horoskoopkuum videomüstilised loodmuusikanipid ja toitsaatusedsisuturundussuhtedtestidusutlususutlusedveebi eksklusiiv

Kristiina Ojulandi avanevad uksed

Filosoofid ütlevad, et kui kuskil sulgub üks uks, avaneb sellal kusagil mõni teine... Just nii juhtus ka tipp-poliitiku Kristiina Ojulandiga. Kõige otsesemas mõttes avas ta uue ukse ise – see toob külastajad tema kodurestorani.

Sellel suvel täitis Kristiina Ojuland ühe oma kauaaegsetest unistustest – avas isikliku kodurestorani. Koht selleks on lausa ideaalne: imekauni merevaatega, pealinna lähedal ning võluvalt männi- ja mustikametsase tulekuteega.
„Tegelikult olin kodurestoranist mõelnud juba kaua aega,” tunnistab Kristiina Ojuland ning lisab, et põhjuseks, miks ta seda ei söandanud ette võtta, oli kestev aja­puudus.
Unistus suvisest kodurestoranist sai hoogu juurde, kui Kristiina ja tema elukaaslane Raimo Kägu sattusid kord Itaalias ühte kenasse kiriku­restorani, mis tegutses suvistel nädalalõppudel. Siis soovitas Raimo Kägu Kristiinal sama asja proovida, kasvõi ainult ühel juulikuul. Toona lükkus see aga edasi, sest ehkki naine oli suurest poliitikast taandunud, täitis tema aega isikliku ärikonsultatsioonide ettevõtte juhtimine. Mõte siiski ei kadunud, sest viimatised mõnusalt päikeselised suved otse kutsusid kodurestoga algust tegema.
Muud tööd oli aga liiga palju. Senimaani, kuni koroonakriis kõik Kristiina Ojulandi tööd ja tegemised läbi lõikas ning korraga oli seni nii hõivatud daamil palju aega.
„Majanduslik aspekt ka,” märgib Kristiina Ojuland avameelselt. „Elan küllalt vanas majas ning see võtab omajagu raha. Pean leidma võimalusi ka siis teenida, kui keegi parajasti rahvusvahelise äri teemal konsultatsioone ja sidemeid ei vaja.”

Nädalavahetuseti üksi ei jõua
Kodurestos „Kristiina ja Kapten” ringi vaadates ning selle tegutsemist jälgides võib endamisi teha järelduse, et selle perenaine on ilmselt väga hästi läbi mõelnud kõik need nõuanded, mida ta on valmis teistele ettevõtjatele jagama.
Kodu suurepärane asukoht on mitmeti kasutatud – maja taga asuvate restorani laudadest on suurepärane vaade merele, kuid mitte rannaveere varju jäävale mere­äärele, kuhu Kristiina on rajanud sõbraliku hinnaga privaatranna neile, kes soovivad päevitades võõraste pilkude eest varju jääda. Kes aga lisaks päevitamisele soovib olla ka restorani klient, saab rannapileti eriti soodsalt.
Reklaami teeb ta peamiselt Facebookis, kus toimub ka suurem osa kokkulepete sõlmimisest. Ning loomulikult aitab ka ­Kristiina Ojulandi isik kaasa sellele, et uudis­himulikud ajakirjanikud leiaksid tee tema kodurestosse.
Nii näiteks avalikustas Õhtuleht hiljuti fakti, et „Kristiinas ja Kaptenis” on kasutusel nõud, millelt on söönud mitmed maailma­kuulsad riigipead. Varem olid need nõud kasutusel ühes Strasbourgi restoranis.  Nendelt taldrikutelt on söönud Margaret Thatcher, Mihhail Gorbatšov, Yasser Arafat – praktiliselt kõik riigipead ja pea- ning välisministrid, kes sealt 25 aasta jooksul läbi käisid.
„Kristiina ja Kapten” on pilootprojekt, mis sel suvel tegutseb vaid kolm kuud – juuni lõpust septembri lõpuni, lastes niimoodi mere ääres ka (loodetavat) sumedat vananaistesuve nautida.
Kristiina on ise oma restorani juht, peakokk, turundaja, ettekandja ja koristaja. Nädala­vahetuseti, kus kõik jooksvad tööd ühele inimesele ilmselgelt üle jõu käiksid, tuleb Kristiinale appi naabruses elav laulja Sirje Põllu – nii et siis tegutseb koduresto laudade vahel lausa kaks kuulsust korraga.
„Ja kirjuta kindlasti, et intervjuu toimus päeval, mil restoran oli kinni,” muigab Kristiina ja lisab, et avatud päevadel, eriti nädala­vahetustel, tühje laudu naljalt ei näe. Lisaks niisama söömatulekule ja ilusa vaate nautimisele kasutavad kliendid meeleldi ka võimalust väike restoran eraürituse jaoks broneerida.

