesti rahva suhtes.”
“Eesti vabariigi loomine ja selle kaitsmine on ja jäävad Pätsi ja Laidoneri ülisuureks teeneks, mille eest nad on pälvinud kogu eesti rahva tänu ja lugupidamise... Pätsi poliitilist tegevust iseloomustas tema enda lause, et vajadusel tantsib ta kasvõi vanakuradi vanaemaga. Tants vanakuradi vanaemaga viib aga lõpuks kuhu? Mõistagi põrgusse!”
Nii kõlab Alice arvutis monteerimisjärgus filmi katkend, mida loeb peale Alice isa, näitleja Jüri Järvet. Jooksevad ajaloolised kaadrid. Veel nädalake enne filmi linastumist lihvib Alice filmi viimaseid detaile. Ta tunnistab, et filmi tegemine oli väga põnev väljakutse.

 

0 kommentaari Lisa kommentaar