horoskoopkuum videomüstilised loodmuusikanipid ja toitsaatusedsisuturundussuhtedtestidusutlususutlusedveebi eksklusiiv

Inimeseks olemise mõõt

Keskealine mees otsustab lõpetada vinduva ­töösuhte ja minna laia ilma rändama, et leida võõrsilt loodetud õnn.

Ühel päikesekullasel septembripäeval sai Andol tööl käimisest lõplikult villand. Ta oli tüdinud olemast tähtsusetu mutrike suures karmivõitu masinavärgis, mis nõudis temalt iga päevaga üha enam. Robotlik töökiirus ja ebainimlikuks pingutuseks kohustav normide täitmine ei saa olla inimeseks olemise mõõt, leidis Ando, kritseldas valmis lahkumisavalduse ja poetas selle ülemuse lauale.
„Kuhu sa siis sedasi, nii äkitsi?“ ehmatas ülemus, natuke verekoera meenutav sire naisterahvas, kelles oli kõik funktsionalistlik – alates kõnemaneerist ja lõpetades viimase lihvini läbi mõeldud riietusega. Ei midagi edevat ega ebapraktilist – kõik temas oli tagasihoidlik, heamaitseline, asjakohane ning kvaliteetne. Samasuguse kindlameelsusega juhtis ta ka asutust, kus kõik sujus nagu kellavärk ja polnud ruumi liigsetele emotsioonidele.
„Pole see nii äkitsi midagi,“ leidis Ando. Ta oli mõtet salahilju heietanud juba aastakest pool ja leidnud, et nüüd on küll viimane aeg plaan teoks teha.

Hallitama läinud elu
Suvi oli asutusse tööle toonud igasugu isevärki inimesi, kellest enamiku nimegi ta ei teadnud. Rahvast oli palju ja seda võõramaks ligemine ligemisele jäi. Sellest oli muidugi kahju, kuigi iseenesest polnud Ando kunagi kellegagi eriti lähedane olnud. Ikka sundis mingi salavägi meest end vaos hoidma ja mitte usaldama. Mine tea, võib-olla isegi põhjusega. Ega teisedki üksteist lõpuni omaks võtnud ja isiklikke asju laia suuga ladranud, seega valitses asutuses üksmeelne ning viisakas mitteusaldamise õhkkond.
Sellest, et aeg on lahkumiseks küps, sai Ando aru hiljutisel kohvipausil. Asutuses oli kombeks kostitada alluvaid kvaliteetkohvi ning tervistavate taimeteedega. Ando polnud suurem asi kohvisõber, kuid nautis meeleldi erinevaid aromaatseid teesegusid. Ühel hommikul tundis Ando järjekordset hõrku maitseelamust lootes joogis veidrat hallitusemekki. Tee maitses nii vastik, et ta ei suutnudki tassi tühjaks juua. Ando meelest oli see väga imelik, lausa enneolematu.
Kogu elu siin on minu jaoks hallitama läinud, mõistis ta sealsamas erilise selgusega. See on selge märk sellest, et minu aeg siin majas on ümber saamas. Miski pole enam nii nagu vanasti. Hing ihkas taga mõnusaid rahulikke aegu, aga koos uue projektijuhi ametisse asumisega olid uued tuuled toonud ka inimestele teistsuguseid ja kõrgendatud ootusi. Ando oli juba keskealine ega leidnud endas mingisugust tahet muutusteks. Ma olen selle kõige jaoks liiga vana, mõistis ta.

