horoskoopkuum videomüstilised loodmuusikanipid ja toitsaatusedsisuturundussuhtedtestidusutlususutlusedveebi eksklusiiv

Katrin Lust: „Elasime kitsikuses, lisaks vaimne traagika...”

Teleajakirjanik Katrin Lust kinnitab, et on lihtsalt õigel ajal sündmuste epitsentris olnud ja sellepärast nii häid saateid teinud.

Telemaastikul figureeriv kodumaine "Kuuuurija" saatesari on osutunud rahva seas äärmiselt populaarseks. Pole ka mingi ime, ülestõstetud teemad on aktuaalsed ja teravalt serveeritud ning saatejuhiks on ühteaegu nii võluv kui terane kogemustega ajakirjanik Katrin Lust.

Milline oli sinu lapsepõlveunistus? Kuivõrd see täitunud on?
(Mõtleb) Olin laps metsikutel 90ndatel. Esimene unistus oli saada endale Barbie-nukk.
Sain selle alles siis, kui olin 15-aastane, kuid naljakal kombel ikkagi mängisin sellega!
Juba 5-6 aastaselt vaatasin palju telekat, olin Urmas Oti fänn. Hiljem vaatasin väga palju Vahur Kersna ja Maire Aunaste saateid, tahtsin juba siis saada teleajakirjanikuks. Ülikoolis õppimise ajal olin vahepeal leheajakirjanikuna praktikal. Kolmekümneselt läksin tööle TV3-e. (Naeratab) Niisiis ühe linnukese võib kirja panna!

Kuidas sa ikkagi ajakirjanduse juurde jõudsid? Mis ajendas sind ennast selles valdkonnas tõestama?
Siin mängib üks asi eriti suurt rolli. Kõik oleneb ajastust. Siis taheti palju just nii. Minu ajal oli televärk selline uskumatu! Näiteks moekunsti siis nii palju polnud kui praegu. Minu jaoks oli see kõik väga loomulik, mulle meeldis asju uurida ja koolis kirjandeid kirjutada.
Tegin kaastööd kooliajalehele "Tammepress", terve keskkooli aeg tegin seda. Ühesõnaga mulle meeldis lugusid kirjutada.
Seitsmeteistkümneaastaselt hakkasin "Eesti Ekspressi" lugusid kirjutama, loomulik, et läksin seejärel ülikooli ajakirjandust õppima. Mäletan, et tookord tulid ülikooli sissesaanute kirjad otse koju!
Elukutsevalik oli niivõrd naturaalne, mitte keegi ei surunud seda peale. Ja ka hiljem praktika "Õhtulehes" tuli asjale kasuks.
(Naeratab) Parem kui on tehtud õiged valikud ja õnne!

Kas sind oleks õigem nimetada kõmureporteriks, uurivaks ajakirjanikuks või telesaatejuhiks?
(Asjalikult) Olen lihtsalt õigel ajal sündmuste epitsentris olnud, lihtsalt sündmuste keskele sattunud. Inimesed on pannud kõmu juurde.
Ma ei leia, et oleksin kõmureporter - asju tuleb vaid osata serveerida, teen õiget asja! Ise kutsuks ennast ikkagi teleajakirjanikuks.
Mis uurimist puudutab, siis iga ajakirjanik on uuriv. Olen teadlikult teinud nii, et lood oleksid seinast seina. Millega inimesed (milliste probleemidega - autori märkus) on minu juurde tulnud, sellest ka kirjutan.

Sellegipoolest, tunned sa ennast kodusemalt erinevatele väljaannetele lugusid kirjutades või hoopis kaamera ees, telesaatejuhina?
Alguses kui ma läksin telesse, ei saanud kohe kõigile asjadele pihta. Tundus, et lehes on lihtsam.
Tegelikult on see harjumuse asi, lehes muutus kõik kuidagi tükitööks.
Teletööst vaimustun, see on kõige ehedam, näeb näiteks milline inimene (intervjueeritav) tegelikult välja näeb, vahetud emotsioonid...
(Täpsustab) Minu isikuga läheb TV kõige rohkem kokku - vahetu ja aus!

