horoskoopkuum videomüstilised loodmuusikanipid ja toitsaatusedsisuturundussuhtedtestidusutlususutlusedveebi eksklusiiv

Endla Vaher: "Olen põikpäine ja minuga on vahel raske!"

Ta oli kaksteist päeva vana, kui isa temaga esimest korda tsirkuseareenil esines. Nüüd aga võib teda nimetada Eesti fitnessikuningannaks.

Endla Vaher on 22aastane, Amburi tähtkujus sündinud noor naine, kes eelmisel kevadel tegi võimsa debüüdi fitnessis. Praegu Tallinna Ülikooli kolmandal kursusel õppival Endlal on juba ette näidata kolm hinnalist medalit: juunioride EM-i kuld, naiste EM-i hõbe ja juunioride MM-i hõbe. Igati sportlik ja pühendunud fitnessikaunitar on varasemalt kümme aastat edukalt tegelenud rühmvõimlemisega.
Fitnessis saavutatud suurepärastest tulemustest hoolimata meeldib talle rohkem oda visata!

Millest sai alguse sinu huvi fitnessi vastu?
Juhuse tahtel. Usun, et ei oleks ise ala juurde jõudnud. Esinesin koos Ott Kiivikasega ühel üritusel ja tema tuli pärast selle ideega välja. Otsustamiseks läks mul umbes kuu aega. Konsulteerisin enda jaoks tähtsate inimestega, enne kui leidsin, et nüüd võiks proovida.
Isa oli aga juba mitu aastat varem mulle seda soovitanud. Kuna mul on ka rühmvõimleja taust, siis see oli hea jätk.
Pärast rühmvõimlemist ja enne fitnessiga alustamist olin leidnud enda jaoks aga odaviske, see ala on mulle sama tähtis. (Muigab) Odavise on aus ala - viskad niipalju kui viskad!

Millal fitnessiga tõsisemalt tegelema hakkasid?
Põhimõtteliselt 2013. aasta veebruaris hakkasin selle ala treeningutega tegelema. Minu toitumine vaadati samuti üle.
Kolme kuu pärast olin juba laval.

Kui tihti nädalas sa praegu trenni teed?
Kombineerin oda ja fitnessitrenne. Kuus päeva nädalas, üks päev on taastumiseks. Väga tähtis osa on massažil, mille eest hoolitseb Tarmo Riitmuru. Ühe treeningu kestvuseks on 2 - 2,5 tundi.

Kumb sulle siis tegelikult ikkagi tähtsam on, kas fitness või odavise?
Võrdselt meeldivad mõlemad, kuid südamelähedasem on odavise. Tahan olla kunagi odaviskes Eesti paremikus. Usun, et kõik on võimalik ja tähtis on olla motiveeritud.

Kas sa seda ei karda, et fitnessiga kaotad oma naiseliku välimuse, muutud liiga "lihaseliseks"?
(Kirtsutab nina, naerab) Mõned kindlasti arvavad seda, sõprade tuttavadki uurivad, mis minust saanud on. Tegelikult on nii, et võistluspäeval oleme ennast dieediga nii kuivaks ajanud ja värvinud end pruuniks, mis kõik rõhutab meie lihaseid.
Kui olen tavariietes, olen tavaline naine. Ma arvan, et see naiselikkus ei kao kuhugi.
Fitness on väga naiselik ala, su lihas ei lähe nii punni kui kulturistidel!

Mõni (pisi)detail sind fitnessi juures ka häirib või eriti ei meeldi?
Subjektiivsus. Lõpuks see võidab, kes on vaja, et võidaks! Kõik ei ole tegelikult nii lihtne selle ala juures.
Samas on tähtis, et endal oleks nii hea vorm kui võimalik, et kohtunikel mänguruumi ei jaguks.

