horoskoopkuum videomüstilised loodmuusikanipid ja toitsaatusedsisuturundussuhtedtestidusutlususutlusedveebi eksklusiiv

Bulat Atabajev – tõe eest vangi pandud

Täpselt samuti nagu Solženitsõn pandi ka kasahhi lavastaja Bulat Atabajev tõe rääkimise ja kirjutamise eest vangi. Täpselt samuti saadeti ta kodumaalt välja.

Ja täpselt samuti võttis ta vastu Reinimaa ja Köln, kust kord Marxi revolutsiooniline teooria „kommunismitondina“ levima hakkas. Atabajevi väljasaatmine ei toimunud aga kauges nõukogude minevikus, vaid mõned aastad tagasi, sest kuigi Nursultan Nazarbajev oli kommunistliku partei peasekretär ehk peaideoloog, sai temast alates Kasahstani iseseisvumisest hoopis peakapitalist. 1. detsembril 1991 oli ta ainus kandidaat presidendi valimistel, mis oli õigupoolest tavapärane nõukogulik hääletamine.
Sellest ajast peale on Nazarbajev olnud Kasahstani ainuvalitseja, kes ei pidanud enam alluma Moskva võimule. Ta on „parandanud“ mitu kord valimisreegleid, pikendanud ise oma ametiaega. Alandlik rahvamass on ta juba neli korda rõõmsalt uuesti presidendiks valinud, sest eks Marxil oli õigus: mass jääb massiks, kes ei suuda ise kaitsta oma õigusi, kuni ei ilmu välja mõni revolutsionäär. Aga meie kahjuks teame juba: häda riigile, kes neid revolutsionääre uskuma jääb.
Aastast 2012 tähistatakse Kasahstanis igal aastal pidulikult „Esimese presidendi päeva“ ja rahvas on rõõmust samavõrd hullunud nagu kuninglike sünnipäevade ja printside pulmade puhul, kuhu neil tegelikult asja pole. 2010 nimetati Nazarbajev lausa „rahvajuhiks ehk füüreriks“, kes ei pea alluma mitte mingisugusele kohtule ja samuti ei saa kohtusse kaevata tema lähimaid kaastöölisi. Nojah, kohtusse kaevata ei saa, aga pead otsast lõigata küll. Seda tehti juba prantsuse revolutsiooni ajal ja sama „kohtupidamist“ jätkati edukalt ka Rumeenias. Kui ikka keegi tahab ainuvalitsejaks saada, siis ta peab arvestama ka niisuguse saatusega, mis tema seadustest põrmugi ei hooli.

Keerulised vastuolud
Bulat Atabajevi vastuolu režiimiga muutus eriti teravaks aastal 2011, kui ta võttis sõna streikivate tööliste kaitseks. Järgmise aasta juunis ta vahistati, aga oldi sunnitud tänu rohketele Saksamaa protestidele juba juulikuus uuesti vabastama.
Ka Bulat Atabajevist taheti algul teha hoopis Kasahstani ainuvalitseja Nursultan Nazarbajevi kannupoissi, nagu Stalin kutsus endaga kohtuma oma lemmikkirjaniku Maksim Gorki. Aga lavastaja ja dramaturg Atabajev keeldus diktaatoriga kohtumast.
Minuga mitte. Ja seda pean oma elu üheks suureks kingituseks, et me alati pikalt vestleme, kui ma Kölnis viibin. Kasahhi mässaja vaimule pole ju vägivald mingeid jälgi jätnud, aga kehale küll. Mees on Saksamaal mitu korda haiglaravil olnud ja sel kevadel opereeriti ta kaks varvast, sest kardeti gangreeni levimist. Aga hoolimata sellest, et kasahhi kangelase jalg on kipsis, ei keeldunud ta ka maikuus minuga kohtumast.
Bulat Atabajev töötab alates 1. detsembrist 2012 Kölni Teatriakadeemia tudengite koolitajana, aga märksa parema meelega lavastaks ta edasi kodumaal, kust ta välja saadeti üpris kummalisel moel. Pärast rohkeid sakslaste demonstratsioone Kasahstani saatkonna ees toodi vang ootamatult, kesk ööd, kongist ülemuste ette ja kästi tal jalga lasta.
Atabajev keeldus, sest tal polnud mingit kindlust, et teda järgmise nurga taga ei tapeta. Seejärel viidi ta lihtsalt lennujaama ja saadeti esimese klassi reisijana Saksamaale. Miks just nii uhkelt, aga mitte loomavagunis? Ehk oli see veel üks katse tõrksa taltsutamiseks, tema poolehoiu võitmiseks? Või ka iga diktaatori südamesopis pesitsev tohutu hirm ja argus? Ehk annab alla? Muutub leplikumaks? Ei kritiseeri enam nii karmilt?