On sul kaamera surisedes kunagi ka "kramp" tekkinud, midagi teletöö käigus tõsiselt vussi läinud?
On ikka. Kui ma läksin sõbra matustele, siis see oli väga raske ülesanne. Teha uudis sellest. Pole varem kunagi sellist momenti tekkinud ja eelnevalt loo tegemisest ära öelda ma ka ei tahtnud.
Sissejuhatust loole tegime kino "Sõprus" ees ja hakkasin seal nutma. Ma lihtsalt ei suutnud pisaraid tagasi hoida.

Sinu juhitav saatesari "Kuuuurija" on äratanud hulgaliselt tähelepanu. Kuidas sari just sellise mitmeti tõlgendatava toreda nime sai, mil viisil tuletasite?
Selle nime käis välja programmi direktor Urmas Eero Liiv. Alguses, kui ta nime ütles, siis tundus see totter. Et seda nime ei hakata kunagi tõsiselt võtma jne.
(Muigab) Hiljem arvasin, et just (selline) nimi müüb hästi! (Rahulolevalt) Aasta jooksul on sellest saanud minu teine nimi!
Tähendusest. Eestlased on maagialembene rahvas, neile meeldib puid kallistada ja usutakse maavälistesse jõududesse. Nimi läheb ka maalähedusega kokku.
Teisest küljest. Kuul on ju varjupool. Sellest lähtuvalt peaks uurima meie ühiskonna varjupooli, kuid ei tahaks, et saade oleks ka üdini tõsine. Saate teise poole lugu ongi ül­diselt lõbus(am).
(Kokkuvõtlikult) Moodsamat pealkirja ei tahakski!

Millest lähtud "Kuuuurijasse" materjali valikul? Kust, kuidas ideed tulevad, neid ammutad?
Olen sellist tüüpi ajakirjanik, et iga päev panen kaks teemat kirja. Ideed tulevad absoluutselt igalt poolt. Olen alati selline ajakirjanik olnud.
Teine osa, olulist rolli mängib minu isiklik telefoninumber, mis saatest läbi käib. Uue hooaja teemad on kirja pandud, olen saanud juba sada vettpidavat vihjet, kokku koguni kolmsada!

Kuna saates tõstatatud probleemid on reeglina teravad, sügavalt sotsiaalsed, kuidas üldjuhul vaatajate reageering on? Kiidetakse sind valdavalt või hoopis sõimatakse?
Ega isegi Rooma paavstil ole sajaprotsendilist positiivset tagasisidet. Iga päev tuleb kodulehele arvamusi ja kommentaare, valdavalt on ainult positiivsed. Kiitustelaviin ja luuletused tulevad posti!
Vanaprouad lausa palvetavad: "Iga öö palvetame, et sul oleks turvaline!"
Meeletult palju on headust, mulle on nii helistatud, kirjutatud kui sõnumeid saadetud. Negatiivsetele kommentaaridele ma rõhku ei pane.

Siiski... Võtad sa üldiselt kriitikat vabalt, rahulikult või lähed mõnikord väga närvi?
Olen kaheksa aastat pidanud "Õhtulehe" blogi. Inglismaal elades lausa nutsin alguses mõningaid kommentaare lugedes. Minu närvisüsteem sai siis oma šokipaugu kätte, praegu on "täiesti hane selga vesi"!
Selles mõttes olen ma isegi tänulik negatiivsetele kommentaatoritele, et nüüd suudan lahmivaid kommentaare teistest selekteerida.