Oled lühikese fitnessikarjääri jooksul võitnud juba kolm väärt medalit, milline neist on sulle kõige olulisem või kõige raskemini kätte tulnud?
Medalitel on minu jaoks kaheldav väärtus, fitness on subjektiivne ala. Võib-olla naiste fitnessi Euroopa Meistrivõistluste hõbe on kõige parem. Ta tuli kõige ootamatumalt, oleksin olnud ka naiste pronksiga rahul. Juunioride EM-i kullas olin kindlam.
Meeldivad medalid, mida võidan õiglases võistluses! Võiksin olla ka viimane, kui paremat kohta ei vääri.

Mongoolias tulid juunioride fitnessi maailmameistrivõistlustel pikkuskategoorias +163cm hõbemedalile. Millised muljed sulle sellest riigist jäid, sinna just igapäevaselt ei satuta?
Minu jaoks väga huvitav riik, väga eksootiline. Oleks nagu ajas tagasi sõitnud, juba lennujaamas tundus nii. Olen palju reisinud, kuid see oli kindlasti üks põnevamatest.
Mongoolias on uskumatult sõbralikud, abivalmid inimesed. Suhtlemisel suuri probleeme polnud, kuigi nad ei rääkinud inglise ega vene keelt. Nende inimeste vastu tekkis usaldus, väga kihvt oli!
Liiklus oli linnas suurepärane, kõik sõitsid ristmikul nii nagu tahtsid ja õnnetusi pealt ei näinud.
Kuid fitnessi võistlus oli senistest kõige halvemini organiseeritud. Hõbemedaliga ka rahule ei jäänud.

Kuidas ennast suurvõistlusteks ette häälestad, kas vahel tuleb kõva "võistlusnärv" sisse?
 Mul on alati "hea närv" olnud ja see on pigem kasu toonud.  Eelnevalt olen rühmvõimlemisega palju võistelnud, tulime rühmaga ka MM-il pronksile. Seal oli suurem pinge...

Mida loed fitnessivõistlustel enda eelisteks konkurentide ees?
Selleks on kindlasti vabakava, kuna mul on nii hea võimleja taust. Terve elu olen käinud ka tsirkusenumbritega esinemas. Esimese esinemise tegin 12päevaselt, kui isa mind loopis.
Kehavoorus pole eeliseid, oled nii heas vormis, kui palju tööd oled teinud.

Kui tähtis osa sinu edul on olnud treener Natalia Nazarenko-Kiivikasel?
Mõlemad, nii Natalia kui Ott, on juhendajad. Aitavad treeningplaanidega, vaatavad vormi üle. Natalia oli ka 2013. aasta vabakava loomise juures.
Kuid tegelikult meeldib mulle ise toimetada. Uue vabakava jaoks olen abi palunud eesti ühelt parimalt võistlustantsu treenerilt Jörgen Kapilt.

Millest oled pidanud fitnessi heaks loobuma?
Söögist olen pidanud loobuma. Geenid on mul head, kaal kõigub hooajasiseselt ja -väliselt kolm kilo. (Naerab) Kuid šokolaadi ei saa jah piisavalt süüa!

Toitumisreeglid. Kui rangelt igapäevaselt menüüd jälgid, kas vahel endale mõne hamburgeri või mahlase prae lubad?
Enne fitnessiga tegelemist sõin väga suvaliselt, nüüd jälgin, et saaks kõik vajalikud toitained kätte. Enne võistlusi jälgin süsivesikute hulka, pigem on menüüs valk ja rasv. Mul on suhteliselt kerge dieet, keha ei võta nii kergesti juurde. Toitun väga tervislikult, kuid vahel tuleb endale midagi head ka lubada...

Kui kaugele fitnessivallas loodad jõuda, millest konkreetselt unistad?
Eks ikka naiste MM tipp, selle nimel teen tööd.
Kaua seda ala teen, ei tea.

Oled sa kunagi mõelnud ka modellikarjäärile? Ilus figuur, õige vanus ja tõsine suhtumine oma tegemistesse, kõik olemas...
(Naerab) Ei. Olen väga spordiinimene. Ma olen nii lühike. (Mõtlikult) Spordiriiete modelliks sobiksin võib-olla küll.

