horoskoopkuum videomüstilised loodmuusikanipid ja toitsaatusedsisuturundussuhtedtestidusutlususutlusedveebi eksklusiiv

Anne Arrak lilli ei oota ja süüa ei tee

Kaalude tähtkujus sündinud võluv laulja Anne Arrak esineb Tallinki laevadel ja tervelt kahes bändis veel. Laulmisele lisaks tegeleb ta ka jumestuskunstiga ning otsib teed kõrgmoemaailma.

Milline oli sinu lapsepõlveunistus, kuivõrd see tänaseks täitunud on?
Lapsepõlves mul ei olnud eriti unistusi. Mäletan, et päris väiksena tahtsin saada iluuisutajaks, aga see oli ilmselt kõigest  hetkeline vaimustus, mis möödus kiiresti.

Millal ja kuidas laulmise juurde jõudsid?
Laulmise juurde jõudsin juba 3-aastaselt, kui vanemad mind laulustuudiosse panid. Praegu ma mõtlen, et huvitav, kas ma oleks selle tee valinud ka hiljem ja iseseisvalt. Aga kuna ma sellega juba nii varakult tegelema hakkasin, siis see tundus nii loomulik elu osa, et mul ei tulnud mõttessegi muusikaga tegelemine pooleli jätta. Pärast laste laulustuudiot jätkasin muusikaõpingutega erinevates muusikakoolides ja pärast keskkooli astusin Viljandi Kultuuriakadeemiasse.

Kas oled kunagi kooliajal ka kusagil kooris laulnud, koorilaulmisega tegelenud?
Laulsin mitu aastat koolikooris, kus olin esimene sopran. Kuna mul on praegu suhteliselt madal tämber, siis mind paneb imestama, kuidas ma noorena kõik need kõrged noodid ära laulsin. Aga ega ma pole ammu enam klassikalise muusikaga tegelenud ka, võib-olla natuke harjudes suudaksin jälle.

Sinu esimene avalik esinemine lauljana. Kellele, millal, kui kindlalt ennast (publiku ees) tundsid?
Päris esimest esinemist ma kahjuks ei mäleta, kuna see oli ilmselt juba 3-4 aastasena. Aga nii väiksel lapsel veel lavahirmu ei ole, see tuleb hiljem,  koos kõikide teiste ebakindlustega, mis puberteedieas tekivad.

Kuidas oma hääle eest hoolitsed?
Väga ei hoolitsegi. Kuna ma laulan päris palju ja tihti siis tegelikult mu hääleaparaat on üsna “musklis” (ei leia paremat sõna selle jaoks) ja ma ei pea näiteks väga sooja tegema enne laulmist. Kui laulda õige tehnikaga ehk läbi diafragma, siis põhimõtteliselt võib inimene laulda ükskõik kui palju ja tal ei lähegi hääl korrast ära. Õige kohaga laulmine ei tee hääleaparaadile liiga. Ja täpselt samamoodi nagu sporti tegevatel inimestel esineb vähem haigusi kui neil, kes sellega ei tegele, ei kipu ka hääl väga haigeks jääma kui palju laulda. Ühesõnaga ma ei pea eriti oma häälele erihooldust tegema.

Kas laulusõnad jäävad sulle kergesti meelde, kuidas kontserdil ennast välja vingerdad, kui mõni sõna või salm kogemata ununeb?
Mäluga ma väga uhkustada ei saa ja sõnade ununemist tuleb ikka ette. Tavaliselt suudan siis midagi muud asemele laulda, või näiteks vahetan paar salmi ära. Aga mõnel korral on küll juhtunud ka seda, et juhe jookseb totaalselt kokku ja siis ei jää muud üle kui lihtsalt üritada kuidagi ree peale saada. Siinkohal tuleb mul meelde naljakas seik lapsepõlvest, kui ma olin umbes 4-5 aastane. Mul ununesid sõnad nii ära, et ma pöördusin oma vanemate poole, kes istusid esireas ja laususin mikrofoni: “Mis ma nüüd teen?” Küllap publik sai siis kõhutäie naerda!

