horoskoopkuum videomüstilised loodmuusikanipid ja toitsaatusedsisuturundussuhtedtestidusutlususutlusedveebi eksklusiiv

Armastus, mis ehitas varemed üles

Lugusid, kus armastus muudab elu varemeiks, on täis kogu ilukirjandus ja filmikunst. Armastusest, mis loob ja ehitab, räägitakse märksa vähem...

Aga just selline armastus võtab saabujaid vastu kunstnike Katrin Valdre ja Sveni Saagi majas, ajaloolises Kõnnu viinaköögis, mis asub Tallinnast vaid lühikese auto- või bussisõidu kaugusel.
Aastal 2013 leidsid Sven ja Katrin varemetes maja ja armusid sellesse esimesest silmapilgust. Eelmise aasta lõpul oli maja juba sedavõrd taastatud, et lisaks seal elamisele sai selle ka külalistele avada.
„Varem oli meil linnakorter ja rendiateljee. Nüüd on kõik koos – elamine, ateljee ja galerii,” räägib Katrin.

Reaalsusest väljas
Kui tööd peale hakkasid, oli pere esialgu üsna jahmunud, sest läbivettinud katusega maja poleks ilmselt enam kaua vastu pidanud. Oli palju talgutöid, oli palgatud tööjõudu, aga kõige rohkem panustasid uude kodusse muidugi Katrin ja Sven ise.
Maja sai uue punase katuse ja sisetööde juures oldi väga tähelepanelikud, et kõik, mida oli võimalik vanast materjalist uueks ehitada, kasutati ära. Nii tegi Sven puitmaterjalist ise raamaturiiulid ja ladus tellistest ilusad soojamüürid. Katrini kunstnikukäed aga krohvisid ja valgendasid seinu ja lagesid.
Uksest sisse astudes aga kaob reaalsus kergesti ära – siin on kõikjal kunstnike loodud maalid – nii galeriis, elutoas, isegi vannitoas. Maalid sulanduvad selle hubaseks tehtud vana maja atmosfääri nii suurepäraselt, nagu oleksid nad sama vanad kui maja ise.
Kõrgus ja avarus, madalamad ja kõrgemad trepid, tellistest laotud vahesein kööginurga eraldamiseks galeriist, põnevad kaminad, küünlad, mis on valmistatud oma mesilaste vahast, omatehtud raamaturiiulid, mis on paigutatud kõrgele... Ja peale maalidel olevate lillede on väga palju potililli aknalaudadel ning kööginurgas on lopsakas pott maitserohelisega. Köök, muide, on Svenile ja Katrinile väga oluline paik, sest toidutegemine meeldib mõlemale sedavõrd, et kokkuleppel ka galeriikülalisi toitlustada või üritusi korraldada.

Kahekesi loodud maalid
Muidugi on kõige tähtsam koht ateljee. Kõrget treppi mööda üles minnes jõuame sinna, kus sünnivad Katrini ja Sveni maalid.
Et hingesugulaste vestluses juhtub alailma nii, et üks alustab, teine lõpetab lause, on küllalt tavaline. Aga üsna ainulaadne praktika on see, et Katrin ja Sven suudavad kahekesi üht maali teha – kordamööda uusi kihte peale kandes ja teineteist täiustades. Just sellisel moel aga on sündinud väga paljud nende taiesed.
„Maalimine ja restaureerimine on sarnased tööd,” arutlevad Sven ja Katrin. „Kihtide alt saab saab avastada uusi maailmu. Ilmselgelt elab Viinaköök ka meie maalides – lisaks sellele, et vahel küsivad külastajad, kas maalid on üle-eelmisest sajandist pärit, tundub meile vahel endilegi nii.”
Palju huvitavat vaatamist jagub Viinaköögis kõigile, aga eriti põnev on uut galeriid külastada neil kunstihuvilistel, kes tahaksid ise midagi uut luua ja uusi tehnikaid omandada, sest pererahvas korraldab ka õpitubasid.
On võimalus osaleda „pühapäevamaalija“ töötoas, mis kestab 3- 4 tundi, kus räägitakse kunstist, maalitehnikatest, värvi- ja vormiprobleemidest ja maalitakse Kõnnu looduse keskel selle suve esimene maal.
Uudne ja omanäoline on ka vinüülplaadi graafikatuba, kus vanale vinüülplaadile saab anda uue elu sinna kuivnõel-tehnikas kraabitud pildiga.
Imelised inimesed ja nende põnev looming jäävad meelde ning nende võrratu koduateljee tekitab soovi sinna veel millalgi tagasi sattuda.

Helina Alver

 

0 kommentaari Lisa kommentaar