horoskoopkuum videomüstilised loodmuusikanipid ja toitsaatusedsisuturundussuhtedtestidusutlususutlusedveebi eksklusiiv

Armastus esimesest pilgust

Peaaegu igaüks meist on kord elus kogenud tunnet, mida ­nimetatakse armumiseks ­esimesest silmapilgust.

See tunne on sama vana kui inimkond, kuid ikka veel ei ole täpset vastust, kuidas see tekib...

Mida ütlevad selle kohta teadlased
Lugematud uuringud on tõendanud, et armumine mõjub hästi meie tervisele, kuid rohkem on uuritud armumise tagajärgi, mitte tunnet ennast. Seda saab selgitada asjaoluga, et ainuke elund, mis armumise kohta midagi jutustada võib, on aju.
Syracuse’i ülikooli (USA) teadlased professor Stephanie Ortigue juhtimisel on kindlaks teinud, et inimesel kulub armumiseks kõigest viiendikosa sekundist – sellel ajahetkel hakkavad inimese organismis oma iha ehk armastuse objekti nägemisel moodustuma ained, mis allutavad aju eufooriale. Armutulv stimuleerib 12 erinevat ajuosa, kus tekivad dopamiin, oksütotsiin, adrenaliin ja vasopressiin. Kõige kummalisem on see, et neidsamu aineid hakkab aju tootma ka kokaiini tarvitamise ajal (muuseas – kõige narkootilisem olevat just kirglik tormiline armastus).
Kuidas aga on lood südamega? Me ju arvame, et armastatakse südamega! Professor Ortigue arvates tekivad tunnete esimesed alged siiski ajus, kuid ka süda on tähtis, sest armastuse keemia tekib südame tihedas koostöös ajuga.
Kiiresti armumine on alati tekitanud kahtlusi, kas see üldse on armastus – võib-olla hoopis Oidipuse kompleks, hormoonide torm, mälestused eelmisest elust? Vaatleme huvitavamaid teooriaid.

Bioloogiline versioon
Üks populaarsemaid selgitusi on seotud feromoonidega – eriliste eeterlike ainetega, mis erituvad inimese kehast ja mõjutavad sobiva vastassoo esindaja erilisi retseptoreid, äratades tema seksuaalset kirge. Mitte vähem pole räägitud loomalikust versioonist geenide sobivuse kohta – justnagu suudaks inimene sekundi vältel määrata, kas tema vastas seisev isik on parim geneetiline doonor. Arvatakse, et jooksuajal tegutsevad selliselt emased kassid, kes kõikidest teda piiravatest kõutsidest valivad perspektiivseima kandidaadi järglaste saamiseks.
Teadlased on teinud katseid ka hiirtega, kellel nad lasksid nagu kassidelgi nuusutada isasloomi ja valida oma sümpaatia. Seejärel jagati hiired kahte gruppi – ühte puuri pandi need, kes olid leidnud sobiva partneri, teise – kõik üksikud isas- ja emashiired. Paaritumisinstinkt oli sümpaatiatest tugevam ning pojad sündisid nii ühes kui teises puuris, kuid oma teise poole leidnud hiirte järeltulijad olid nii füüsiliselt kui vaimselt tervemad.

Freudi versioon
Osa psühholooge arvab, et iga inimese esimene armumine leiab aset juba lapsepõlves ning armastuse objektiks on ema või isa. Seepärast naistel, kes kohtavad isa meenutavat meest (mitte ainult väliselt, vaid ka nüanssides) ning meestel, kes silmavad emale sarnanevat naist, käib peas klõps ning nad armuvad välkkiirelt. Taoline armumise versioon kehtivat rohkem naiste puhul, keda isa on lapsepõlves palju hellitanud.

Onegini ja Tatjana versioon
Lugu sellest, kuidas Tatjana – Aleksander Puškini poeemi kangelanna – elas kaua aega tühisevõitu meeste seas ning oli üksindusest niivõrd väsinud, et esimese mõistliku mehe (Onegin) ilmumisel armus temasse hetkega. Ka tänapäeval esineb naistel sellesarnaseid olukordi, kuid tähelepanekud näitavad, et taoline armastus ei kesta kaua, kuna armastuse objekt ei ole mitte ideaalne, vaid ainuke variant...

Susanna Unt

Jätkub ajakirjas...

2 kommentaari Lisa kommentaar
  
CHALLENGE FINANCIAL SERVICES, 07.10.2018 13:32
Tere, See on üldsusele teavitamine, et CHALLENGE FINANCIAL SERVICES, me oleme erafinantseerimisfirma. Meil on avatud rahalised võimalused kõigile inimestele, kes vajavad rahalist abi. Kas sa arvad laenu saamist? Kas teil on tõsine vajadus kiireloomulise laenu järele, et alustada oma äri? Kas teil on võlg? See on teie võimalus oma soovi saavutada, anname isiklikke laene, ärilaene ja kõiki 3% intressiga laene. Kui olete huvitatud erakorralise laenu saamisest, võtke meiega ühendust e-posti teel challengefinancialservics@gmail.com, et saada lisateavet. Challenge Financial Services Tel: +16789614269 E-post: challengefinancialservices@outlook.com E-post: challengefinancialservics@gmail.com
james evans 01.08.2018 02:32
Oleme rahvusvaheline laenupank, anname laenud üksikisikutele ja ettevõtetele Lähis-Idas, Aasias, Euroopas ja Põhja-Aafrikas. Pakume laenu liike nagu isiklik laen, äri- / investeerimislaen, auto laen, võlgade konsolideerimise laen ja õppelaen 18 aastastele ja vanematele. anname välja laenud vähemalt 5000 USA dollarit, mille tagasimaksetähtaeg on 1 aasta kuni 25 aastat. huvitatud peaksid võtma meiega ühendust e-posti aadressi @ heartlandfingrp@gmail.com või WhatsAafi kaudu numbri järgi: +1 (202) 922-8783