Pisikesed eesti nazarbajevid
Kasahhi tuntuim vastuhakkaja leplikumaks ei muutunud, aga meenutab seda öist reisi tänaseni muiates. Kontrast olevat olnud tohutu. Vangiskongis vesi ja leib, lennukipardal šampanja ja delikatessid. Hoolimata humoorikast lennukirjeldustest oli see öö Atabajevi jaoks elu üks raskemaid, sest kui ta vanglast välja viidi, polnud tal veel õrna aimugi, kas lavastatakse surmaga lõppev õnnetus või ta pääseb tõesti? Kasahhi vaprat vastuhakkajat peksti ainult kinnivõtmisel, vanglas mitte, aga võimalus kehaliseks vägivallaks oli kogu aeg olemas. Nazarbajevilt võis kõike oodata ja vastu hakata julgevad talle vähesed. Atabajev vahistati kodumajast väljumisel ju kogu majarahva silme all, aga appi ei tulnud pekstavale keegi, et mitte ka ise vangi sattuda.
Lavastaja saadeti kodumaalt minema üksinda, kogu ta pere jäi maha. Jäid maha abikaasa ja poeg, kes kohe riigitöölt vallandati. Jäid maha lapselapsed. Praegu töötab poeg õnneks küll erafirmas, aga ta oli sunnitud oma isa mässulisi artikleid avalikult hukka mõistma, et üldse ellu jääda. Ja Bulat Atabajev ei heida talle seda ette, sest armastab väga oma lapselapsi ja igatseb neid näha. Pojaga olevat suhed endiselt head, kuigi nad pole enam ammu kohtunud.
Kindlasti aitas Atabajevi vanglast pääsemisele kaasa ka tema rahvusvaheline tuntus. Eriti Saksamaal. Bulat Atabajev lõpetas küll Alma-Ata pedagoogilise instituudi, aga ta on teatrikunsti õppinud ka Leipzigis. Ta asutas Kasahstanis kolmkümmend aastat tagasi Saksa teatri. Lisaks sellele lõi ta teatri Aksaray.
Bulati eesnimi on vahel kirjas ka Bolatina, sest tegelikult olevat tahtnud ta isa talle just seda nime panna, aga nõukogude ametnik väitnud, et nime Bolat pole olemas. Ja kes teaks paremini, missugused nimed tohivad maakeral olemas olla, kui üks nõukogude bürokraat? Bulat ehk Bolat peab endiselt oma missiooniks tutvustada kogu maailmale kasahhi igivana kultuuri. Ta käib seepärast pühapäeviti isegi vabatahtlikult ja ilma igasuguse tasuta Kölni Kasahhi Kultuuriühingu noortele kasahhi keelt õpetamas ja vanadest traditsioonidest rääkimas. Aastal 2012 autasustati teda Weimaris Goethe-medaliga teenete eest teatri arendamisel, saksa ja kasahhi kultuuri vahendamisel.
Atabajev on vaimustatud meie teatrist ja kogu Eesti Vabariigist, kus valitsevat tõeline demokraatia. Võrreldes Kasahstaniga võime me tõesti rõõmsad olla, et meie võimukoridorides on tiirutamas palju pisikesi nazarbajeveid, mitte ainult üks suur Nazarbajev nagu Kasahstanis. Nõukogude võimu kuritegude eest on aga ka meil vastutav hoopis „rahvus“, mitte tegelikud tegijad ehk partorgid - rahvusest hoolimata.
Minul on õnneks „õige rahvus“, Bulat Atabajevil samuti, aga meie kumbagi elu pole see kodumaal kergemaks muutnud, sest me ei jaga rahvamassi vaimustust ei printsidest ega partorgidest. Jah, elu ise kinnitab kahjuks töölisklassi ja tema ekspluateerija leppimatut vastuolu ka sel suurel juubelil, kui juubilar Karl Marxi sünnilinna Trieri püstitati revolutsioonilise mõtleja 200 sünnipäeva puhul väga uhke ausammas, mida hiinlased vaimustusega pildistamas käivad. Ülejäänud rahvahulgad eelistasid aga sel kevadel juubeldada hoopis kapitalistliku printsi ja USA mulatitari abiellumist jälgides. Kumb juubeldamine on totram? Otsustage ise.

