horoskoopkuum videomüstilised loodmuusikanipid ja toitsaatusedsisuturundussuhtedtestidusutlususutlusedveebi eksklusiiv

Naine heade nõidade aastakäigust

Nõiasaade tegi Mari-Liis Pae tuntuks valge nõiana. Aga tegelikult on see looduse- ja elutundlik daam märksa enamat kui vaid saatekangelane.

Kasutad enese kohta väljendit „valge nõid”... Mida see täpsemalt tähendab?
Valge nõia legend viib ajas omajagu tagasi... Kui su isa kodutalus käib Taelamäe kratt (viimasest kirjutas juba M.J. Eisen), kes lõhub kõik esimesed tööriistad, mis talu tööpõldudele toodi või võtab vahel laudas esimesed väikesed hinged...
Ja kui su lapsepõlvesuved on möödunud Kõinastu saarel, mis ajaloohõnguliselt on kandnud nime Drotzenholm – tõlkes siis tondisaar... Siis võib juhtuda, et sinust sirgub Valge Nõid, kes on oma teadmiste varasalve kogunud lugu-haaval vanu ema ja vanaemade õpetussõnu. Nende seelikusabas käinud põldudel ja hiiemetsades ja rabaveertel ravimtaimi korjamas. Talletanud vanu lugusid õhtustel videvikutundidel. Isast, kes külvas tarkuseteri tedreleivast, malest, isamaalisest laulust matemaatikani. Vanaisast, kes viis mu paadiga merele ja õpetas aerutama ja kala püüdma, merd jälgima...
Päris nimetuse Valge Nõid sain siiski küll Eesti selgeltnägijate 2017 saatemeeskonnalt. Ise tunnen end rohkem selles küsimuses kameeleonina: oleneb, kus kandis hetkel olen, selle paiga energias ka olen. Kõinastus olen Kunksmoori rollis kõigi rannaelu teemadega, Ristil vast Risti Nõid ja käin soo peal samblaid korjamas...
Valge Nõia maagiline tähenduslik võlusõnum võiks vast ollagi, et loo head! Ja see hea valge puhta energia loomine las algab just nüüd ja just selles hetkes. Minevikuvarjud las jäävad seljataha õpetajatena,valvuritena. Justkui oled iseenda tundmaõppimise-aednik, külvates ilusate helgete tugevate tarkade mõtete seemneid. Et need siis omakorda kasvades ja küpsedes lendaksid läbi universumiruumi, luues harmoonilist taassündi... Usk armastusse, Loojasse, loodusesse.
Kui võitlema pead, võitle selge hea mõtte ja puhta siira-südametunnistusega. Raskel või ka lihtsalt väsimuse hetkel süüta küünal ja lase negatiivsetel mõtetel põleda...
Täna valu õppetundide eest, lase tal minna... Taasta kord mõtetes, tegudes, igapäevastes väikestes harjumistes. Ole loov ja julge oma teel.

Kuidas avastasid eneses nõiavõimed?
See on üks küsitumaid küsimusi. Lapsena tajusin vahel õhtuti, kui uksele tuli koputus, et kas seal taga on hea või halb inimene... Tol ajal halva mõiste alla käis mõni tavapärasest rohkem napsutanud härra, kes tahtis isalt midagi reeglina küsida... Aga see kõhe tunne jäi meelde.
Kui koputas uksele hea energiaga inimene, siis sellist tunnet ei tekkinud. Ja ema jutu järgi ma olevat jälginud televiisorist NLKP istungitesaalidest toimunud tseremooniaid ja pannud tähele neid inimesi, kes teisi jälgisid, (kes kui palju plaksutas jms) ehk siis maakeeli nuhke...
Ise sellise nõiakunsti lähemad ennustused tegin kunstikooli-laagrites, kus ma ennustasin õhtuti oma pruunist märkmikust tüdrukutele.
Kuigi need olid kokku kirjutatud jumal teab kust ja algelised, aga siiski, see ennustamise mänguvõlu jäi sellest ajast kindlasti... Läbi erinevate tundmuste ja õppimiste ja katsetuste on mu teadmised ja võimed vaikselt arenenud.

