horoskoopkuum videomüstilised loodmuusikanipid ja toitsaatusedsisuturundussuhtedtestidusutlususutlusedveebi eksklusiiv

Kaushalya – õrnuke väelaulik

Õrnuke lauljatar, kelle artistinimi on Kaushalya, tundis oma kutsumuse ära juba ­lapsepõlves ning on jaganud kogu elu muusikat.

Ta on muusikaterapeut ja bändi Jagaspace Gong SPA liige. See muusikaline kollektiiv viljeleb hüpnootilist, atmosfäärilist ja etniliste rütmide mõjutustega muusikat.

Muusikaga üles kasvanud
Muusikaterapeudina pakub Kaushalya inimestele oma sisemaailma korrastamiseks võimalusi just läbi muusika ning oma sisemise mina ning väe leidmist samuti läbi muusika. Kui naiselt küsida, mis see vägi on, selgitab ta, et see on midagi, mis on absoluutne, igas inimeses olemas, midagi loomupärast, mis on kaasa antud. Mõnel on vägi peidus, mõnel rohkem avaldunud, sõltub, kuidas keegi elab või mõtleb, kuidas on ta oma elu organiseerinud või mis valikuid ta on elus teinud.
"Mõnikord inimene ei ole leidnud seda ühendust enda väega ja arvab, et tal ei olegi seda. On teatud tegevused, mis aitavad seda väge avaldada, välja tuua. Kuna vägi on loomulik asi, siis avaldavad loomulikud tegevused. Üks loomulikemaid asju elus on hingamine, see on ju kõige põhilisem. On võimalik elada ilma söömata, ilma joomata, on olemas ka nii võimsaid inimesi, kes suudavad isegi niimoodi elada, aga hingamine - ilma selleta ei saa," selgitab lauljanna, et kuigi mõned hindu joogid hingavad ka väga vähe, teevad pikki ja üksikuid hingetõmbeid, on õhk ja loodusega kooskõlas olemine see, mis aitab väge esile tuua. Ka laulmine aitab väge esile tuua. Inimene kasutab igapäevaselt ka oma häält, räägib iga päev, väiksed lapsed teevad häälikuid, juba peale sündi ju hakkab laps karjuma ja hingama.
"Hääle kontrollitud kasutamine ongi laulmine või joigumine. Kas teed seda sõnadega või mitte, aga sel on juba oma meloodilisus ja rütmilisus. See on midagi, mis aitab loomulikkuse, sisemise olemuse takti ehk loodusega kooskõlla viia," kinnitab ta ja lisab, et kui ta oli väike tüdruk, laulis ta kogu aeg ja talle meeldis vaadata sümfooniaorkestreid ning mängida viiulit.
Ema viiski ta viiuliõpetaja juurde. Alguses käis eraõpetaja juures ja hiljem Nõmme Laste Muusikakoolis, õppis viiulit mängima, hiljem muusika komponeerimist ja trompetimängu. Klaver oli samuti koguaeg lisainstrumendina tema päevakavas ja muidugi laulmine.
Pärast keskkooli läks Kaushalya loomuliku jätkuna Otsa kooli, kus õppis trompetit ja kompositsiooni.
Tänaseks on Kaushalyastsaanud multi-instrumentalist ja helilooja. Tema suureks kireks on raamtrumm ja sntoor (puidust haamrikestega mängitav keelpill). Viimati omandatud muusikaterapeudi haridus Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias andis aga veelgi sügavama arusaamise ja teadlikkuse muusika loomisel.

