horoskoopkuum videomüstilised loodmuusikanipid ja toitsaatusedsisuturundussuhtedtestidusutlususutlusedveebi eksklusiiv

Kui sõber mõjub toksiliselt...

Psühholoogide sõnul võivad „ambivalentsed“ suhted tekitada meis rohkem stressi, kui olla koos inimestega, kes meile üldse ei meeldi. Miks me aga investeerime sõprussuhetesse, mille suhtes on meil segaded tunded? Kas on aeg lahti lasta või saab neid sõprussuhteid päästa?

Me suudame luua elu jooksul ainult 150 sõprussuhet, ütleb Oxfordi ülikooli evolutsioonipsühholoogia professor dr Robin Dunbar. Ent me ei panusta nendesse sõprussuhetesse võrdselt aega ega emotsionaalset lähedust. Tema uurimused näidanud, et umbes 60% meie kogu sotsiaalsest pingutusest läheb vaid 15 inimesele ja 40% on pühendatud viiele kõige olulisemale inimesele.

Sisemised põhjused
Nendes rühmades, kuhu sul kuulub 15 ja viis inimest, võivad elu jooksul muutuda inimesed korduvalt. Mistõttu on ka vähetõenäoline, et inimene katkestab täielikult suhted enda toksilise sõbraga. Selle asemel kaugeneb ta või muudab end võimalikult kättesaamatuks, et piirata nii toksilise sõbra nägemise tihedust.
Püüdes vastata, miks inimesed selliseid suhteid üldse hoiavad, arvas psühholoogia ja neuroteaduse professor Julianne Holt-Lunstad, et need tegurid on pigem välised. Peamised põhjused on näiteks need, kui elasite üksteise lähedal või teil on palju ühiseid sõpru. Uuringus tuli hoopis välja, et tegurid on hoopiski seesmised. Levinum põhjendus oli see, et nad on nii palju sellesse sõprussuhtesse investeerinud ning tunnevad kohati kohustust austada inimest, ehkki on lahku kasvanud või on tegu pisut mürgise sõprussuhtega.

Ei taha olla ebaviisakas
Holt-Lunstadi uurimus näitas veel, et paljud osalejad tundsid, et vana sõbra hülgamine on ebaviisakas – võib anda kohati edasi emotsiooni, et inimene peab end paremaks. „Nad ei tahtnud olla seda tüüpi inimesed, kes ei suuda sõprust säilitada,” ütles Holt-Lunstad. Ka vanad head ajad oli põhjuseks, mis pani inimestel silma kinni pigistama.
Holt-Lunstad ütles, et tema uurimustöö on pannud teda mõtlema enda suhete üle. „Ma ei taha olla kellegi teise jaoks ambivalentsuse allikas. See on pannud mind mõtlema, et milline sõber ma olen? Kas ma olen toetav, usaldusväärne? Me ei saa muuta teisi inimesi, küll aga saame muuta iseennast. Esimene samm on alati sissepoole vaatamine.“

SaSa

0 kommentaari Lisa kommentaar