Sinu tähelend sai väidetavalt alguse just saatesarjast "Eesti otsib superstaari". Jõudsid selle kolmandal hooajal koguni finaali, kus saavutasid seitsmenda koha. Mida nüüd tagantjärgi sellest saatest arvad?
Olen väga suur taoliste saatesarjade fänn, kuna see on suurepärane võimalus leida talente, kes muidu võib-olla märkamatuks jääksid. Samas mulle tundub, et Eesti suguses väikses riigis ei peaks seda korraldama päris iga aasta, vaid näiteks iga kahe või kolme aasta tagant. Meil lihtsalt ei ole siin nii palju neid tõeliselt andekaid lauljaid. Nagu näha, siis ka mõnest saate võitjast ei ole hiljem enam väga kuulda olnud. Mulle andis see saade tohutult palju juurde enesekindlust ning tegi lihtsamaks edasise lauljakarjääri edendamise.

Ühe lauluvalikuga seal üllatasid igatahes täiega. Scorpions ja nende superlugu "Still Loving You". Miks selline valik?
Ilmselt valisin selle loo, kuna ma olen rokiaustaja ja see lugu on mulle muidu ka alati meeldinud.  Seda, kas mul  tookord õnnestus see lugu enda omaks teha, ma ei julge väita, aga igal juhul ma andsin endast tol hetkel parima.

Vastab tõele, et praegusel ajahetkel laulad koguni kolmes täiesti erinevas ansamblis?
"Tallinki" laevapundis, sümfoonilist metalli viljelevas Portread´is ja G.O.S.H.-is?
Just nii.

Kuidas seda kõike jõuad, milline kooslus neist sulle ikkagi see kõige südamelähedasem on?
Kõik need kolm bändi iseenesest ei nõua tähelepanu ja tegutsemist 24/7. Tallinki töö ei ole korrapärane ega igapäevane. Töötsüklite vahepeal on mul võimalik tegelda omaloominguga ja teiste bändidega ning lisaks ka meikariametiga. Mulle meeldib teha erinevaid asju ja seetõttu ma ei eelista ühte bändi teisele. Nad kõik pakuvad mulle erinevaid väljaelamisvõimalusi. Küll aga vastab tõele, et ma fännan praegusel ajal rokki rohkem kui muid žanre, sestap olen ennast sidunud poprokki ja sümfoonilist metalit viljelevate bändidega.

Sinu senini suurim publik. Kus, millal ja mis bändiga?
Senini suurim publik on ilmselt olnud laulupeol, kus käisin mõned aastad kooli kooriga.

Kõige pöörasem või eriskummalisem esinemiskoht senini?
Kahjuks pole olnud selliseid veel. Loodan, et tulevik toob võimalusi!

Millised lauljad sind läbi aegade enim mõjutanud on?
Esimeselt kohalt minu mõjutajate edetabelist leiab sellise laulja nagu Celine Dion, kuna tema lugude järgi sai lapsena lõõritatud küll ja veel. Meil oli kodus paar-kolm Celine’i CD-plaati ja kõikide lüürika voldikud olid täiesti kapsaks kulunud. Usun, et minu laulumaneer kujunes välja suuresti just Celine’i jäljendades.

Kellega eesti lauljatest sooviksid lava jagada?
 Eesti lauljatest tahaks lava jagada näiteks Ott Leplandiga, kuna ta on üks parimaid vokaliste noorte artistide seas. Väga lahe oleks koostööd teha ka mõne elektroonilise muusika artistiga, näiteks Cartoon.

Millal ilmub lõpuks G.O.S.H.-i ja/või Portreadi täispikk album?
Kindlaid kuupäevi ei tea, aga niipalju võin öelda, et mõlema bändiga on esimene plaat valmimas. Lood on olemas, jäänud on vaid salvestamise vaev. G.O.S.H.i esimene lühialbum ehk EP on juba väljas ja kuulatav meie soundcloudi kodulehel.

