horoskoopkuum videomüstilised loodmuusikanipid ja toitsaatusedsisuturundussuhtedtestidusutlususutlusedveebi eksklusiiv

Kaja Keil valis rahamaailma asemel tervise­nõustamise

Ajurveda terapeut Kaja Keil teab, kuidas iidse ­õpetuse kaudu tervist toetada ning taastada. Kaja lemmikteema on toitumine, sest me ­oleme see, ­mida sööme ja elu maitseb paremini tervena elades.

Ajurveda arstiks õpitakse vähemalt kümme aastat, siis järgmised kümme tuleb praktiseerida koos oma õpetajaga ja alles siis saab hakata inimesi aitama. Kaja südamesooviks on inspireerida inimesi tervisliku eluviisi elama ja haigusi ennetama. Ka enneaegne vanadus on ajurveeda mõistes haigus.

Mis on ajurveda?
Ayus tähendab sanskriti keeles elu ja Veda teadmisi. Elu all mõeldakse lisaks ka võimalikult kaua elamist. Kaja sõnul ongi see noorena elamise kunst ja teadus.

Kuidas sai sinust ajurveda terapeut?
Õppisin Tallinna Tehnika Ülikoolis majandusinseneriks ja töötasin 15 aastat finantsalal. Olen elanud ja töötanud pikaajaliselt ka Buenos Aireses ja Saksamaal. Alates 2016. aastast vean Põlistarkuste Rahvaravi koolis ajurvedaalaseid pikemaid ja lühemaid kursuseid ning lisaks sellele korraldan ajurveeda kokakunsti meistriklasse, paastulaagreid ja nõustan personaalselt.
Veedaliku maailmakäsitlusega puutusin esmakordselt kokku juba 28 aastat tagasi, kuid ei osanud tollaste teadmiste baasil taibata selle sügavamat olemust. Nüüdseks on aastate vältel teooriale lisandunud ka praktika. Täna olen täielikult pühendunud veedaliku elustiili praktiseerimisele tavaelus ning nende igavikuliste teadmiste elukestvale õppimisele ja jagamisele. Kõik kogemused nii tööalaselt kui isiklikus elus on juhatanud algallikani, mille veatult toimivad saladused avanevad sünkroonis teadliku praktiseerimise ja uute teadmiste seedimise võimega. Finantsmaailmaga lõpetades suundusin elama Buenos Airesesse, tegelesin kultuurivaldkonnaga ehk kirjastamisega, paralleelselt veedateadusi uurides. Kahe aasta pärast viis elu mind Saksamaale kultuurimaja juhiks, kus tuli n-ö kõik nullist üles ehitada. Korraldasin asju põrandapesust bilansini ja selle kõrvalt juba juhendasin tantsuteraapiat ning erinevaid ajurveeda praktikaid, kogudes ja jagades oma kogemusi. Viimaste käigus tuli aina uusi taipamisi ning ühel hetkel kaalukauss langeski ajurveda kasuks – otsustasin 100% sellele pühenduda ning kolisin kodumaale tagasi.