Tagasivaade nr 1: tee tippu
Kui Kristina Ojuland oli veel ­Kohtla-Järve koolitüdruk, siis köök ja söök tema tuleviku-­unistuste hulka ei kuulunud. Küll aga unistas ta sellest, et hakkab suureks saades diplomaadiks ning kirjutas sellest seitsmendas klassis lausa kirjandi. Õpetajad olid väga jahmunud – kust võtab tavaline koolitüdruk mõtte, et läheb Moskvasse diplomaatiat õppima? Kust võttis, oli tegelikult väga lihtne, samast põhikoolist oli üks poiss eelnevalt selle tee valinud.
Nõukogude diplomaati Kristiina Ojulandist siiski ei saanud. 1990. aastal lõpetas ta Tartu Ülikoolis õigusteaduskonna ning hiljem omandas teadusmagistrikraadi ­politoloogias, samuti on ta lõpetanud Diplomaatide Kooli.
„Olen poliitikas olnud praktiliselt kogu iseseisva Eesti aja,” märgib Kristiina. Tõepoolest, ­Reformierakonnaga liitus ta aastal 1995 ning jäi sinna kuni 2013. aastani. Selle aja jooksul jõudis ta olla kahes valitsuses välisminister, viis aastat Euroopa Parlamendi liige ning osaleda siinse Riigikogu töös.

Tagasivaade nr 2: konservatiivsemad aastad
Lisaks on Kristiina Ojuland loonud oma partei, Rahva Ühtsuse Erakonna, mis praegu on küll likvideerimisel – vaatamata pingsale tööle ei õnnestunud sel erakonnal nii elujõuliseks areneda, et riigi edasises arengus oleks tekkinud kaasarääkimise võimalusi.
Kristiina Ojuland ei varja tõuse ega mõõnasid oma poliitikuteel ning mainib avameelselt nii seda, kuidas teda Reformierakonnast välja visati, kui ka seda, milline suur töö oli uue erakonna tutvustamine. (Väljaviskamise taust oli väidetav seotus häälteostmise skandaaliga, milles osalemist Ojuland eitas ning millega teda tegelikult ka seostada ei suudetud.)
Kuna aga poliitika oli kogu ­Kristiina Ojulandi töine elu, alustas ta täiesti uue poliitilise ette­võtmisega.
„Kogu mu aeg läks Rahva ­Ühtsuse Erakonnale. Pidevad väikesed ja suured koosolekud, laatadel osalemine, erakonna tutvustamine, liikmete värbamine...”
Olles tuntud pigem liberaalse poliitikuna, alustas ta Rahva ­Ühtsuse Erakonnas märksa konservatiivsema noodiga, muretsedes massiimmigratsiooni mõju pärast Euroopas ja Eestis ning soovides siin islami usu ­propageerimise keelustada. Sama agendaga tuli lagedale ka EKRE, kogudes sellega aga märksa enam toetajaid kui ­Ojulandi juhitav RÜE.
Kristiina Ojuland põhjendab seda sellega, et EKRE vundamendiks sai endine Rahvaliit, seega oli erakonnal alustuseks 6000 liiget, RÜE aga alustas nullist. „Erakonna loomine ja käivitamine on tohutu töö,” märgib ta ning lisab, et oma osa riigikokku mittesaamisel oli kindlasti ka asja­olul, et paljudel RÜE liikmetel polnud võimalik ajaliselt ja rahaliselt parlamenti kandideerimisse ­panustada. „Kui käid igapäevaselt tööl ning sul on oma tegemised, pole suurt motivatsiooni maksta kolmsada eurot, et väikese erakonna nimekirjas viiekümnendatel kohtadel või tagapool kandideerida,” ütleb  ta.
Vaatamata sellele, et RÜEst on järel mälestus, on see mälestus ­vähemalt Kristiina koduõuel võimas – katusekividest laotud inimesest suurem täheühend RÜ talle kuuluva hoone katusel on selge märk, et proua Ojuland väärtustab kõiki oma tegemisi, ka neid, mis teda otseselt tõusulainele ei ole kandnud.

