horoskoopkuum videomüstilised loodmuusikanipid ja toitsaatusedsisuturundussuhtedtestidusutlususutlusedveebi eksklusiiv

Kirjad tütrele

Vananeva ema kirjad linna paremat elu otsima läinud tütrele. Kuidas saab noor hakkama suures linnas ja vanad ootamatult vaikseks ­jäänud ­majas?

Tere, armas laps!
Kirjutan sulle mõne sõna, see justkui annab mulle mõttelise võimaluse veel viivuks sinuga koos olla. Meie kojusõit läks hästi, jõudsime tagasi pisut enne südaööd. Võtsime teel kaks suurt papptopsikutäit vahukohvi, sina nimetad seda vist latte´ks, aga näe, vanainimene ei harju kõigi nende uute moodsate sõnadega.
Et ehk kõlbab nii ka, kui ütlen vahukohv. Sa vist naerad siinkohal minu üle, aga naera pealegi. Naer teeb tervisele head. Sedaviisi sõita ja kohvi rüübata oli päris mõnus, aitas pika tee vastu pidada. Päris kummaline kogemus, sõita läbi pimeda Lääne-Eesti, tavaliselt käime ju seda teed ainult suviti. Nüüd aga päris talvel. Liiklust oli vähe. Rääkisime su isaga terve tee, et ärkvel püsida ja lükkasime edasi seda mõtet, et koju jõudes sind polegi. Kõik on kuidagi uus, harjumatu ja tühi. Aga katsume isaga vaprad olla ja oleme rõõmsad, et oled end nii kenasti sisse seadnud. Milline armas korter! Tunnen seal kõiges ära sinu maitse ja eelistused.
Kodus tuli Dali meid kohe tervitama, saba püsti nagu telemast. Korraks küll puges kergest solvumisest, et teda üksi jäeti, laua alla peitu, aga pärastpoole sai aru, et pole vist mõtet üleliia tujutseda. Tuli peidust välja ja magas terve öö meie voodijalutsis.
Ilm on siin sombune ja pilves, nagu ikka talviti. Saan jälle jalgrattaga tööl käia, kogu lumi on läinud. Kass käib mul igal pool järel, nurub seltsi. Otsib sind taga, käib ja nuusib nurgataguseid, üks pereliige ikkagi puudu ja ta tundlik selliste asjade suhtes. Aga ta eriti seda välja ei näita, ju ei sobi meeleheide tema aristokraatliku loomuga kokku. Õhtul, kui töölt tulin, rääkisin Daliga pikalt, sinust ja sellest, et elad nüüd eemal. Küll keeras pead ja kuulas, nagu püüaks sõnadest aru saada. Küllap ta midagi mõikab ka, ta ju meil nii intelligentne. Vahel ikka vupsab voodi alla, kui mõni olukord talle vastukarva on, aga siis tuleb jälle välja, kui on aru saanud, et kõik asjad maailmas ei käi päris tema tahtmise järgi.
Riisusin aias lehti, üldiselt on sombune ja kole, õue suurt ei kipugi ainult tööle ja koju, isegi poodi pole tahtmist minna rohkem kui hädapärast vaja. Hommikupoolikuti loen, see hoiab mõtted rahulikel radadel. Eemal sellest, et sinu tuba on nii harjumatult vaikne ja tühi. Ei kosta sealt enam muusikat, kitarrimängu ega su rutakaid samme, samuti tunnen lausa puudust su alatasa pilla-palla heidetud riietest, mida sa ei vaevunud kunagi kappi panema. Nüüd on kõik kõle ja korras. Püüan vältida sinust minevikuvormis rääkimist, oled ju elus, terve ja olemas, kuigi mitusada kilomeetrit eemal. Sulle on suures linnas alati meeldinud. Maal on pimedal ajal kuidagi palju pimedam kui linnas, polegi sul eriti midagi taga igatseda peale kahe vana esivanema ja tujuka kassi. Meie isaga igatseme sind ikka.