Pagulased ja nõukogude võimu järelmõjud
Igasuguseid sanktsioone Venemaa vastu toetab teatavasti religioosne komnoor Angela Merkel sama vankumatult, nagu ta kindlalt nõuab, et NSV Liidu teenekate kommunistide kuriteod ometi kord unustataks ja „maha kantaks“. Aga kuidas on võimalik meie kalleid seltsimehi unustada, kui kogu Euroopat üleujutav põgenike vool on tegelikult samuti nõukogude võimu karistamatuse tagajärg?
Ühed rahvused on Saksamaa võimueliidi arvates kindlalt ohvri rollis, loomulikult ka Balti rahvad, Poola, Ungari... Patuoinaks venelased. Ikka kogu rahvas korraga! Meie rahvusvähemused jäeti ju passita vaid tänu „valele“ rahvusele, aga Saksamaale meelitati õigluse nimel hulganisti umbkeelseid volgasakslasi, olgu nad kommunistid või dissidendid, luuserid või töökangelased. Ainsaks põhjenduseks, et nende vanemad pidid kord Stalini režiimi all kannatama ja järglastel on järelikult „õige“ rahvus! Nii saidki inimõigustest pikapeale hoopis „rahvusõigused“. Ehk õigused neile poliitikutele, kes rahvust inimesest endast märksa olulisemaks peavad.
Loomulikult ei suutnud suur osa „sundsakslasi“ oma eluga Saksamaal suurt midagi peale hakata, ei uut keelt ega kombeid omandada. Erinevalt Bulat Atabajevist, kes neile venekeelsetele kaasa tunneb, aga neid poolvägisi võõrasse mulda ümberistutatuid kuidagi aidata ei suuda. Ligi 400 perekonda pöördus siiski tagasi majanduskriisist vaevatud kodumaale, sest ei suutnud üldse võõrsil kohaneda. Volga kallastel olid need pered elanud ju juba alates 18. sajandist, kui sakslanna Katariina II nende esivanemad oma manifestiga Venemaale kutsus.
Bulat Atabajev ei kaitse seega ainult kasahhe, vaid ka venelasi, kes on nõukogude võimu asemel NSV Liidu kuritegude eest vastutama pandud. See meid ühendabki ja veel palju muud. Näiteks türgi turg, kus ei levitata sugugi mitte diktaator Erdogani näopilte, vaid müüakse hoopis imeodavaid ja maitsvaid hõrgutisi. Müüjate rahvus on tõesti sama nagu türgi diktaatoril, aga kuritegude asemel tõelised heateod. Selle turu viljade maitset tunnen suus ja hinges veel praegugi, kui neid ridu Atabajevist kirja panen, sest just tema tutvustas mulle teistsugust Kölni – nii lõunamaist ja elurõõmsat, kasahhi ja türgi oma.