Kas oled nõus väitega, et tegelikult on igas inimeses pisut raskesti seletatavaid võimeid? Või on see siiski pigem „äravalitute” rida?
Ma arvan küll, et igaühel meist on natuke sellist karget põhjamaist teadmist. Nii kaugel Põhjas elab ju vaid 5% kogu maakera inimestest ja siin pead pingutama , et ellu jääda ja elus püsida. See on meie verehääl – see müstiline maagiline intuitsioon! Meie veri on meie hingus ja teadmine, kõik peegeldub meie veres. Kogu hormoonide -hapniku-, jt ühendite tasa kaalu virvarr... Läbi segatuna kogu meie loost, elatud hetkedest, põetud haigustest, see ürghääl-teadmine meie sees...
Iseasi kui julgelt keegi seda kuulab või tahab kuulata.

Mida nõiavõimed igapäevaelus tähendavad? Kas ennustad enesele?
Hommikukohvi (tassi tehtud pätikohv) vahult vaatan, mida päev võib tuua. Just nimelt vahult, mitte põhjapurult. Kohvivaht pidi väidetavalt kohvi kangust ja kvaliteeti näitama. Eks ma enamasti lisan veel piima ka, kuid sellegipoolest joonistuvad põnevad vahuilmakujundid.
Me kõik ju märkame jäälilli aknaklaasil külmal talvehommikul, eks nii ole ka nõiakunsti-loominguga, et see ilm avab end hetkeks, justkui üks võluv viiv...
Veidi soojemaid päikesekiiri ja juba jäälilled sulavad... Nii kahvatuvad nõiduslikud nägemused samamoodi, pea kohe, kui nad loodi...

Kas sa endale kaarte ka paned?
Endale laon kaarte vast nädalas ikka korra. Vahel sagedamini, teinekord harvem. Kui on pakilisi küsimusi, valikuid, siis laon oma 27 kaarti lauale ja reeglina saan vastused.
Ilma jälgin. Loodust tema muutumistes. Elan talvel metsa servas, Risti alevi tagumises nurgas või suvel Kõinastu väikesaarel. Valge Vihm toob Valgele Nõiale teateid Mustalt Surmalt, kuigi siinkohal ongi küsitav, et kas ei ole see surm siiski ka osake valgusest.

Kui küsida tohib, milline on sinu enda suhe surmaga?
Minu enda surmahingelind on purpurpunase-kollasekirju, justkui pisike võluv fööniks... Nägin teda sel kevadel kui olin enda haigusega väga raskes hetkes. Palvetasin õhtuti magama jäädes, et näeksin veel ärgates hommikuvalgust...
Anti aega ja osalt ka seetõttu võtsin vastu võimaluse osaleda selle aastases selgeltnägijate karuselli saates... See on väga põnev ja eriline kogemus olnud. Ma olen saanud kingituseks eluteele inimesed (nõiad), kellega saame rääkida rahulikult tavailmast väga erinevatel teemadel, ilma, et keegi meist sellele imelikult vaataks või mõtleks. Sest me teame ja näeme, et on veel suurem see ilm, kui see, kus me argiselt 24/7 toimetame.
Mul on heameel, et me oma saatekaaslastega suutsime luua hea tugeva energeetilise ringi. Justkui hea aastakäik veini, eks ole... Heade nõiade aastakäik 2017, meie džinnid pudelites.
Aga sel kõigel on ka varjupool, alati on... See on see, miks viidi nõiale vanasti hõbedat ja ka nüüd.
Hõbe kaitseb ja tervendab. Hõbevalge ja allikad. Müüdid meie endi vanades lugulauludes. Regilaulu väes ja selle ettekandmises.