Tagasivaade nr 3: ettevõtjana edukas
Saatuselöökide pärast põdema jäämine pole siiski kunagi Kristiina Ojulandile omane olnud. Aastal 2002 Newsweeki poolt ainsa eestlasena tulevikujuhtide esimese saja hulka valitud naine alustas pärast poliitikukarjääri lõppu ette­võtlusega. Tal on kaks ambitsioonika nimega ettevõtet – Trump Consulting ning Revolution Capital Partners ning tema töömaaks on Eesti ettevõtjate nõustamine välissuunal tegutsedes – peamiselt Aafrika ja Aasia maadesse.
„Näiteks Saksamaal ette­võtlusega tegeledes pole kultuurilised ja eluolulised erinevused kuigi suured – võiks lausa öelda, et vahet pole, kas oled parajasti Eestis või Saksamaal, kõik toimib ikka enamvähem ühtmoodi. Aga Aafrikas või Aasias on kõik hoopis teistmoodi ning nende erinevustega tuleb arvestada.”
Kristiina Ojuland on kogenud, et kaugemates riikides lihtsalt niisama äriga tegelema hakata ei saagi. Vaja on kohalikke tutvusi, arusaamist sihtkohariigi toimimisest ja võtme­isikutest ning loomulikult ka palju meelerahu ja valmisolekut teistsuguste tingimustega kohanemiseks.
„Näiteks pole Aafrikas üldse erandlik niisugune olukord... Hommikul kella üheteistkümneks on kokku lepitud kohtumine valdkonna ministriga. Kaugelt tulnud ettevõtja on viisakalt õigel ajal kohal, korralik kostüüm või ülikond palavuse kiuste seljas ja parimad plaanid kaasas, ent keda pole, on minister... Ei tule ka. Ja siis saabub ootamatult õhtul kell üksteist ­hotelli lobby-baari – sest oli ju ometi selleks päevaks kohtumine kokku lepitud.”
Lisaks sellele, et Kristiina vahendas Eesti ettevõtjate (peamiselt IT-valdkonnast) liikumist ekspordi­suunal, aitas ta ka siia ­investeeringuid tuua teiste riikide ettevõtjatelt.
Asjalikul ja kogemustega konsultandil jagus tegemist nii ­Ihasalus asuvas Eesti-kodus kui ka peamiselt Itaalias resideerunud elukaaslase Raimo Kägu maadel Itaalias, kuid selletalvine koroona­kriis katkestas Kristiina Ojulandi nõustamistegevused samavõrd ühemõtteliselt, nagu katkes suur hulk majandustegevust üle maailma.