Sinu elu on tegelikult olnud väga põnev ja kirju. Olulisemad elusündmused sinu jaoks...
Minu elu on tõesti olnud põnev. "Eesti Ekspressi" ja "Õhtulehe" elu oli iga kord huvitav. Iga päev midagi õmbas käima, erilised lood - elu nagu filmis.
Isiklik õnn ja töö käivad käsikäes. Väga raske on siiralt välja tuua olulisemaid elusündmusi punktide kaupa.
(Proovib osaliselt) Et lõpetasin gümnaasiumi edukalt, et sain ülikooli sisse, et sain Londonist tagasi tulla, et on tööd ja leiba...

Räägi natuke lähemalt oma Londoni perioodist, elust Inglismaal...
Inglismaale läksin aastal 2004. Kohapeal susserdasin ennast sisse ajalehte "Daily Mirror", et näha, kuidas britid teevad kollast meediat.
Käisin tööga seoses näiteks filmiesitlustel. Kord seisin seal näiteks Madonnaga silmitsi, tuli talle paugupealt mõned kiirküsimused välja mõelda...
(Naeratab) Märgusõnadeks minu sealse elu kohta võiksid olla “abielus” ja “hobused”.

Küsingi sellest johtuvalt, et kuidas seal oma polomängijast ja moekunstnikust mehe Adam Buchananiga kokku saite, kaua abieluõnn kestis ja miks hiljem lahku läksite?
Oma raamatus olen sellest kirjutanud. Kuid nüüd tegin endaga sellise kokkuleppe, et kuigi olen avaliku elu tegelane, otsustasin, et ei taha oma isiklikust elust enam avalikult rääkida. Ei tahaks sel etapil enam peatuda.

Milline on olnud sinu elu raskeim periood ja kuidas sellest üle said?
Kõige raskem oli, kui põhikooli lõpetasin ja mu isa suri. Iga etapp on traagiline, kui kellegi lähedastest kaotad. Kõik oli väga keeruline siis, metsikud 90ndad, puberteet, kus alati vaja vanemate tuge...
Emaga kahekesi oli raske, polnud ka veel see aeg, et ise tööle läheksin. Elasime kitsikuses, lisaks vaimne traagika. Kuid see kõik tegi mind omakorda tugevamaks, pidin ennast kitsikusest välja võitlema!

Ning teise nurga alt. Mille üle, milliste saavutuste üle, oma elus oled kõige uhkem?
Ma arvan, et selle üle, et sain Tartu Ülikooli sisse. Julgus minna Inglismaale 22-aastaselt ja olla seal kümme aastat.
Uhke, et läbi pisarate pääsesin telemaastikule ja terve lauluväljakutäis rahvast mind vaatab!
(Mõtlikult) Olen ikkagi nii noor, et panna seda suurt pilti kokku! Mis tuleb, see tuleb...

Aastal 2010 ilmus ometi juba sinu elulooraamat "Seks, valed ja eneseusk". Nii noor naine alles ja nii varakult elulooraamat...
See oli valesti pandud, et elulooraamat. Eesti astus 2004. aastal Euroopa Liitu - väga suur arv noori läks välismaale (teadmisega), et seal ootavad ees pudrumäed.
See raamat on lihtsalt nagu minu lugu, ühe tavalise eesti tüdruku lugu, kes läks laia maailma õnne otsima. Suhtumine Inglismaal oli selline - sa oled Ida-Euroopast, sa oled prostituut, sa oled vaene. Siit tuleb ka see seks-sõna pealkirjas sisse, mitte et oleks seksilugudega tegemist!
(Konkreetselt) Tegelikult polnud elulooraamat. Õpik, kuidas minna mujale!

Mida sinu arvates eesti ühiskonnas oluliselt muuta tuleks, et meie elu-olu siin mühinal paraneks, paremuse poole liikuma hakkaks?
Ma arvan, et siia riiki oleks vaja rohkem ausust. Et teiste soovid seataks kõrgemale endi omadest.
(Üldistavalt) Ida-Euroopas on korruptsioon kõikjal suureks probleemiks.