Kas nõiasaade on kaasa toonud ka mingeid teistmoodi suhtumisi?
Tähelepanu pärast saadet on ikka olnud ja see on reeglina positiivne olnud. Ja samas kui see on toonud positiivset elevust ja naeru ja toetust ja tõesti häid sõnu ja soove inimeste mõtetesse, siis see on puhas rõõm. Olgu see siis püüdlikum teenindus kohvikus – kui keegi soovis end parandada, parem olla, siis see ju on hea iseenesest? Või tänaval jagatud naeratus ja neid on palju kogunenud! Käisin nädalavahetusel ERM-is ja seal üks naine tuli minu juurde ja ütles, et ega te vist ei ole eestlane, et te naeratasite mulle, võõrale inimesele. Mille peale ma üllatusest päris naerma hakkasin ja ütlesin, et ikka olen eestlane. Aga et just ERMis selline vestlus aset leidis...
Ma usun küll, et iga naeratus pikendab meie elu. Meie rakud saavad ju signaali, ole rõõmus! Ja see energeetiline hea vibratsioon loob ju kogu hea välja, milles me pidevalt viibime ja tegutseme. Selg sirgu, naera nii, et su silmad ka naeraksid! See oli minu emaema õpetus alati! Silmad on hinge peeglid.

Kas esoteerikat on meie elus parasjagu, liiga palju või liiga vähe?
Esoteerika on niivõrd lai mõiste, et sellele on väga raske nii üheselt vastata. Ma usun seda, et igaüks on oma saatuse sepp ja oma õnne valaja. Teisalt on sealsamas alati Fortuuna, kes vaatab, kui palju ja mida sulle antakse...
Ei öelda ilmaasjata, et jumalad naeravad, kui inimesed plaane peavad. Samas unistama peab, sest ma usun, et me oma tegelikke võimeid kasutame liialt vähe.
On ju ka teaduslikult tõestatud, kui väikest osa me oma aju mahust ju kasutame ja treenime. Unista suurelt, raja kas või väikeste sammudega oma lugu! Ära eksi oma teelt, sest see, mida teed päris enda sügava äratundmise järgi, sellel teel on sul kaitse peal.

Kuidas sa religiooni suhtud?
On nii palju usuliike ja uskumusi. Mõtteid, vanu saagasid ja loitse, haldjaid, vaime, kuradeid, kratte, jumalaid. Kõikvõimalikud tervendavad elustiilid-eluviisid. Ära tee kurja. Ära oma teadmatuses jaga ohtlikku informatsiooni, mis oskamatus kasutuses võib kahju teha.
Ma ise balansseerin kui köielkõndija selle esoteerilise maailma kohal, kuid toetun siiski köiele, mis mind maaga ühendab. Vaimses mõttes olgu need siis juured, mis maamullas, või eeterlik nabanöör.

Aga meditsiini?
Usun elus tule võimu, koldetule soojusesse, puhta allika (kaevu)vee selgusesse. Ja usaldan ka meie lääne meditsiini teatud piirides. Samas õpin juurde ka ida meditsiini teadmisi.
Inimene on üks suur tervik. Minu osa baasteadmisi põhinevad neli aastat õpitud ämmaemanda-õe erialal. Kui nüüd meditsiinist rääkida, siis eraldi suureks osaks minu puhul on omakorda ravimtaimed, nende vägi ja oskus erinevatel haigus-tervendusjuhtudel kasutada. Teisalt ida meditsiini poole aina rohkem tunnen sügavat huvi ja imetlust. Teatavat aukartust aastatuhandete vanuste teadmiste vastu.

Kas abivahendid (kaardid jmt) on pigem midagi, millelt loed õigeid vastuseid, pigem enesekontroll või pigem aksessuaarid? Mida eelistad kasutada, millal ja miks?
Minu abivahendid nõiatöös on väga erinevad. Meelerännakuid teen ja kadunud hingeosakesi toon tagasi šamaanitrummiga. Igapäevasemad abilised on kaardid, nii TARO kui erinevad maagilised ilmavalgustajad-kuulutajad. Ruunikivid on sellised pühapäevasemad, pühade hetkede pühitsemiseks. Ravimtaimed õhtusteks teejoomisteks. Samamoodi korjan ka viirukimaterjali põletamiseks ja puhastuseks. Veidi on erinevaid kive. Küünlad muidugi.
Ja vahel laongi mitu korda, et vaadata peenemaid nüansse või teisi lahendusvariante, kuigi reeglina tuleb tunnistada, et saabuv info oma olemuses kordub kaartidel. Lao nii mitu ringi kui soovid, ikka näitavad ka erinevad kaardipakid sarnaseid mustreid. Ja nende mustrite jälgimine-lugemine-tõlgendamine ongi minu ülesanne.