Seiklused maitsete maailmas
Meie vestlus algab Kristiina Ojulandi väikeses, kuid igati mõnusas ja funktsionaalses köögis, kus perenaine vilunud liigutustega üht oma firmarooga valmistab. Selleks on jääkülm buffalo tulisel tomatil.
Kiirete liigutustega tomateid ja küüslauku hakkides märgib peakokk Ojuland, et tegelikult on need liigutused vabale päevale kohaselt aeglased – kui tellimusi on korraga palju, tuleb nuga liigutada veel märksa kiiremini.
Kristiina ja Kapteni koduresto menüü on suuresti seotud itaalia­päraste maitsetega, kuid lähtuvad ka sellest, mida on Eestis ja rannikupiirkonnas hooajaliselt saadaval. Toitu teeb peamiselt Kristiina ise, kuid varustusteemades lööb kiiretel aegadel kaasa ka Raimo Kägu.
Kokaks õppinud pole Kristiina kunagi, kuid toit ja maitsed on talle alati huvi pakkunud ning töö poliitiku ja diplomaadina on teda viinud lugematutele lõuna- ja õhtusöökidele, mis on andnud elamusi ja inspiratsiooni.
Kristiina Ojuland meenutab, et Nõukogude Liidust tulnud noorel diplomaadil polnud esialgu kogemusi, kuidas ühe või teise peene roaga hakkama saada. „Tegin siis söögiaja algul veidi aega parajaks, otsisin näiteks midagi oma käekotist ning vaatasin, mida teised teevad ning kuidas toidule lähenevad,” jutustab ta ning lisab, et sama­moodi talitasid toona ka teised idablokist tulnud diplomaadid.
Ekstreemsemate maitseelamustena meenutab ta Mehhikos proovitud röstitud putukaid ning üht Hiina ülipeent õhtusööki, kus ta teadmatusest toore mereeluka ­„kakao- ja veremaitselisse kastmesse” kastis ning seejärel suhu pani.
Kui aga ekstreemsuste teemalt liikuda igapäevaste armastatud maitseteni, siis Kristiina ­Ojulandi eelistuste hulgas on Itaalia ja Prantsusmaa köökide hõrgutised ning peamiselt Itaalia maitsetega rõõmustab külastajaid ka tema kodurestoran. Tasub olla kursis Facebookis jagatava infoga, sest suve edenedes võivad siia jõuda nii mõndagi põnevat – näiteks värsked trühvlid.
Siinkirjutaja lahkudes võtab Kristiina oma vahepeal vaiksele režiimile pandud mobiili ning vastab, et vahepeal on tulnud mitmed uued broneeringutaotlused. Kiire tööelu jätkub – toimugu poliitikas ja maailmakorralduses mida tahes.

Anne-Mari Alver Fotod: Kadri Põlm

1 kommentaar Lisa kommentaar
  
elvira 30.08.2020 15:15
laenupakkumine finantseerimist vajavatele eraisikutele mikrorahastamise struktuur Me oleme hästi välja kujunenud ja aastate jooksul välja töötanud põhjaliku arusaama teie vajadustest ja individuaalsed nõuded. Oleme pühendunud oma klientide kohtlemisele õiglaselt ning pakkudes professionaalset, sõbralikku ja viisakat teenust. Meie protseduurid on loodud teile vastamiseks ja selle tagamiseks pakume teie oludele vastavaid tooteid. Meie teenus on väga professionaalne ja viivitamata. Meie Moto on aidata teil, kliendil, olenemata teie vajadustest. pakuvad laene vahemikus 1 000 kuni 5 000 000 000 eurot. taotlusi töödeldakse kohustusteta. Anname laene kindla intressimääraga igat liiki laenude jaoks. Palun, kui olete meie teenusest huvitatud Täitke taotleja vorm ja saatke see meile aadressil allolev e-posti aadress Teie täisnimi: .................... Aadress: ................................ Riik: ................................ Laenu summa: ....................... Laenu tähtaeg: ...................... Sinu emaili aadress: .............. Sõlmige meiega lepinguid: elvirasika@gmail.com