horoskoopkuum videomüstilised loodmuusikanipid ja toitsaatusedsisuturundussuhtedtestidusutlususutlusedveebi eksklusiiv

Kadri Simson usaldab sisetunnet

Endine majandusminister Kadri Simson ­jutustab, kuidas ta saatusliku ende ajel oma elukaaslasega kohtus.

Kas usute saatusesse? Milline on olnud teie saatus teie enda arvates?
Ma usun, et iga inimese elus on mõni hetk, kus just sel hetkel langetatud otsusest sõltub, milliseks kujuneb edasine elu. Seda, et sellel hetkel tehtud valikud on nii olulise kaaluga, saad tavaliselt teada alles tagantjärele. Oma senisele elule tagasi vaadates arvan, et mul on olnud õnn teha valdavalt otsuseid, mida kahetsema ei pea. Võib-olla oli nende otsuste langetamisel mul abiks ka mõni suurem jõud, mida mõni võib nimetada saatuseks.

Kas teie senises elus on siiani juhtunud ka midagi sellist, mille kohta võite öelda, et see sai juhtuda ainult tänu sellele, et saatus juhtis-tahtis nii?
Neli aastat tagasi otsustasin minna üksi presidendi vastuvõtule. Sellisele üritusele üksi minemine on väga ebamugav, sest kõik teised külalised on saatjaga. Vastuvõtt toimus Jõhvis, autod tuli parkida väga kaugele ja tee kontserdimajani oli üleni jääs, lisaks sadas külma vihma. Otsustasin, et kui sellel teel kukun, siis jätan minemata. Aga jõudsin ilusti kohale ja sain sellel üritusel kõige raske kõrval tuttavaks oma tänase elukaaslasega.

Kas seegi võis olla saatuse poolt ette määratud, et teist sai poliitik ning minister?
See, et minust sai poliitik, on pigem kinni mu teismeliseajas, mis langes laulva revolutsiooni aastatesse. Minu isa oli väga aktiivne Rahvarindes ja võttis mindki üritustele kaasa. Sealt pärineb mu huvi poliitika vastu.
Ministriks sain aga peale pikki aastaid parlamendis. Nii mõnigi inimene on saanud ministriks palju kiiremini ja kergemini. Võib-olla neid on aidanud saatus, mind tõstis ministriks minu enda raske töö ja valijate toetus.

Ehk on mõnes asjas andnud saatus ka kuidagi märku, et see tuleks teha nii või ära tee seda ning olete ka selle järgi teinud?
Ma usaldan sisetunnet. Kui mõni otsus tekitab ebamugavust, siis enne selle langetamist pean enda jaoks autoriteetsete inimestega nõu. Mõnikord kui kõhklen, siis lihtsalt annan ajale aega. Kiirustades kipuvad vead sisse tulema, mõttepaus aitab keerulistes asjades selgust saada.

Selgeltnägijaid usute, nende vastuvõtul olete käinud? Mida on teile ennustatud, ning kas see on ka täide läinud?
Ma olen ühel korral ühelt targalt naiselt nõu küsinud, kuidas saada lahti vaenust ja kurvastusest. Ta soovitas selle põhjuseks oleva inimese nime kirjutada paberile, nimele kolm risti peale tõmmata ja paber vee juures kivi alla peita. Tegin nii ja kohe hakkas kergem.

Olete ehk mõnda elusündmust ka ette näinud unes?
Tõepoolest näen aegajalt väga huvitavaid unenägusid, mis on ärgates selgelt meeles. Neil unenägudel on selline komme, et nad annavad viiteid asjadest, mida ma päriselus mõne aja pärast teada saan või läbi elan.
Loomulikult hommikul ärgates ma veel täpselt une tähendust ei tea, aga ta jääb kummitama ja hiljem siis selgub, miks. Samas, see on selline passiivne tõdemus, sest unenäo mõjul ei ole ma otseselt mingit tegevust ette võtnud.

Mis on teie jaoks avalik saladus?
Avalik saladus on asi, mida kõik juba aimavad, aga saladuse kandja keeldub tunnistamast.