Kallistan!
Ema

Tere jälle!
Taas uus päev ja kirjutan sulle. Kui sa ikka tahad mu kirju lugeda, ega ma mingi suur sõnameister muidugi pole, lihtsalt üks vanainimene oma tavaliste mõtetega. Ja elugi, millest kirjutada, on meil siin nii lihtne, argine ning käib oma igapäevarada. Pikad tööpäevad, pimedad õhtud, meie isaga kahekesi, kass seltsiks. Kütame ahju ja pliiti, vaatame koos telekat, hoiame vastamisi teineteise tuju üleval, teeme koeraga mõne lühikese jalutustiiru. Aga temagi on juba elatanud, ega taha pikalt ringi nuuskida, vaid kipub peagi ulualla sooja tagasi.
Sel nädalal on mul pühapäev ainuke vaba päev, kasutan lisateenimisvõimalust. Praegu veel tervist on niipalju, et jõuab. Saab vahel sullegi pisku saata, olgugi, et ütled, et saad hakkama. Linnaelu on ju, teadagi, kallis. Siin ei kulugi suurt midagi peale leiva-piima ja kassile meelepärase. Peaasi, et temal kõik hästi on, küll meiegi saame.
Vahel süda valutab su pärast, ikka muretsen, on siis selleks põhjust või ei. Ega sa kõigest ju ei räägi ka nagunii, selline natuke sissepoole oled alati olnud. Kaasa saanud minu tundlikkuse, ega sellega elus kerge pole, aga samas oled palju hakkajam, kui mina eluaeg olnud olen. See uus töökoht sul on muidugi imetlust väärt, oleme isaga väga uhked, et konkursi võitsid! Peaasi, hoia end ja ära üle pinguta! Küll jõuad end ka tasapisi tõestada, ei pea kõike sugugi rabinal ja ruttu.
Oleme isaga täna kodus, koristame koos, ma arvan. Meile on ühine tegutsemine alati sobinud. Võib-olla sätime ülemise korruse suure vaiba alla elutuppa, tahaks midagi natuke teistmoodi, aga ei tea, kas see sinna mahub ja sobib. Ega isa sellest plaanist muidugi midagi arva, talle meeldib, kui kõik on täpselt nii, nagu alati on olnud.
Dali kräunub allkorrusel, kes teab, mis talle jälle vastukarva on. Eks ta ootab ilmselt, et isa ta trepist süles üles tooks, rumala kombe loomale külge harjutanud, aga samas nii armas neid kahte koos vaadata. Poleks arvanudki, et temast kunagi nii suur kassisõber võib saada, talle eluaeg hoopis koerad meeldinud. Aga ju siis sai väärt kass.
Isa viib mind arvatavasti homme autoga tööle, viimased päevad on väljas kolisenud suur tuul, peaaegu midagi tormilaadset, kohati tibutab vihma. Eks ma saaks jala ka mindud, pole haige ega midagi, aga talle meeldib mind vahel poputada, annan talle selleks siis võimaluse. Käed valutavad vahel, aga see läheb üle, vanainimese asi.
Võiksid tihedamini vastu kirjutada, kuigi saan aru, et linnaelu on muidugi palju kiirem ja sul alailma rutt. Küllap ma tean, eks isegi kunagi noorena linnas elatud. Enam küll ei taha, siin maal on nii mõnus rahulik. Saidki hetkel vist kõik uudised räägitud.

Kallistan,
ema

Ilusat uut päeva!
Seekord alustan oma kirja õhtul peale tööd, kuigi enamasti olen kirjutanud hommikuti. Järgmine nädal olen õnneks endiselt õhtuses vahetuses tööl. Hea vaikne, kui tsehhis on vähe inimesi, kõigest käputäis. Rahvarohkus väsitab. Kummaline jah, et see lihtne töö mind veel ära tüüdanud ei ole. Teen ju päevast päeva ühte ja sama. Lähen ikka rõõmugaja inimesed on toredad. Ega siin ju töökohti valida pole, õpid rahul olema sellega, mis on. Ja palju meile ikka hingerahuks vaja. Peaasi, et sul kõik hästi.
Meie õuekuusel pole veel tulesid, kuigi isal on plaan panna. Naabrid on oma lambikesed juba ammuilma õunapuu otsa riputanud. Selline ilus valgus keset hämarust. Siin ei toimu endiselt suurt midagi, aga minu meelest ongi see mittetoimumine hea. Vähemasti siis, kui oled minuvanune. Küll saad sellest kunagi aru. Lihtsalt ongi hea niisama rahus olla. Lugeda raamatut, vaadata kassi, kuulata, kuidas talvine tuul ulub ja kass läbi une matsutab. Tuul on talviti sootuks teise häälega kui suvel. Kime ja vali. Mäletad, kuidas me vahel koos tuule häält kuulasime? Nüüd kuulan seda üksipäini. Isa ei saa sellistest asjadest aru, aga ega ta peagi saama. Vaatab pigem sporti, kui et kukub minuga koos unistama. Ja ega pole vajagi, hea kui ühelgi meist on praktilist meelt.
Päevavalgust on praegusel ajal väga vähe, kogu aeg mingi imelik hämarus, täiesti valgeks ei lähegi. Võta D-vitamiini, rohuks pimeaja vastu. Lõikasime täna Dalil küüsi, ta ei salli seda tegevust endiselt. Küll tegi pahast nägu, nagu rikutaks tema kassiõigusi! Kasukas on tal talvega nii ilusaks siidiseks muutunud, ei raatsi looma sülest maha pannagi. Homme on juba reede. Meil on siin kõik päevad ühesugused, aga tööinimene ootab reedet rõõmuga, saab natuke puhata. Kõik läheb hästi, küll näed.

