horoskoopkuum videomüstilised loodmuusikanipid ja toitsaatusedsisuturundussuhtedtestidusutlususutlusedveebi eksklusiiv

Katarina Bright kadedust ei karda

Tallinnast Märjamaale kolinud ­Katarina Bright on särav nii linna- kui ka maaprouana. "Igal pool saab ilus olla ja palju saavutada," kinnitab ta.

Räägi natuke lähemalt oma pisut ebatavalisest tööst. Kas on korrektne nimetada sind linnutreeneriks?
Kui mõtlete papagoidega tegelemist, siis see oli siiamaani hobi.
Linnutreeneriks hakkas mind nimetama ajakirjandus ja kuna kedagi teist teadaolevat linnutreenerit polnud, siis see läks pallina veerema. Olen saanud paljusid linnuomanikke aidata ja tiitel jäigi külge.

Kuidas ja miks hakkasid linnutreeneriks?
Sain endale seitse aastat tagasi papagoi jako – Aafrika halli papagoi nimega Robbie, kes oli algul kuri minu vastu. Vajasin abi, et oma linnule kas või pai teha. Et keegi õpetaks mind, kuidas ma linnuga lähedaseks saaksin, kui too end isegi kätte ei anna ning hammustab. Otsisin raamatuid raamatupoodidest, käisin mööda loomapoode ja loomakliinikuid kuid asjata – Eestis linnutreenereid polnud, jõudsin oma otsingutega USAsse. Ja sain väga hea programmi ja õpetuse USA linnutreeneritelt ning taltsutasin oma papagoi. Minu info levis, et ma sellega hakkama sain ja hakkasin õpetust linnuomanikele omakorda edasi andma.
Hakkasin aitama papagoiomanikke, kes sama probleemiga silmitsi olid. Lõpuks lõin kodulehe www.papagoi.ee ja kirju hakkasin saama muidugi mitte ainult taltsutuse alal, vaid ka, kust lindu osta saab. Mõni soovis müüa, mõni ära anda, kes küsis, kuidas lindu ravida, kui on sellised ja sellised tundemärgid, kuidas paaritada jne.

Miks just papagoid? Kuidas sul tekkis armastus selle linnuliigi vastu?
Papagoi on lemmik, kes ütleb sulle tere või tsau sind nähes, koer ega kass ei ütle. Papagoid on väga uhked ja ilusad linnud. Nad lendavad ja on vaataja jaoks justkui vabad. Ja mis värvidemäng mõnel papagoil on, see on lummav, koera ega kassi pole ei kollast, sinist, rohelist ega punast... Ja näiteks suure papagoi taltsutamine, see on juba väljakutse ja aega ja kannatust nõudev. Aga kui sellega hakkama saad, on tunne, nagu oleks midagi väga suurt korda saatnud. Koera ja kassi või muu lemmikuga on lihtne, aga ka nemad on kõik ääretult armsad. Kuid, jah, minu ühed suured lemmikud on linnud. Ja see on selline sisetunne ja äratundmine, kes kõige rohkem meeldib.
Mõni jällegi üldse ei soovi lemmikut võtta, mis pole ka just vale, sest lemmiku võtmine on väga suur vastutus ja kohustus.

Kas vastab tõele, et sinu papagoi Robbie ennustas jalgpalli MM-i tulemusi ette? Kui paljude mängude tulemused ta täppi pani?
Jah. Enam täpselt ei mäleta, aga see oli üllatavad täpne, üle 90%, paaris finaalmängus. Ennustuskontor ei uskunud Robbie ennustusi al­gul, kuid just Robbie ennustus läks täppi lausa 100%.

Mis on papagoi(de?ga tegelemisel kõige tüütum, mis kõige lahedam?
Kui linnul on igav ja sul on kiire ,siis ta nõuab oma tähelepanu kas või kriisates, ja see on tüütu. Ja muidugi see puuri koristamine on ka tüütu, aga no peab ju, kes see siis ise tahab mustuses elada. Kõige lahedam on, kui nad räägivad ja laulavad viisi pidades, tantsivad ja vilistavad viisi. Ja kui mõnele papagoile trikke õpetada, ka see on väga lahe vaadata. See, et koer käsu peale istub, lamab jm teeb, on nagu juba iseenesest mõistetav, aga sõnakuulelik papagoi – seda juba igaühel pole, paljudel on kodus ta siiski lihtsalt aksessuaariks, Või seltsiks nagu sõber ja see viimane on ka ju väga armas. Ega ei peagi kõigil olema , et papagoi käsu peale puuri läheb.
Kuigi ega väga tsirkuse lindu-looma ma ka kodus ei poolda, aga mõõdukalt lemmikule midagi õpetada, mis sul endal elu kergemaks teeb, on minu meelest hea ja lahe. Parim, mis olla saaks, on kui papagoi saab kodus olla võimalikult looduslähedases keskkonnas ja võimalused – nagu suurem puur, looduslikud oksad suured taimed, lendamine, teised liigikaaslased, värske söök-jook jne.