Rändurihingega laulik
Kaushalya ütleb, et lisaks laulmisele ja musitseerimisele on ta alati unistanud rännata, käia erinevates kohtades ja näha maailma mitmekesisust. Ta valib oma rännuteele alati looduslikud kohad, kus on vähe inimesi ja liiklust, aga samas on kohas säilinud metsikus, ürgsuses, ajaloolisus, mis on sinna tuhandete aastate jooksul talletunud. Kaushalya armastab lihtsalt viibida seal, olla vaikselt, kuulata ja lubada neil loodushelidel siseneda iseendasse. Ta jälgib, kuidas tuul sahistab puudeokstes või putukad sumisevad või kuidas ooken mühiseb, lihtsalt kuulab seda pikalt pikalt ja läheb meditatsiooni kuni hakkab selles helis kuulma vaikust, teistmoodi vaikust, see on sisukas ja vabastav.
"See on selline vaikus, mida on raske sõnadega kirjeldada. Kõik need helid sisaldavad looduses algelemente nagu maa, õhk, vesi ja tuli.”
Nendest saab naine kätte sisu, kõige magusama osa just siis, kui pikalt lubada end selles viibida. Lähed selle sisse ja see mõjub. «Muutunud teadvuse seisund," kirjeldab naine, et tema jaoks on see kõik suur maagia, kus nagu paralleelne maailm avaneb. "Olen siin ja praegu, sisenedes vaikusse naturaalsete helide abil.”
 Muusika, mida Kaushalya loob on vastavalt looduse rütmidele ka erinev - vahel õrn, kerge ja lendleva energiaga, mis igaühes on olemas, siis jälle pühalikum, pidulikum. "Oleme muusikat luues järginud printsiipi, et liikuda läbi erinevate rütmide, et oleks lendlevat ja pehmet ja kerget, oleks rütmikat, stimuleerivat ja tugevat ning ka täielikku raju, tormi ja äikest, et oleks lõdvestust, pühalikkust ja vaikust," räägib naine, kuidas muusika juhib inimese oma keha liigutama. Tema soovitus ongi tantsida nii nagu keegi ei näeks, laulda nii nagu keegi ei kuuleks, siis aitab see pingeid vabastada ja kulgeda eluga ehk loodusega ühes rütmis. On veel kolmaski nõuanne – armasta nii, nagu poleks kunagi haiget saanud. "See kehtib alati igal pool. See on lahtilaskmine ja andestamine," sõnab naine.

Helirännakud annavad tasakaalu
Jagaspace ja Gongspa sessioone on Kaushalya teinud juba kümmekond aastat koos oma muusikust kaaslase Alexiga. Helidega tervendanud on ta aga juba üle viisteistkümne aasta.
"Meil on kaks printsiipi, millega läheneme inimesele. Üks on vibro-akustiline helide kogemine, mis tähendab, et kuna kasutame instrumente nagu gongid ja kausid ja ka inimhääl ning trummid, siis kõik need pillid tekitavad tugevaid vibratsioone, eriti gongid. Oleme oma gongide komplekti valinud planetaargongid, mis on omavahel vastavas häälestuses, tekitades võnkeid, tugevat pulseerivat vibratsiooni ehk binaural võnkeid, mis stimuleerivad ajupoolkerade vahelist koostööd ja samal ajal väga sügavalt lõdvestavad aju – seega ka tervet keha.
Gong SPA meetodil tekitatud vibratsioonid läbivad tervet inimese keha, kehavedelikke, rakuvedelikku, verd, lümfivedelikke. Kuna vedelik on struktureeritav, muutub vee molekul aina ilusamaks ja sümmeetrilisemaks ja harmoonilisemaks. Inimese keha koosneb suures osas vedelikest, nende vibratsioonide abil aitame sisemised kehavedelikud muuta harmoonilisemaks ja struktureerida neid," räägib muusik.
Erinevaid instrumente kasutatakse vaheldumisi, tekib justkui laine, mis koosneb paljudest erinevatest värvidest, nagu maalidel, teinekord on terve vikerkaar esindatud. Samamoodi on helipallett, kus on paljud helid ja vibratsioonid, see seostub tugevalt alateadvusega.
"Muusikateraapias õppisin, et muusikaga saab momentaalselt ühenduse alateadvusega. Assotsiatsioonid tekivad momentaalselt, kui inimene kuuleb teatud heli või muusikat. Tekivad seosed. See on psühholoogiline pool. Teadusliku uuringu järgi on tehtud kindlaks, et kui inimesed kuulevad etnilisi pille näiteks flööt, keelpillid või kitarr või etnilist muusikat, siis see mõjub pigem rahustavalt," räägib Kaushalya ning lisab, et kui inimene kuulab rütmilist heli, mõjub see jällegi stimuleerivalt. Jagaspace Gong SPA helirännakud on niimoodi üles ehitatud, et kasutatakse erinevaid meeleolulsid, et inimene saaks aktiveerida erinevaid aspekte oma alateadvusest. Nii saab inimene iseendaga parema kontakti, samas balansseerudes ja lõdvestudes. Peamine juhend helimeditatsiooni kogemiseks ongi see, et tuleb lasta kerkida esile kõigel, mis me sees toimub, lõdvestuda sellesse ja võtta end vastu just sellisena nagu oleme. Klientide tagasiside põhjal teab Kaushalya rääkida, et kadunud on unehäired ja isegi depressioon, inspiratsioon on hakanud voolama, on tulnud uued ideed, tekkinud hea tunne, et tahaks jälle teha asju, luua midagi. Kui muusika mõjub nii, et ini-mene tahaks elada, elada elusat elu, on Kaushalya sõnul eesmärk täidetud. Ka temal endal olid kunagi unehäired, millest ta vabanes samuti heliteraapia abil, kuulates ise enda CD salvestust öösiti, millel kõlasid Gongid ja loodushääled. Plaadi nimi on “We invite you for a journey”. (Saadaval APOLLO raamatu poes)