Mees, kes paneb vihkama
Ando oli pealtnäha vaikne ja märkamatu mees, kuid kuulis ja pani tähele nii mõndagi. Mõistagi hoidis ta enamiku asju enda teada, sest vaikimine on, teadagi, kuld ja elukogemus oli teda õpetanud keelt hammaste taga hoidma.
Oli siin tõesti igasugu rahvast, mis tõestas ilmekalt, kui kirju ja isevärki ikkagi on inimloomariik. Värvikaimad neist olid kindlasti Plastmassist naine, Blondeeritud poiss, Pisipirts ja Teankõigeparemini, kellest viimane sai nime oma kombe tõttu töökaaslasi alatasa oma teadmistega tüüdata ja seeläbi end tähtsaks teha. Hüüdnimed oli Ando kõigile mõttes ise pannud, otse loomulikult ei aimanud sellest peale tema ainuski hingeline.
Peamine, keda Ando töökollektiivis ei sallinud, oli Iluindikaator. Iluindikaator oli suur, määrdunud tunkede ja valju kõmiseva häälega mehejõrakas, kes oli töötanud asutuses selle asutamisest saati ning oskas kõike. Või noh, peaaegu kõike. Nii räägiti ja küllap seetõttu vaadatigi tema poole lugupidamisega. Sama karismaatiline ja paeluv nagu porine novembriöö, kõlbas Iluindikaatoril sellest hoolimata töö sekka juttu vesta ainult ilusate noorte tüdrukutega. Keskpäraseid või vanu ei teinud ta märkamagi. Ja imekest küll, kaunitarid tundsid end kõnetamisest üpriski meelitatuna ja sädistasid meelsasti vastu. Sellest ei saanud Ando üldse aru, aga inimloomus ongi teatavasti mõistetamatu.
Vahel kippus ka mõni tagasihoidlikuma välimusega naine Iluindikaatorit kõnetama. Noh, lihtsalt ajaviiteks. Ühe asutuse inimesed ikkagi. Kuid mees vaatas neist lihtsalt läbi, pilgus jahe ükskõiksus ja huvi puudumine, ning kõndis minema. Andol hakkas keskpärastest naistest kangesti kahju, kuna ta hoomas oma tundlike meeltega, kui löödud ja teisejärguliseks tembeldatud nad sisimas olid.
Pole midagi teenimatumat ja ülekohtusemat kui looduse poolt kaasa antud nägusus, tänu millele endale paremaid jahimaid märgistada. Mõnel sellisel puhul läks Ando ligi ja proovis lohutuseks ise ilututele naistele mõne soosiva sõna öelda, aga enamasti kukkus tema lohutuskatse haledalt läbi. Enamasti eevatütred lihtsalt ärritusid ja kupatasid ta pikema jututa minema.
Hirmutav Kuningaemand
Loomulikult polnud Ando ka ise mingi Mister Universum, kaugel sellest. Nagu oma nime, mis vihjas ühele kodumaisele kartulisordile, vihkas ta ka oma välimust, mis oli tõepoolest pisut kartulisarnane. Ümar punetav nägu, ümmargune nosunina ja punnis kõhuke ei tulnud naiste hulgas populaarsuse võitmisel kaugeltki kasuks. Võib-olla seepärast Ando seniajani üksi oligi. Kuid ta mõistis suurepäraselt, et küllap oli tal seeläbi ka nii mõnigi probleem vähem.

Naistega oli üldse keeruline.
Vaieldamatult oli Kuningaemand see, kes ajas Andole hirmu nahka. Ilmselgelt pidas naine ennast teistest paremaks, kuigi keegi ei teadnud täpselt, mis alusel. Polnud Kuningaemandal ette näidata muljet­avaldavat karjääri, harmooniliselt sujuvat pereelu ega mingit märkimisväärset ühiskondlikku positsiooni, kuid tema isikus kahelda ei söandanud keegi. Kuningaemand oli selles asutuses kõige etem inimene ja jutul lõpp. Kenake kahtlemata, näides seda ise ülihästi teadvat. Eneseteadlikkusest andis tunnustust sirge rüht, pikk samm, klaar jume ja selge pilk. Teda võis enesepetteks küll kaugelt imetleda, kuid Ando teadis hästi, et naises puudus igasugune inimlik soojus. Kui Kuningaemad kellegi vastu pikemat ametialast huvi hakkas ilmutama, kaasnes sellega alati paras peavalu. Kuningaemand rääkis vähe, kuid kuulas palju, ka seda, mis polnud mõeldud tema kõrvadele, ja mida kuulis, oskas suurepäraselt kasutada inimeste vastu. Kuhu Kuningaemanda soojus kadunud oli, seda Ando ei teadnud. Võib-olla oli tal raske lapsepõlv. Kui Ando eemalt Kuningaemandat tulemas nägi, puges ta alati igaks juhuks kuhugi peitu.