Eelmisel aastal osalesid ka saatesarjas "Eesti Tippmodell". Räägi natuke sellest kogemusest.
Mind on modellindus ja moemaailm alati huvitanud, aga ma olen modellikarjääriks liiga lühike. Kuna eelmisel aastal võisid saatesse kandideerida ka lühemad ja vanemad inimesed (otsiti kommertsmodelli), siis nalja pärast saatsingi avalduse. Ma vahest teen selliseid spontaanseid ja hullumeelseid asju. Üllatus oli suur kui mind järgmisse vooru kutsuti. Kogemus ise oli väga lahe, mulle meeldib ennast proovile panna ja tundmatus kohas vette hüpata. Lisab elule vürtsi. Samas kui ma hiljem saadet jälgisin siis mõtlesin vaikselt endamisi: "Jumal tänatud, et mind viimaste hulka ei valitud!"

Kui edukas sa seal olid, kui kaugele jõudsid? Mis modellinduse juures köitis, mis mitte?
Jõudsin eelviimasesse vooru. Mind on alati köitnud kõrgmood ja sooviksin sellega kuidagi moodi seotud olla. Ise modell olla ma tegelikult nii väga ei soovikski. Võib-olla õnnestub mul kunagi hoopis jumestuskunstnikuna moemaailmas ilma teha. Päris äge oleks olla näiteks mõne maailmakuulsa moelooja brändi jumestuskunstnik.

Oled väga kaunis naine, võiksid vabalt kandideerida näiteks iludusvõistlustel. Miks sa seda seni teinud pole, kas või lihtsalt oma lõbuks?
Minu arvates ilu ei saa hinnata, maitsed on ju igal inimesel väga erinevad. Mind ennast huvitab rohkem kõrgmood ja ilu, mis pole klassikaline, vaid pigem kiiksuga ja omapärane, veidi tumedam ja süngem. Üleüldse mulle ei meeldi pingeread, ka muusikas mitte.

Vaheküsimus, kuidagi ei saa jätta küsimata. Kas kunstnik Jüri Arrak on sulle sugulane või mitte?
Ei ole.

Sina ja mehed. Kas mõni härrasmees on sinu südame või tähelepanu võitmiseks ka midagi tõeliselt pöörast teinud? Ning kuidas sa reageerisid...
Ei suuda meenutada, et mõni noormees oleks minu tähelepanu nimel nahast välja hüpanud. Kahju...

Millised on sinu lemmiklilled, millal sulle viimati lilli kingiti?
Lilledest ma väga ei hooli, see on jälle see klassikaline ilu, mis mulle eriti peale ei lähe. Pealegi on minu arvates suur kuritegu tuua lilli tuppa ja panna vaasi, kus nad surevad paari päeva pärast. Viimati sain lilli väga ammu ja ma ei pahanda üldse.

Kuidas laulmise kõrvalt oma vaba aega sisustad?
Mulle väga meeldib näiteks erinevaid sarju vaadata. Võtangi ette ja vaatan mõne sarja otsast lõpuni ära, kõik hooajad. Viimase aja lemmik on sari nimega “Vikings”. Ilusa ilmaga meeldib mulle jalutada.

Kas sa süüa teed?
Ma olen ebatraditsiooniline naine, ehk mulle ei meeldi üldse süüa teha, teen seda vaid olude sunnil. Mul pole selle peale annet ka, tavaliselt maitsestan üle ja enamasti tulevad toidud liiga piprased. Mõõdukalt vürtsikad toidud mulle iseenesest meeldivad, tšillikastet lisan pea igale toidule. Viimasel ajal olen hakanud tähelepanu pöörama tervislikumale toitumisele, olen lõpuks aru saanud, et tervis ja enesetunne sõltub otseselt sellest, mida endale sisse sööme. Saia ja magusat üritan süüa nii vähe kui võimalik. Õnneks mulle väga maitsevad igasugused salatid ja juurviljad-puuviljad, olen üldi­selt kõigesööja.