Kui suur on sinu Robbie sõnavara?
Kuskil 200-300 sõna juures. Aga see sõnavara on selle liigi puhul tunduvamalt suurem. Tegelikult kõik papagoid hakkavad rääkima.

Mida kujutab endast eelmisel aastal Märjamaa lähistel tegevust alustanud Papagoi Keskus?
Papagoi Keskus avab oma uksed täisteenusega tegelikult selle aasta suvel. Täna on seal veel üht-teist toimetada ja mõned asjad puudu. Papagoi Keskus on mõeldud eelkõige Eesti lastele ja peredele ning oodatud on ka turistid naaberriikidest ja kaugemalt. Papagoi Keskus on vabaaja-, õppe- ja turismikeskus.
Tegemist on ainulaadse ning väga erilise keskusega, kus õpetatakse lastele lemmiklindude/loomade eest hoolitemist, ülalpidamist ja suhtumist nendesse.
Lisaks saavad külastajad ülipõneva etenduse, kus neid viiakse õpetliku ja mängulise etteastega papagoide maailma.

Plaanisite sinna juurde koguni linnuhotelli, kuidas asi praegu toimib?
Hetkel on veel viimased toimetamised ja uksed saavad ka hotellil avatud. Linde saab ka veebikaamerast vaadata tulevikus.

Milline on papagoi igapäevane toidumenüü, kui palju tema "päevahooldus" maksma läheb?
Põhitoit on seemnesegu, pähklid, puuviljad. Lisaks antakse veel üht-teist oma toidulaualt. Aga kindlasti mitte kõike, palju on toite, mis võivad põhjustada linnu haiguse või isegi surma. Linnuomanik peab selle endale kõik selgeks tegema. Palju maksab? See oleneb linnuliigist, aga keskmine kulu kuus on 15 eurot.

Kas vastab tõele, et just armastus lindude vastu viis sind kokku, mehega, kellega pere lõid?
Päris nii see tegelikult ei olnud. Aga ka see oli üks asjade kokkulangevus. Tegelik põhjus on ikka armastus teineteise vastu. Ja kuna meil mitu hobi on ühtinud, siis tänaseks oleksime ka oma teiste hobide kaudu kohtunud. Näiteks üks reis, kuhu me mõlemad oleks niikuinii sama lennuga läinud.

Kuna ise oled põnev ja kena naine, siis kas sinu ilu on toonud perekondlikesse suhetesse ka mingeid segadusi?
Kui ise oled oma suhtes kindel, siis ei too see mingeid segadusi.

Kas oled ise kogenud suhete lõikes pettumusi, mida oled sealt (nendest) õppinud?
Kunagi kindlasti, eelmistes suhetes. Et ei tohi kohe kokku kolida, aga see ei kehti kõigiga, küll aga minu puhul. Minu praegune ja viimane suhe siin maises paradiisis oli siis katsetuseks vastupidi. Vandusin, et pean inimest tundma – tema peret, tööd, hobi, harjumusi, sõpru jne, jne. Veel veidi enne kokkukolimist olime sõbrad. Enne õppisime tundma teineteist üle poole aasta väga põhjalikult ja kordagi me ei olnud eelnevalt nagu paar.

Mida sinu jaoks abielu tähendab? Kas teed vahet “vabaabielu” ja õige vahel?
Ma olen vanamoeline, nagu mõni mulle ütleb. See on nagu õigem jah. Saan nüüd võrrelda, kuidas suhtub ühiskond üle maailma, kui lähed lennukisse, hotelli või kuhu iganes, pead registreerima, siis suhtutakse sinusse suurema austususega. Eriti kui on mees ja lapsed ühe nimega ja sina teise nimega, siis vaadatakse, et lapsehoidja on kaasa võetud ja ei vaadata isegi otsa. Lugupidamist on abielus olles rohkem (mul on võrdlus!) ja muidugi sõrmusekandjaid ka vaadatakse. See oleneb ka inimesest. Mõne inimesega ei tahagi abielluda, räägin enda eest. Aga ma ei ole ka vabaabielu vastu, see igaühe oma valik.

Sinu abikaasal on lapsed “eelmisest elust”, keda te koos kasvatate. Kas uues peres "emmeks" hakata oli keeruline?
Ma ei ole "emme", kasulapsed kutsuvad mind nimepidi – Katarina. See oli kohe minu kindel soov, sest bioloogiline ema on neil kuskil olemas. Olen neile isa naine ja sõber, kuigi kuulen kõrvalt laste sõpradelt, et näiteks "kas kasuema... kuidas kasuema...mis kasuema ütleb ....jne. Ma olen igapäevaselt nende kõrval ja hoolitsen/muretsen/abistan/aitan/ armastan jne. nagu oma lapsi.