Kas vastab tõele, et koos õe Lembiga juhendate laste, noorte ja täiskasvanute žongleerimise, akrobaatika ja õhuakrobaatika treeninguid?
Koos õega me seda vaikselt teeme, meil on MTÜ-na tsirkusekool. Algu­ses oli seal vähe lapsi, kuid hakkasime seda asja arendama. Lapsed on kõik nii tublid, siis tuleb teha!
Kuna ise oleme tsirkuseperest, tuleb endale järelpõlve kasvatada. Lasterühmad on põhilised, neid on praegu kolm. Noorimas rühmas on 4-7aastased.

Kuidas ennast treenerina iseloomustaksid?
(Naerab) Oleme õega väga erinevad. Lembi on parem pool, mina olen karmim. Täiendame üksteist. Lastel on vaja, et üks oleks rangem ja teine mõistvam pool.
Lapsi treenime korraga (koos), vahetame rühmi.

Sinu iseloomu head ja vead?
Miinuseks - olen väga põikpäine, minuga on vahel raske. Plussiks - kohanen kiiresti.

Kuidas fitnessi kõrvalt vaba aega sisustad?
(Mõtleb) Kuna olen Vaherite tsirkuseperekonnast käin esinemas igal pool nii suurüritustel kui ka klubides.  Hobi korras võib seda teha.
Muidu nagu ikka, naudin sõprade seltsi.

Kui vahel tekib tuju korralikult pidutseda, kuidas seda teed?
(Pilgutab silma) Kutsun sõbrad külla või lähen nende juurde. Nooruspõlves sai piisavalt väljas käidud.

Millist muusikat eelistad, kuidas oma fitnessi-etteastele muusikalise tausta valid?
Mulle sobivad kõik stiilid, kuulan nii Metallicat, One Directionit, Enrique Iglesiast jne. Ladina muusika on kõige südamelähedasem. Ilmselt tuleneb see sellest, et me reisisime perega lõunamaades koos itaalia tsirkusega.
Uus vabakava tuleb ka latiinostiilis. See on nii minu teema.

Mis on tänases Eestis head, mis halba? Noored kipuvad ju siit võimalusel ära minema.
Mulle meeldib Eestis! Igal pool on probleeme, igas linnas, igas riigis. Samas ma ei tea, mida tulevik mulle toob. Ehk kolin ka mina kunagi teise riiki.

Keda eesti avaliku elu tegelastest esile tõstaksid, kes sulle rohkem sümpatiseerivad?
(Mõtleb ja naerab) Pole sellise pilguga vaadanud. Kindlasti see peab olema sportlane.
Kõik, kes on töökusega tippu jõudnud, on mulle eeskujuks.

Mida toob lähitulevik? Kellena näed ennast paari aasta pärast?
Kindlasti tegelen nii odaviske kui fitnessiga (veel) mitu aastat. Treenerina tahaksin ka ennast täiendada.

Ülo Külm
Jumestus ja ja soeng: Mari Luukas

1 kommentaar Lisa kommentaar
  
seo plugin 30.05.2017 10:23
Hello Web Admin, I noticed that your On-Page SEO is is missing a few factors, for one you do not use all three H tags in your post, also I notice that you are not using bold or italics properly in your SEO optimization. On-Page SEO means more now than ever since the new Google update: Panda. No longer are backlinks and simply pinging or sending out a RSS feed the key to getting Google PageRank or Alexa Rankings, You now NEED On-Page SEO. So what is good On-Page SEO?First your keyword must appear in the title.Then it must appear in the URL.You have to optimize your keyword and make sure that it has a nice keyword density of 3-5% in your article with relevant LSI (Latent Semantic Indexing). Then you should spread all H1,H2,H3 tags in your article.Your Keyword should appear in your first paragraph and in the last sentence of the page. You should have relevant usage of Bold and italics of your keyword.There should be one internal link to a page on your blog and you should have one image with an alt tag that has your keyword....wait there's even more Now what if i told you there was a simple Wordpress plugin that does all the On-Page SEO, and automatically for you? That's right AUTOMATICALLY, just watch this 4minute video for more information at. <a href="http://www.SEORankingLinks.xyz">Seo Plugin</a> seo plugin http://www.SEORankingLinks.xyz