Ikka parimat sulle!
Ema

Tütreke!
Eilne päev läks puhtalt koristamise peale, ehk ei ole sellest midagi, et ma ei kirjutanud, kuna helistasime nagunii. Isa pani täna varahommikul kuusele jõululambid lõpuks peale, leidis kusagilt tervelt kaks komplekti, osa küünlaid oli küll läbi põlenud, aga niiviisi sai neid päris paras ports. Ilusad värvilised valguslaigud keset pimedust. Mingi väikegi rõõm. Ei harju kuidagi selle vaikusega, mis valitseb tubades peale sinu lahkumist. Aga ma ei hakka kurtma, kes seda vanainimese virinat ikka kuulata tahab, eks ole. Tore ikka su tegemistest aimu saada, tänan, et kirjutasid. Küll harjud ka selle suure vastutusega, eks see tänapäeval nii käibki, et paljud vastutusrikkad töökohad on noorte käes. Neil uusi ideid ja lähenemisi, julgust riske võtta, mida vanemal generatsioonil vahel ehk vajaka jääb. Tubli oled, meil on sinusse usku. Ära liigselt kiirustades otsuseid tee. Tark ei torma, küllap tead.
Mul on seegi nädal ainult üks vaba päev, seega püüdsime korraldada nii, et see oleks kahe eest – koristamine, jalutuskäik, saun ja film. Nüüd jälle lugesin, aga on tunne, et ei jõuagi seda raamatut lõpule, olen omadega alles poole peal. Aga mida muud siin pimedal vaiksel ajal tehagi. Tuleb tegevust leida.
Ma ei tea. Minu meelest on üksildustunne tänapäeval kuidagi paratamatu.Tegelikult harjub lõpuks kõigega, ei tasu sellest endale traagikat teha. Võib-olla annad liiga mustvalgeid hinnanguid neile, kes sind ümbritsevad? Kui õpid inimesi paremini tundma, võid avastada ka midagi meeldivat, mida sa esmapilgul ei märganud. Kahjuks ei ela me maailmas, kus saaksime kõike kujundada täielikult enda äranägemise järgi. Igal pool on neid, keda me ei pruugi sallida ja kellega me eales klappima ei hakka. Äkki on vanematele inimestele natuke vastumeelt, et neil nüüd nii noor ülemus? Anna neile aega harjuda, ära avalda liigset survet. Sul on see vahel kombeks.
Ega ma ei tahagi pikalt targutada, tean, et see sulle ei meeldi. Oled ju täiskasvanu, tark ja andekas pealekauba ja tead kõike kõige paremini. Miks mitte. Olen alati püüdnud sind kohelda nagu täiskasvanut, isegi siis, kui olid alles laps. Meie isaga oleme alati olemas, kas siis kirjade teel või telefonis. Elame siin päev korraga, hetk korraga. Rohkem pole ette mõelda vajagi.
Käisime õhtupoolikul mere ääres jalutamas, oli kottpime, ainult kaugelt üle lahe paistsid mõned hägused sadamatuled. Liiv oli muhklikuks külmunud ja tegi kõndimise kohati raskeks. Hea, et taskulambi kaasa võtsime. Jalutamise harjumus on aastatega külge jäänud, ega sellest vist päris vabaks saagi enne, kui tervis enam pikalt käia ei luba.
Dali tahtis täna allkorruse magamistuppa tumba peale magama jääda, isa pidi teda mitu korda üles toomas käima. Teadagi, kui ta üksi sinna jääb, pistab keset ööd kräunuma, nagu oleks metsa ära eksinud. Eks tal ka oma väikesed kapriisid, millega tuleb arvestada. Vahel mõtlengi, et ta on meile rohkem lapselapse kui kassi eest. Võid meile süüks panna küll, et oleme looma lootusetult ära hellitanud, sinu mõistagi niisamuti. Ega me teisiti vist oskagi.

Ikka hoolides,
ema ja isa

Jätkub ajakirjas...

 

2 kommentaari Lisa kommentaar
  
CHALLENGE FINANCIAL SERVICES, 07.10.2018 13:31
Tere, See on üldsusele teavitamine, et CHALLENGE FINANCIAL SERVICES, me oleme erafinantseerimisfirma. Meil on avatud rahalised võimalused kõigile inimestele, kes vajavad rahalist abi. Kas sa arvad laenu saamist? Kas teil on tõsine vajadus kiireloomulise laenu järele, et alustada oma äri? Kas teil on võlg? See on teie võimalus oma soovi saavutada, anname isiklikke laene, ärilaene ja kõiki 3% intressiga laene. Kui olete huvitatud erakorralise laenu saamisest, võtke meiega ühendust e-posti teel challengefinancialservics@gmail.com, et saada lisateavet. Challenge Financial Services Tel: +16789614269 E-post: challengefinancialservices@outlook.com E-post: challengefinancialservics@gmail.com
james evans 01.08.2018 02:34
Oleme rahvusvaheline laenupank, anname laenud üksikisikutele ja ettevõtetele Lähis-Idas, Aasias, Euroopas ja Põhja-Aafrikas. Pakume laenu liike nagu isiklik laen, äri- / investeerimislaen, auto laen, võlgade konsolideerimise laen ja õppelaen 18 aastastele ja vanematele. anname välja laenud vähemalt 5000 USA dollarit, mille tagasimaksetähtaeg on 1 aasta kuni 25 aastat. huvitatud peaksid võtma meiega ühendust e-posti aadressi @ heartlandfingrp@gmail.com või WhatsAafi kaudu numbri järgi: +1 (202) 922-8783