Reet Kudu

4 kommentaari Lisa kommentaar
  
Linda Mark 11.02.2020 13:56
KUIDAS MINU LAENU SELLEST SUUREST FIRMAST sain Tere, mu kallid inimesed, ma olen Linda McDonald, kes elab praegu Austinis Texases, USA-s. Olen praegu kolme lapsega lesk ja olin 2018. aasta aprillis finantsseisundis ummikus ning mul oli vaja refinantseerida ja arveid maksta. Proovisin leida laenu erinevatelt nii era- kui ka korporatiivsetelt laenufirmadelt, kuid mitte kunagi eduga. Enamik panku lükkas mu krediidi tagasi, ärge täiel rinnal saamas neid hoodlumeid, kes kutsuvad neid omaraha laenuandjaks - nad on kõik pettused, nad tahavad ainult teie raha ja te ei kuule neilt enam, et nad on seda mulle kaks korda teinud, enne kui ma kohtusin hr David Wilsoniga. Kõige huvitavam osa on see, et minu laen kanti mulle üle 74 tunni jooksul, seega soovitan teil pöörduda hr Davidi poole, kui olete huvitatud laenu saamisest ja olete kindel, et saate talle õigel ajal tagasi maksta, võite temaga ühendust võtta e-posti teel ……… (davidwilsonloancompany4@gmail.com) Krediidikontrolli pole, ükski 2-protsendise intressimäära ja parema tagasimakse plaaniga krediidireisija pole Kui peate laenutagatise saamiseks võtma ühendust mõne ettevõttega, pöörduge täna laenu saamiseks hr David Wilsoni poole Nad pakuvad igasuguseid laenukategooriaid Lühiajaline laen (5_10 aastat) Pikaajaline laen (20_40) Meedia tähtajaline laen (10_20) Nad pakuvad laenu nagu Kodulaen ............., ärilaen ........ Võlalaen ....... Õppelaen .........., ettevõtluse alustamise laen Ettevõtluslaen ......., ettevõtte laen .............. jne E-post .......... (davidwilsonloancompany4@gmail.com) Kui tegemist on finantskriisi ja laenuga, siis on David Wilsoni laenude finantseerimine just see koht, kuhu minna. Palun öelge talle, et ma proua Linda McDonald juhendab teile õnne ................... ....
CHALLENGE FINANCIAL SERVICES, 07.10.2018 14:06
Tere, See on üldsusele teavitamine, et CHALLENGE FINANCIAL SERVICES, me oleme erafinantseerimisfirma. Meil on avatud rahalised võimalused kõigile inimestele, kes vajavad rahalist abi. Kas sa arvad laenu saamist? Kas teil on tõsine vajadus kiireloomulise laenu järele, et alustada oma äri? Kas teil on võlg? See on teie võimalus oma soovi saavutada, anname isiklikke laene, ärilaene ja kõiki 3% intressiga laene. Kui olete huvitatud erakorralise laenu saamisest, võtke meiega ühendust e-posti teel challengefinancialservics@gmail.com, et saada lisateavet. Challenge Financial Services Tel: +16789614269 E-post: challengefinancialservices@outlook.com E-post: challengefinancialservics@gmail.com
eve eve 26.08.2018 20:56
laenupakkumine üksikisikutele, kes vajavad rahastamist mikrokrediidi struktuur Oleme välja kujunenud ja aastate jooksul aastad on välja töötanud sügava arusaamise teie vajadustest ja individuaalsed nõuded. Oleme pühendunud oma klientide käsitlemisele õiglane ja pakkuda professionaalset, sõbralikku ja viisakat teenust. Meie protseduurid on loodud teie vastutusele selle tagamiseks pakume tooteid, mis sobivad teie tingimustega. Meie teenus on väga professionaalne ja viivitamata. meie moto on aidata sind, klient, olenemata teie vajadustest. Me pakkuda laene vahemikus 1000 kuni 5 000 000 000 eurot. Taotlused töödeldakse "mitte kohustusena.  Pakume laenu kindla intressimääraga kõigi laenutüüpide jaoks.    Palun, kui olete huvitatud meie teenusest Täida taotleja vorm ja saatke see meile e-posti aadress allpool Teie täielik nimi: .................... Aadress: ................................ Riik: ................................ Laenu summa: ....................... Laenu kestus: ...................... teie e-posti aadress: .............. Leppige meiega kokku evexves@gmail.com FINANCIAL CORPORATION'is on meie rahulolu meie peamine mure.
eve eve 26.08.2018 20:56
laenupakkumine üksikisikutele, kes vajavad rahastamist mikrokrediidi struktuur Oleme välja kujunenud ja aastate jooksul aastad on välja töötanud sügava arusaamise teie vajadustest ja individuaalsed nõuded. Oleme pühendunud oma klientide käsitlemisele õiglane ja pakkuda professionaalset, sõbralikku ja viisakat teenust. Meie protseduurid on loodud teie vastutusele selle tagamiseks pakume tooteid, mis sobivad teie tingimustega. Meie teenus on väga professionaalne ja viivitamata. meie moto on aidata sind, klient, olenemata teie vajadustest. Me pakkuda laene vahemikus 1000 kuni 5 000 000 000 eurot. Taotlused töödeldakse "mitte kohustusena.  Pakume laenu kindla intressimääraga kõigi laenutüüpide jaoks.    Palun, kui olete huvitatud meie teenusest Täida taotleja vorm ja saatke see meile e-posti aadress allpool Teie täielik nimi: .................... Aadress: ................................ Riik: ................................ Laenu summa: ....................... Laenu kestus: ...................... teie e-posti aadress: .............. Leppige meiega kokku evexves@gmail.com FINANCIAL CORPORATION'is on meie rahulolu meie peamine mure.