horoskoopkuum videomüstilised loodmuusikanipid ja toitsaatusedsisuturundussuhtedtestidusutlususutlusedveebi eksklusiiv

Feministi mehe pihtimus

„Kui selle ajakirja toimetaja näitas mulle lugu naistest, keda mehed pelgavad, tundsin soovi mehena sõna sekka öelda,” alustab Samuel.

Mees peab väikese mõttepausi ja jätkab siis: „Minul nimelt on õnnestunud leida justnimelt niisugune naine, kes on iseseisev ja iseteadev. Ja vähe sellest, et ta on seda tööl, kodus ja sõprade ringis, on ta sellest teinud ka oma avaliku kuvandi, sest on sügavalt veendunud, et naisi, kes veel nii ei mõtle, tuleb julgustada nii mõtlema.”
Algul ei huvitanud
Samuel meenutab, et kui ta Janaga kohtus, ei läinud talle naise feminism üldse korda. „Mõtleks, naisõiguslus hobiks... Kõlab nagu kudumisklubi või midagi muud, mis ühtegi meest ei saagi eriti huvitada. Või õigemini – kudumisklubi huvitaks ehk isegi rohkem, sest tänu oma tädidele oskan ma käsitööd hinnata küll.”
Aga Janaga koos olla meeldis mehele väga ning ega nad feminismist kuigivõrd ei rääkinud. Mehele oli palju tähtsam hoopis see, et Janale meeldis tema ja meeldisid õudusfilmid ja märulid ja meeldis pikkadel jalutuskäikudel käia.
„Ja kui tihti tuuakse feministlike naiste puhul välja, et nad nõuavad arvete pooleks maksmist, siis Jana lasi rõõmuga minul maksta. Ma nimelt pean seda ainuvõimalikuks, kui tüdrukuga väljas käiakse,” märgib Samuel.
Paar „jalutas end kokku” küllalt kiiresti ning ühel hetkel jõuti sellenigi, et kaht kodu poleks olnud majanduslikult mõttekas üleval pidada.

Ärinaiste peidus pool
Koos elades sai mees märksa paremi­ni aru, kui palju Janale feminism korda läheb. Naise raamaturiiulis on selle kohta palju kirjandust, ehkki, Samueli silmad löövad seda öeldes särama, on seal peaaegu kõike – klassikat, ulmet, nüüdiskirjandust... Ja lugeda ning arutleda meeldib samuti neile mõlemale.
Mees, kes ise oma tööst väga lugu peab, märkas Janaga koos elades, et ka naisele on tema töö äärmiselt oluline.
„Olles ise küllalt hea palgaga töövõtja, sain ma nüüd lähedalt näha, mida tähendab väikeettevõtlus ja kuidas mikrofirmas on üks inimene korraga nii direktor, rahandusnõustaja kui ka koristaja. Klienditeenindusest rääkimata! Nägin, kui palju mu tüdruk pingutas ja kuidas ta vabamal ajal tihtipeale mingites foorumites asjatas – seal leidis ta ise toetust, seal toetas ta ka teisi naisi, kes samamoodi kõvasti pingutasid.
Tasapisi hakkasin ma aru saama, et kuskil on midagi valesti. Neid ettevõtlikke naisi võiks toetada ka keegi peale nendi endi. Ja päris selgeks sai, et ei Jana ega tema ärisõbratarid-feministid pole mingid tunneteta teflonnaised. On päris tavalised ja tihti üsna hella hingega tüdrukud, kes lihtsalt on otsustanud ise midagi ära teha ja saavutada. Ja saavad sellega ka ilusti hakkama.”

Heategevusehetked
Samuelile avaldab muljet ka see, et naine vaatamata oma suurele tööarmastusele leiab tihtipeale veidi aega ja raha selleks, et toetada sookaaslasi ja lapsi maailma kriisipiirkondades.
„Jälle asi, millest ma mõelnud ei olnud, aga millega siinsed feministid tegelevad,” jutustab mees. „Ma olin sinnamaani elanud selles mõttes silmaklappidega, et keegi teine nagunii tegeleb selliste asjadega. Nüüd, kus Jana tegeleb, löön ka ise hea meelega kaasa. Ja just siis, kui ma olin veendunud, et nende aktsioonid puudutavad ainult naisi-lapsi, kogus mu kodu-feminist lõngu ja sokke, et osaleda Ukraina sõdurite toetusaktsioonis. See võttis mu kohe päris kõvasti mõtlema,” tunnistab mees.

Ülikoolist palgalõheni
Samuel tunnistab, et oma feministist naise ja selle feministlike sõpradega suhtlemine on tema silmaringi kõvasti laiemaks muutnud.
„Varem oleksin öelnud täiesti mõtlematult, et eks need feministid on sellised, kes muudkui tahavad midagi, aga ise ka ei tea, mida tahavad. Nüüd olen aru saanud, et tegelikult teavad nad väga hästi, mida saavutada tahavad ning näevad selle nimel ka kõvasti vaeva.”
Samuel muigab, et esimese asjana oleks ta öelnud, et „näevad mehemoodi vaeva”, aga jätab selle ütlemata – Jana on palju rõhutanud, et teatud sõnadega me kinnistame teatud arvamusi. Näiteks, et palju tööd on „mehemoodi”.
„Vahel on see sõnade jälgimine tibake tüütu ka,” muheleb Samuel, kel on veidi raske uskuda, et ühe inimese teetassi-tagune-jutt võiks ühiskonnas midagi muuta.
„Kui Jana siin oleks, loeks ta praegu üles kõik need asjad, mis naised tasapisi ühiskonnas saavutanud on,” naerab ta ja märgib valimisõigust ja ülikoolis käimist.
„Nii et, arvatagu sellest asjast mida tahes, aga mingi mõte on kogu sellel naistevärgil sees küll. Ja sellest, et naised saavad ülikooli astuda, on ju ühiskonnas ikka kõvasti kasu. Nüüd võitlevad nad palgalõhe vastu ja kui mõelda, kui paljud naised on vanas eas üksi ja saavad väikese palga järel väga väikest pensioni, siis oleks vist päris rumal seda probleemi eirata...”
Oma jutu kokkuvõtteks soovitab Samuel meestel mitte iseseisvaid naisi karta – polevat üldse paha, kui naine tahab nii iseenda eest vastutada kui ka Eestit ja kogu maailma paremaks muuta.
„Pigem võiks selliseid naisi rohkem toetada, mitte neid eemale tõrjuda ja öelda, et nad tekitavad hirmu. See pole ikka kuigi tugev mees, kes ükskõik milliselt mõtlevaid naisi kardab,” märgib Samuel.

Helen Mandel

1 kommentaar Lisa kommentaar
  
GAREZ 29.10.2016 08:39
Laenu pakkuda KIIRET JA AUSAD ( garez.sabine@gmail.com ) Tere, Ma toetused krediiti, et kõik inimesed alla rahaliselt. Minu pakkumine on piiratud € 500 000 ja intressimäär on 2.85 %. Tulemusena minu rahaline abi, ma andmise kohta, maksimaalselt 25 aastat. Tegelikult rahalist vajadust, palun võtke minuga suite ' i kasutaja-sõbralik saamise rahalist abi. Minu e-mail on järgmised: garez.sabine@gmail.com