Kuidas on seotud numbrimaailm iidse ajurveda kunstiga?
Tegelikult on loodus mõnes mõttes puhas matemaatika, seega ei lähe finantsala kauge kaarega mööda ajurveda õpetusest, vaid pigem matemaatika süvenenult õppimine on treeninud süsteemsust, mida ka vedad suuremas plaanis õpetavad. Iga teadmine selles süsteemis asetub oma kohale nagu järgmine lego klots.
Muidugi mõista on taipamisteks tarvilik igapäevane joogapraktika, ilma milleta valemid jäävad pelgalt kuivadeks valemiteks. Tänapäeval kanaldab meil iga teine, aga see on tihti seotud väga palju emotsioonide ja ettekujutustega. Olen isiklikult kohanud ülivähe inimesi, kellel on päriselt siddhi ehk maakeeli „lugemise võime“ ja kes kasutavad seda kooskõlas loodusseadustega. Ajurveda ongi pigem taipamiste teadus, milleks on vaja hoida oma viis tunnetusvahendit ja füüsiline keha puhtana ning evida eluviisi, milline oleks kooskõlas dharma’ga, mis tähendab seda, et me ei kahjusta oma tegevusega ühegi teise olendi arengut ega piira tema vabadust. Need on lihtsad loodusseadused, mida järgides on eeldused saavutada meelerahu ja olla õnnelik.
Kui puudutada su lemmikteemat, siis kui palju mõjutavad meie toitumisharjumused me elukvaliteeti? Annad ehk mõne soovituse.
Toitumine on materiaalse elu alus. Ajurveda õpetab mitte looma illusiooni, et läheme nädalavahetuseks kursusele ja keegi teeb meiega midagi ning me elu muutub. Me ei peaks nii palju usaldama kedagi teist või masinaid, mis ütlevad, mis on meie jaoks kasulik ja mis mitte. Tuleb treenida oma sisehäält kuulama ning selleks oma viit tunnetusvahendit kasutama. Kõik kasulikuks ja tervislikuks peetav ei pruugi sugugi olla sobilik kõigile kuna oleme kõik väga erinevad.
Suures infokülluses ja asjade külluses on mõnikord raske vahet teha. Kuid kõik see toit, mida sööme, mõjutab meid. See, mis on ühe jaoks nektar, võib olla teise jaoks mürk. Tõde peitub igaühe individuaalses valemis, kus keha, meel ja hing on üksteisega väga tihedas seoses.

Kolme tüüpi sööjad
Ajurveda jagab inimesed suures plaanis elementide järgi kolme tüüpi - õhk, vesi ja tuli. Maitsed aga kuueks: magus, hapu, soolane, terav, mõru ja kootav. Igas toidukorras peaks olema kõik esindatud, siis ei teki tunnet, et tahaks veel midagi head. Maitsete omadused põhinevad omakorda looduse matemaatikal ehk viiel elemendil: maa, vesi, tuli, õhk ja ruum. Niimoodi saab toiduaineid ja oma keha tundes valida, mis on just sobilik menüü.
Õhu elementi esindaval inimesel on Kaja sõnul tihti külm ja ta on hästi liikuv ning kuiva nahaga. Rohelised smuutid on samamoodi külmad ja kui tema neid tarbib, tekitab see nn tervislik kraam talle hoopis probleeme, näiteks liigset jahedust ja kuivust juurde. Neile on tarvis just magusat, soolast ja haput maitset tasakaalustuseks, mis ei tähenda aga kommi või friikartuleid. Tavaliselt nad unustavad süüa, kuna neil on samaaegselt tuhat mõtet peas, aga vajaksid selle tasakaalustamiseks regulaarset sooja toitu.
Vale elustiili ja toitumisega kogume aastate vältel probleeme. Need ei pruugigi avalduda kohe. Ühel hetkel on karikas täis ja siis on võib olla raske diagnoosida, kuna see on just aastatepikkuse vale eluviisi tulemus. Kui inimene on kaasa saanud hästi palju maa ja vee elementi, siis on ta looduse poolt kõige rohkem õnnistatud tervisega. Mõelge, ka taim kasvab ju kõige paremini vee ja viljaka mulla peal. Sellel inimesel pigem tuleks toitmisega ettevaatlik olla. Võtmesõna on liikumine. Temal ei pruugi mõnikord hommikusöök üldse olla vajalik. Õhu tüübil on seedimine tavaliselt ebaregulaarne, aga kiire, vee tüübil on see stabiilne ja aeglane. Nii võibki tema hommikul piirduda vaid sooja joogiga, kuna hilja söödud eine ei pruugi olla hommikuks ära seeditud. Sooja vee joomine külma asemel on soovitatav kõigile, mis aitab regulaarselt puhtana hoida kõik peenkanalid, kus liiguvad nii toitained kui jäägid.