Muusika hoiab selge ja virge
Igaühel võib olla erinev põhjus, miks ta ei ole harmoonias, kuid põhiline, mida Kaushalya on oma muusikaterapeudina tegutsemise ajal kohanud on see, et tihti on kiire elutempo ja hirmud materiaalsete asjade saavutamise ees või hirm tervise ja/ või raha pärast. Oskamatus võtta aega maha ja minna lihtsalt korraks metsa, olla seal sõltumata ilmast, puudub paljudel ja seda asendatakse pigem ebatervislike lõõgastusmeetodite või meelemürkidega.
"Soovitan leida väikene ajake, teha jalutuskäik metsas või mereääres, see aitab nii palju tegelikult. See on midagi, mis kuulub meie loomuliku olemuse juurde, et olla ühenduses nende elementidega ja loodushelidega. Kui ei ole võimalust minna metsa, tulge helirännakule. Kõik, mida meie oma matkadelt ja reisidelt oleme kogunud ja kogenud erinevates maailma kohtades, valame oma loomingusse, muusikasse, kanname seda endas ja jagame seda kõikide inimestega."
Passiivne muusikateraapia on see, kus inimene on kuulaja rollis, heidab pikali, läheb sügavalt enda sisse, kui on loodud toetav keskkond. Aga on ka aktiivne muusikateraapia, kus inimene tantsib ja liigub või musitseerib ise, nt Kaushalya ja Alex pakuvad trummide mängimist ja ühislaulu ringe. Inimesed saavad kätte trummid, kes tahab, võib ka enda oma võtta kaasa, natuke jagatakse neile juhendeid, et anda inspiratsiooni ja peale seda improviseerivad juba kõik ise, mängitakse koos, nii nagu tuleb. Kõik on lubatud.
"See on üks eneseväljendamise vorme. Mõnikord sõnadega on raske end väljendada, aga kui võtad kätte mingi pilli, puutud seda pilli, on see juba eneseväljendamine. Saab väljendada midagi iseendast, näiteks meeleolu või midagi sellist, mida on raske sõnadesse panna, kuid muusikainstrumendi abil muutub see lihtsaks. On ka huvitav aspekt, neuronühenduste tekitamine - iga kord, kui mõlema käega mängime pilli, aitab see tekitada ajus uusi neuronühendusi. See vähendab dementsuse ja muid aju haigusi," kinnitab Kaushalya, et trummi mängimise meetod on üks väga kasulikest ja lihtsamatest meetoditest, mida saab ka täiskasvanu õppida, et suurendada oma aju plastilisust ja hoida oma aju «teravana» ka vanana.
"On tehtud ka teaduslikud uuringud, mis kinnitavad, et inimesed, kes tegelevad mõne muusika instrumendi aktiivse mängimisega oma elus, kannatavad vanaduses palju vähem dementsuse või teiste aju vananemisega seotud probleemid all. Lisaks neil on parem mälu." Inimese keha on Kaushalya sõnul tegelikult väga tark, ise teab, mida tal on vaja, mis liigutusi tal on praegu vaja teha, millist heli kuulata, mida ja millal süüa. Kehaga kontaktis olles saab keha anda seda infot ja muusika on üks hea viis luua kontakt oma kehaga ning oma olemusega.