Mis tänapäeva eesti elu juures sulle meeldib, mis aga närvi ajab?
Eestis on minu arvates hea elada. Siin on vähe inimesi, palju loodust ja privaatsust. Eks närvi ajab see, et hindade ja palkade suhe on ebaõiglasem kui teistes naaberriikides, liiga palju on vaesust ja seda on kurb näha. Mulle meeldib, et eestlased on vaiksed ja rahuarmastavad inimesed ning nad on siirad. Selline ameerikalik "naeratame-kõigile-kõikjal" ja liigenergilisus mulle ei istu, minu arvates on see võlts. Muusiku vaatepunktist on mul kahju sellest, et Eesti on nii väike ja siin on liiga vähe kohti kus esineda.

Septembri lõpus on sul sünnipäev. Milline on aga läbi aegade põnevaim või lahedam sünnipäevakink olnud, mille üle tõeliselt rõõmustanud?
Ma arvan, et kingituste üle rõõmustasin ma kõige enam lapsena, siis tundus iga saadud barbinukk suurim õnn elus. Praegu mulle ei meeldi enam kingitusi saada, kuna ma ise ei oska neid teistele teha. Hindan pigem muid väärtusi kui materiaalseid.

Kolm asja, ilma milleta sa kunagi kodust ei välju...
Telefon, raha, juuksehari.

Et endale või õigemini oma bändidele suuremat tähelepanu tõmmata, kas oleksid selle eesmärgi nimel valmis näiteks poseerima rahvusvaheliselt tuntud meesteajakirjadele (à la "Playboy", "Penthouse") ning kust kulgeks piir, millest kaugemale sa enam ei läheks?
Arvan, et oleksin nõus küll, nai­sed käivad ju suvel avalikes randades ka bikiinide väel, miks peaks aluspesu siis olema midagi sündsusetumat. Päris alasti ei poseeriks ilmselt.

Pärast eriti õnnestunud kontserti - kuivõrd kõva peo te lõõgastamiseks püsti panete?
Pärast kontserti väga ei õnnestu pidutseda, kõik on väsinud ja peavad helitehnikat koju transportima.  Siiski, kerge naps pärast livet on omal kohal, aga pole reegel.

Mida toob endaga sügishooaeg, kus kontserte annate?
Kuna tegeleme mõlema bändiga hetkel plaadi salvestamisega, siis pole sügisesse väga livesid otsinud, aga oleme pakkumistele avatud.

Millist muusikat ise enim naudid, millisel kontserdil viimati käisid?
Hetkel on mul pigem selline raskema muusika periood elus. Aga varem on olnud ka igasuguseid muid perioode – pop, hip-hop, dnb, jazz jne. Üldiselt ma ei põlga ühtegi muusikažanri, on nii häid kui kehvu artiste igas žanris. Ma ei ole selline inimene, kes fännaks ainult ühte stiili terve elu. Head muusikat on maailmas nii palju, et kahju oleks keskenduda ainult ühele kitsale valdkonnale ja teisi üldse mitte kuulata. Viimane kontsert, kus käisin, oli Tallina Merepäevade raames toimuv Ewert&the Two Dragons'i kontsert. Kuigi ma neid otseselt ei fänna, nautisin ma kontserti väga, sest saund ja kogu lavashow olid perfektsed. Paljusid artiste mulle meeldibki kuulata pigem lives. Ma pole selline inimene, kes käiks tänaval ringi, kõrvaklapid peas, või kel kodus pidevalt playlist mängiks. Kuulan muusikat harva ja siis, kui avastan mõne uue hea artisti.

Lähema kahe-kolme aasta plaanid.
Hetkel kavatsen lähitulevikus edasi tegelda nende muusikaprojektidega, mis juba käsil ning lisaks arendada edasi oma jumestamisoskusi. Välistatud pole ka see, et alustan veel neljandat ja viiendat bändi või näiteks kirjutan ka mõne soolopala. Ühtlasi on plaanis ennast arendada ka vokaalselt, tahan sügisest alates võtta üle pika aja jälle hääleseade tunde.

Ülo Külm

Fotod: Aivar Pärtel

0 kommentaari Lisa kommentaar