Armas preili Probleemivaba
Ando salalemmikuks oli preili Probleemivaba. Enim meeldisid talle naise rukkilillesinised säravad silmad. Ta polnud kunagi kellelgi nii säravaid silmi näinud, need olid tõepoolest omamoodi vaatamisväärsus. Preilna silmad sätendasid ühesuguse soojusega vastu kõigile inimestele, nii ülemustele kui alluvatele, särasid hallil päeval ja igasugu erinevate tööprobleemide kuhjudes. Probleemid lihtsalt ei saanud naise silmasärast jagu.
Ando oleks kangesti teada tahtnud, mis preili Probleemivaba silmad sedasi särama pani. Tema teada oli naine üksik ning polnud tal ka elus kõige paremini läinud.
Kui mees oleks osanud, oleks ta võib-olla ehk püüdnud naisega isegi natuke kuramaaži ajada, kuigi labaseks õngeminekuks oli preili Probleemivaba liiga haritud ning tark. Ando oma lünkliku põhikooliharidusega polnud ju mingi tõsiseltvõetav kandidaat.
Siiski polnud preili Probleemivaba täiuslik. Andot häiris naise viis ükskõik mis kitsaskohtadest pealiskaudselt üle libiseda. Ikka ja jälle kippus Ando seda unustama ning löödult taaskogema. Muredega polnud mõtet preili Probleemivaba juurde minna, tema jaoks polnud neid olemas. Nii mõnigi kord tundis mees tõmmet üht või teist naisele kurta, sest ta teadis, kui inimlik, mõistev ja heasoovilik preili Probleemivaba hinges on, kuid keeruline on kaevelda ja seeläbi mingit teineteisemõistmist leida isikuga, kes on omaks võtnud hoiaku mitte süveneda probleemidesse, muuhulgas ka mitte lähikondse muredesse.

Kiiri Saar

Jätkub ajakirjas...

 

2 kommentaari Lisa kommentaar
  
CHALLENGE FINANCIAL SERVICES, 07.10.2018 13:45
Tere, See on üldsusele teavitamine, et CHALLENGE FINANCIAL SERVICES, me oleme erafinantseerimisfirma. Meil on avatud rahalised võimalused kõigile inimestele, kes vajavad rahalist abi. Kas sa arvad laenu saamist? Kas teil on tõsine vajadus kiireloomulise laenu järele, et alustada oma äri? Kas teil on võlg? See on teie võimalus oma soovi saavutada, anname isiklikke laene, ärilaene ja kõiki 3% intressiga laene. Kui olete huvitatud erakorralise laenu saamisest, võtke meiega ühendust e-posti teel challengefinancialservics@gmail.com, et saada lisateavet. Challenge Financial Services Tel: +16789614269 E-post: challengefinancialservices@outlook.com E-post: challengefinancialservics@gmail.com
james evans 01.08.2018 02:13
Oleme rahvusvaheline laenupank, anname laenud üksikisikutele ja ettevõtetele Lähis-Idas, Aasias, Euroopas ja Põhja-Aafrikas. Pakume laenu liike nagu isiklik laen, äri- / investeerimislaen, auto laen, võlgade konsolideerimise laen ja õppelaen 18 aastastele ja vanematele. anname välja laenud vähemalt 5000 USA dollarit, mille tagasimaksetähtaeg on 1 aasta kuni 25 aastat. huvitatud peaksid võtma meiega ühendust e-posti aadressi @ heartlandfingrp@gmail.com või WhatsAafi kaudu numbri järgi: +1 (202) 922-8783