Kuidas sul suvi möödub? Kas töö kõrvalt on aega ka puhkamiseks, mõne kultuuriürituse nautimiseks?
Mul oli just kümme päeva puhkust. Käisin Lätis. Võtsin täiesti aja maha. Kuid ma ei saa pikalt käed rüpes istuda...
Inimestele võib tunduda, et ma olen "avatud möllumutt", kuid tegelikult istun kodus koos koeraga!
Rahvarohketes kohtades mulle käia ei meeldi.

Telesaatejuht peab alati eriti kena ja atraktiivne välja nägema. Kui palju sul kuus keskmiselt raha kulub oma välimuse eest hoolitsemisele ja riietele?
Kui olin lehes tööl, kuulusid minu riietuse hulka teksad ja mõnusad T-särgid. Kuid nüüd telesaatejuhina - inimesed tahavad näha igati hoolitsetud persooni.
Üle pika aja kulutasin raha juuksurile, meigile, kleitidele ja kingadele! See on kvaliteetaeg, mis tuleb telekas olla.
Loomulikult kell kuus hommikul ennast üles ajada ja mukkima hakata - nagu mitmed teles töötavad naised teevad -, ma ei suuda...

Kui suureks spetsialistiks sa ennast moevaldkonnas pead? Kunagi kritiseerisid koguni Anu Saagimit, et ta "kannab kaltse"...
(Rahulikult) See ei olnud moespetsiks olemine. Anu tuligi seltskonnaüritusele kaltsudes! Andmaks teada, et eesti inimene pole moeteadlik rahvas.
35aastaselt on igal naisel välja kujunenud oma stiil, riietus, milles tunneb ennast enesekindlalt.
Väga teadlikult valin oma riideid, et ei pilluks pärast asju minema.
(Muigab) Viimasel ajal olen tõesti hakanud endale rohkem riideid ostma.

Kas sa oled rohkem kassi- või koerainimene? On sul kodus mõni lemmikloom?
(Viivitamatult) Koera! Alates detsembrist on mul varjupaigast võetud koer Kuzmitsh, selline nimi pandi talle Venemaal. Kaheaastane või noorem "poiss", täielik krants, kellele meeldib väga mängida. Tänulik väike tegelinski, tõesti minu väike parim sõber, huvitav koer.

Ülo Külm

2 kommentaari Lisa kommentaar
  
CHALLENGE FINANCIAL SERVICES, 07.10.2018 13:47
Tere, See on üldsusele teavitamine, et CHALLENGE FINANCIAL SERVICES, me oleme erafinantseerimisfirma. Meil on avatud rahalised võimalused kõigile inimestele, kes vajavad rahalist abi. Kas sa arvad laenu saamist? Kas teil on tõsine vajadus kiireloomulise laenu järele, et alustada oma äri? Kas teil on võlg? See on teie võimalus oma soovi saavutada, anname isiklikke laene, ärilaene ja kõiki 3% intressiga laene. Kui olete huvitatud erakorralise laenu saamisest, võtke meiega ühendust e-posti teel challengefinancialservics@gmail.com, et saada lisateavet. Challenge Financial Services Tel: +16789614269 E-post: challengefinancialservices@outlook.com E-post: challengefinancialservics@gmail.com
james evans 01.08.2018 02:12
Oleme rahvusvaheline laenupank, anname laenud üksikisikutele ja ettevõtetele Lähis-Idas, Aasias, Euroopas ja Põhja-Aafrikas. Pakume laenu liike nagu isiklik laen, äri- / investeerimislaen, auto laen, võlgade konsolideerimise laen ja õppelaen 18 aastastele ja vanematele. anname välja laenud vähemalt 5000 USA dollarit, mille tagasimaksetähtaeg on 1 aasta kuni 25 aastat. huvitatud peaksid võtma meiega ühendust e-posti aadressi @ heartlandfingrp@gmail.com või WhatsAafi kaudu numbri järgi: +1 (202) 922-8783