Inimene sööb viie tajuga
Inimene sööb mitte ainult suuga, vaid kõigi oma viie peene tajuga. Seega on oluline ka toidu lõhn, välimus, konsistents. Ülioluline on teha vahet näljal ja isul. Nälga saab alati tunda kui füüsilise keha tunnet, aga isu on puhtalt emotsionaalne tunne. Mõnikord sööme ka sellepärast, et meil on tegelikult hoopis janu, aga kui pidevalt tarbida lonkshaaval söögiaegade vahepeal sooja vett seda ei juhtu. Kannan ise alati termost kaasas.
Tänapäeval propageeritakse rohelisi smuutisid ja rohelisi salateid ning kookosõli, mida sugugi ei soovita kõigile aastaläbi tarbida. Kookosõlil on jahutav energia, kõikidel rohelistel salatitel on mõru maitse ülekaalus, mis on küll väga hea ja puhastava omadusega, aga enne kui midagi puhastada, tuleb kõik jäägid nö üles sulatada ja ära põletada ehk selleks on vaja tuld. Rohelist on hea suuremas koguses tarbida kevadel. Puhastava toimega on Eestis näiteks võilill ja naat, nurmenukk. Rohelisi köögivilju tasub aga alati kombineerida teravate maitsetega (näiteks must pipar, ingver) ja kindlasti mitte minna äärmustesse.
Magusat maitset me vajame kõige enam, sest selle taga on vee ja maa element, mis kasvatavad uue raku. Kõik ülejäänud maitsed on lihtsalt magusa maitse teenistuses, et me suudaksime selle korralikult ära seedida. Magusat maitset leidub ka kõikides köögiviljades, mandlites, pähklites, ka pea kõikides teraviljades. Tähtis on valmistada endale iga päev värsket toitu ise. Siis tead alati, mis su toidu sees on ja oled andud sellesse oma energiat. Ideaalis ka kasvatada toit ise. Hea tahtmise juures iga eestlane leiaks ühe peenra kuskilt, kas sõbra juurest, vanaema juurest. Mujal Euroopas on see palju keerulisem.

Marta Roosipuu

1 kommentaar Lisa kommentaar
  
Micheal Benson 06.03.2020 10:34
Enda korrektseks tutvustamiseks olen hr Michael Benson eralaenuandja, andes minimaalse laenu 5000 eurot või selle ekvivalenti muus vääringus mis tahes laenusummale 3% intressimääraga, see on rahaline võimalus teie Uks, hankige oma 2020. aasta laen kiiresti. Väljastpoolt on nii palju inimesi, kes otsivad rahalisi võimalusi või abi nurga taga ja kohtades ning nad ei saa seda ikkagi, kuid siin see on. Finantseerimisvõimalused teie ukse ees ja seetõttu ei saa te endale lubada seda võimalust. See teenus on mõeldud inimestele, ettevõtetele, ärimeestele ja naistele ning on saadaval mis tahes summa, mida soovite lisateabe saamiseks. Võtke meiega ühendust e-posti teel: MICHEALBENSONLOANAGENCY@GMAIL.COM Laenutaotluse vorm ja tagastage see Whatsapp: +61447666281. Täisnimi ................. Privaattelefoni number ................ Riik .................. Aadress ................ Riigi ............... Aastad .............. Kas olete varem kandideerinud või mitte. ............. Riik .............. Vajalik laenusumma. .................. Laenuperiood ................ Amet ................. Kuu sissetulek ..................... Nende üksikasjade tunnustamiseks saadame teile oma nõusoleku tagasimaksegraafikuga ja kui nõustute tingimustega, saate oma laenu pärast kinnitamist saada, sõltuvalt teie tõsidusest, kiireloomulisusest ja usaldusest. Ootan teie kiiret vastust. Siiralt Micheal Benson