Varem elasid Tallinnas, siis otsustasid hoopis maale elama minna. Kas maaeluga harjusid kohe ära, kuidas ennast endise särava linnaprouana praegu maal tunned?
Jah, harjusin kohe, ütlesin oma tulevasele abikaasale, et kui lehmad võtad, siis tulen maale ja seda ta ka tegi.
Ma olen maal ka särav maaproua. Olen ka meie lihaveiseid talitanud – meigitud, krunn kuklas ja isegi kostüüm seljas, väga eriline ja lõbus oli.
Kui oled särav inimene, siis ei ole vahet, kus elad – saad ju samad riided selga panna! Jah, kontsakingi kandes peenraid ei rohi, lehmi ei talita, heina ei tee, kartulit ei võta jne, aga ainult jalanõud ei tee inimest säravaks. Kõik oleneb – kuidas sa oma elu elad, kellega elad, kes on su sõbrad, millega tegeled, millised on su mõtted ja kui kõik on paigas, siis saad särada, õnnelik ja rahulolev olla ka paljajalu, kummikutes, plätudes... Kui ma ausalt ütlen, siis linna ma tagasi ei igatse ja elu on mul maal palju parem, stressivabam ja väga särav – nii, et vahest lausa pimestab. (Naerab...).
Kuid ka linnas elades on oma võlud. Ja kõik on ka harjumuse ja muidugi armastuse küsimus. Kui armastad inimest kellel elukoht ja töö kesklinnas, siis oled temaga linnas, või kui armastad ööklubisid, siis elad linnas. Ka meie võrratult kaunis Tallinna vanalinn, seal isegi tahaks omada korterit, kui võimalik oleks, et vahest siis linna minna. (Jälle naerab – no on ikka õnnelik inimene...)

Tundub, et sinu tööalased toimetamised on kõik väga edukad olnud. On sind selle pärast ka kadestatud, oled seetõttu kokku puutunud kadedusega?
Kindlasti saan öelda, et kõik minu toimetamised ei ole edukad olnud, aga ma olen õppinud kogu elu (tööst räägime ja edust) ja õpin ka edaspidi ikka sellepärast, et veel edukam olla ja et veel rohkem kadestajaid oleks. (Naerab.) Minu meelest kõik inimesed puutuvad kadedusega kokku, inimkond lihtsalt on selline. Kui kellelgi hästi läheb, siis ollakse kade.
Mina olen katsunud olla selline inimene, et kui sõbral on hästi siis mina olen hoopis temaga koos õnnelik. Ja sellepärast on mul ka palju sõpru. Aga mõni sõber on ka olnud mul ise "noa selgalööja"... Nüüd hakkasin sõpradest rääkima. Sõpruses ei tohiks olla sõna KADEDUS. Kui, siis selles võtmes, et "ma olen näiteks sõbranna peale kade, sest ta saab hetkel raamatut lugeda, aga mul pole aega”... Aga me teeme siis nii, et ta jutustab teinekord selle raamatu mulle lahti!

Papagoid pole sul koos abikaasaga ainus ühine hobi, kasvatate ka lihaveiseid ja forelle.
Jah, nii ta on tõesti, aga sellel pikemalt ma siin ei peatuks, ma jäängi neist rääkima.

Kuidas kõige selle jaoks aega leiate ja kumb ennast rohkem ära tasub – lihaveised või forellid?
Need kõik on veel hobid, meil on siiani muu põhitöö olnud. See nagu rohkem enda tarbeks ja ajaviitmiseks. Pole veel tasuma hakanud, seda teavad kõik algajad ettevõtjad, et esimesed aastad ikka paned raha sisse. Hetkel on see ainult suur rõõm ja ka mure.

Kas vaba aega kui sellist sul üldse on, kuidas sisustad?
Mul pole vaba aega, õnneks! Aga me võtame ikka aegajalt puhkuse ette, kas siis kuuks või nädalaks ja sõidame puhkama "palmi alla".
Kultuurireise me hetkel ei naudi, oleme seda varem teinud ja ei tunne puudust, hetkel tahan vaid seliti puhkuse ajal olla. Ma käin ka metsas, allikal, looduses, jõe ääres, heinamaal, põllul. Vaatan tähti, käin mere ääres, päikeseloojang ja veel üht-teist annab väga palju mulle elus juurde.

Kuidas suvi möödub? Kas mõni põnev plaan juba tehtud, mõni suurem üritus silmapiiril?
Plaan on Papagoi Keskus käima saada ja siis papagoisid avastama minna – nt Aafrikasse.

Tulevikusuunad. On juba mingi mõte näiteks Papagoi Keskust veelgi laiendada või forellikasvatuse mahtu tõsta?
Jah, mõned unistused on, aga ma ei taha sellest veel rääkida. Kui kõik hästi läheb, ütlen vaid niipalju, et tegemist on järjekordselt ainulaadse ja väga põneva ettevõtmisega.

Ülo Külm

 

0 kommentaari Lisa kommentaar