Kas teie elus on ka mõni selline saladus, mida te mitte kunagi mitte kellelegi ei räägi?
Ma räägin oma asjadest usaldusväärsetele inimestele. Tööasju jagan ühtedega, eraelu teistega, tervist kolmandatega. Kõigi saladuste ühele inimesele usaldamine koormaks teda liiast. Aga samas saladuse jagamine on kergendav tegevus, seega mulle ei meenu küll midagi, mida vaid mina ise teaksin.

Ehk on mõni selline saladus ka, mida te pole siiani rääkinud põhjusel, et selle kohta pole keegi küsinud?
Mu elus on nii mõnigi asi, mille kohta keegi pole avalikult küsinud. Eks kunagi vanaduses kirjutan neist raamatu.

On ehk ka poliitikas palju saladusi, mida rahvale ei räägita või ei tohi rääkida?
Kõik ministrid peavad oma töö käigus kokku puutuma riigisaladustega, mida on keelatud hiljem asjasse mitte puutuvate inimestega jagada.
Miks poliitikud annavad tihti n-ö poliitiliselt korrektseid vastuseid, ehk teisisõnu vastuseid, millest aru ei saada, sest see pole konkreetne vastus küsimusele?
Vastus võib peituda selles, et küsitud küsimusele pole vaid ühte ja selget lahendust.

Teie vanaema Juta Must oli Tori vallast pärit ja Tori kooli kauaaegne õpetaja. Mida teie vanaema Jutast mäletate ning kui kaua te Toris elasite ning mida põnevat teil Toriga seoses meenub?
Minu vanaema juhendas lisaks õpetamisele ka kooliõpilaste kodu-uurimistöid. See tundus väga põnev. Lisaks oli tal kodus kirjutuslaual suur sahtel, mis oli täis ulakatelt poistelt ära võetud ohtlikke asju või lihtsalt esemeid, mis laste tähelepanu õppetöölt eemale tõmbasid. See oli tõeline aardekirst.

Olete ehk teiegi Tori koolis õppinud? Millistes koolides ja kus te olete üldse siiani õppinud?
Olin teise klassi lapsena vanaema juures koolis, sest nii minu ema kui isa said samal ajal stipendiumi teadustöö tegemiseks Eestist eemal. Sellest ajast on mul meeles, et Tori koolis oli ülimalt sõbralik õhkkond ja armsad õpetajad. Tori koolist läksin tagasi Tartu 10. Keskkooli. Kõrghariduse sain ajaloo erialal Tartu Ülikoolist ja magistrantuuris käisin juba Suurbritannias University College Londonis. See ülikool oli toona ja on siiani maailma kümne parima ülikooli hulgas.

Kas olete peale poliitika ka muud tööd teinud siiani?
Ülikooli kõrvalt töötasin Euroopa Liidu informatsioonikeskuses. Peale Londoni õpinguid aga suundusin tööle Brüsselisse NATO Parlamentaarse Assamblee uurimisassistendiks. Sealt kutsuti mind tagasi Eestisse, asusin tööle Keskerakonna peasekretärina ja nii olengi viimased 16 aastat poliitikas tegev.

Kirjeldage üht tavalist tööpäeva ministrina.
Ministril ei ole tavalist tööpäeva. Iga päev on erinev ja majandusministril on lisaks tööle dokumentidega, koosolekute juhtimisele ning parlamendis seaduseelnõude kaitsmisele vaja kursis olla ka sadamate, lennujaamade, raudtee, ühistranspordi ja maanteede ning elektrivõrkudega. Ainus päev, mis nädalast nädalasse on suhteliselt sarnane, on neljapäev. Siis peab hommikupoolikul valitsus oma avalikku istungit ja pärastlõunast kuni hilisõhtuni kinnist kabinetinõupidamist.

Tulevikuplaanid?
Ma soovin säilitada tulevikus erksa mõtlemise, inimestest hoolimise ja töökuse. Ning olen tänulik mis iganes rakenduse üle, mis annab mulle võimaluse teha tööd, mida armastan.

Hillar Kohv Foto: Aivar Pärtel

0 kommentaari Lisa kommentaar