Greta Kaupmees

2 kommentaari Lisa kommentaar
  
annika 06.12.2019 12:29
laenupakkumine finantseerimist vajavatele eraisikutele Mikrofinantseerimise struktuur Oleme hästi välja kujunenud ja aastate jooksul oleme välja töötanud teie individuaalsete vajaduste ja nõuete põhjaliku mõistmise. Oleme võtnud endale kohustuse kohelda oma kliente õiglaselt ja pakkuda professionaalset, sõbralikku ja viisakat teenust. Meie protseduurid on kavandatud vastama teile selle tagamiseks pakume tooteid, mis sobivad teie tingimustega. Meie teenus on väga professionaalne ja viivituseta. meie moto on aidata teid, klient, olenemata teie vajadustest.Me pakkuda laene vahemikus 1000–5 000 000 000 eurot. Taotlusi töödeldakse kohustuseta.  Pakume igat tüüpi laenudele kindla intressimääraga laene.    Kui olete meie teenusest huvitatud, palun Täitke taotleja vorm ja saatke see meile allolev e-posti aadress Teie täisnimi: .................... Aadress: ................................ Riik: ................................ Laenusumma: ....................... Laenu kestus: ...................... teie e-posti aadress: .............. Sõlmige lepingud meiega e-posti teel: annikaebrink@gmail.com FINANTSKORPORTSIOONIS on meie peamine mure teie rahulolu.
annika 06.12.2019 12:28
laenupakkumine finantseerimist vajavatele eraisikutele Mikrofinantseerimise struktuur Oleme hästi välja kujunenud ja aastate jooksul oleme välja töötanud teie individuaalsete vajaduste ja nõuete põhjaliku mõistmise. Oleme võtnud endale kohustuse kohelda oma kliente õiglaselt ja pakkuda professionaalset, sõbralikku ja viisakat teenust. Meie protseduurid on kavandatud vastama teile selle tagamiseks pakume tooteid, mis sobivad teie tingimustega. Meie teenus on väga professionaalne ja viivituseta. meie moto on aidata teid, klient, olenemata teie vajadustest.Me pakkuda laene vahemikus 1000–5 000 000 000 eurot. Taotlusi töödeldakse kohustuseta.  Pakume igat tüüpi laenudele kindla intressimääraga laene.    Kui olete meie teenusest huvitatud, palun Täitke taotleja vorm ja saatke see meile allolev e-posti aadress Teie täisnimi: .................... Aadress: ................................ Riik: ................................ Laenusumma: ....................... Laenu kestus: ...................... teie e-posti aadress: .............. Sõlmige lepingud meiega e-posti teel: annikaebrink@gmail.com FINANTSKORPORTSIOONIS on meie peamine mure teie rahulolu.