Kas tulevad õiged vastused?
Vahel läheb metsa ka... Aga kuna ma ise olen ka metsa- ja merepoole kiiksuga, siis ma ei lase end sellest segada.

Kas sinu juures käiakse ka nõu ja abi otsimas? Ja kas saadakse?
Minule kirjutatakse, viimasel ajal aina rohkem. Kui saan, tean ja oskan, siis aitan. Kui ei, siis suunan edasi või annan omapoolse soovituse, kuidas edasi. Jätkuvalt usun, et hea sõna võidab võõra väe.
Ja tagasiside on üllatavalt hea.
Minu heameel ja rõõm ja kurbus ongi, kui asjalood on läinud nii nagu soovitasin-rääkisin. Ka siis kui olen rääkinud negatiivsetest asjadest. Ma ei rõõmusta kellegi kurva hetke üle, kuid võimalik, et kuna isegi kahtlen ju vahel oma nägemustes tundmustes, siis teadmine, et nii läks, see annab teatud kindluse jätkata oma teel. Rõõm rõõmus ja jagatud mure tema murekillus.
Et kui suure mure saab murda kildudeks ja muuta selle tasapisi vabaks loovaks jõuks, see vast ongi üks suuremaid väljakutseid.

Mis on kaasaja eesti inimeste kõige suuremad ja levinumad probleemid?
Inimese mured on ikka tema tervis, lapsed, kodu, armastus, rahavoog... Suhted.
Kas sa oskad soovitada – kuidas olla õnnelik?
Õnn on sinu sees alati varjul, leia ta üles. Ma arvan, et ta elab säravates silmades ja sõbralikus naeratuses, vahel huumorisoones, heas soojas mõttelennus!

Kuidas kaitsta tervist?
Tervist saab kaitsta heade mõtete, hea puhta vee ja toidu tasakaaluga. Piisava liikumisega. Korras energiaväljaga nii enda ümber kui kodus, tööl jne. Pisiasjadest algab kõik, aga ka siin tuletan meelde, et naeratus ei maksa midagi ja mida külvad, seda lõikad. Pea püsti, rind ette, naeratus huulile...

Kuidas leida armastus?
Armastus – see on tunne ja elamise viis. Mõtlemise ja tegutsemise viis. Armastus kätkeb endas nii palju ilu, vahel ka valu.
"Hoia eneses puhtana armastus..." olid Doris Kareva sõnad...
Armastus ei kustu mitte kunagi. Me eludes on igaühel teatud omade südamete ring, keda armastame, kes on väga omad ja erilised esimesest hetkest saadik.
Ma arvan, et kui sa kedagi armastad südamest, siis sa armastad teda aegade lõpuni. Selge, et vahel tehakse sõnadega haiget ja jäädakse oma haigetsaamistesse kinni. Ja võib võtta väga väga kaua, kuniks leppimisehaavad paranevad, eriti kui tundub,et armastusekarikas on kildudeks purunenud... Minu jaoks on armastus tunne ja kosmiline voog ühteaegu. Hingederänd, kellega on olnud au kõrvuti sel teel minna.
Nii et armastus leia alati enda seest ja sellest õigest ürgtundetuulest enda kõrval.

Kuidas vabaneda häirivaks muutunud suhtest?
Rasked suhted on õppetunnid meile. Püüa olla ise hea ja hooliv. Valitse oma meelt ja keelt. Kui on vaja, tuleb end kaitsta. Haiget ei tohi teadlikult teha. Kurja ei tohi lausuda. Kuri tuleb kurja juurde. Ja ei ole mõtet venitada suhtega, et äkki ühel päeval muutub. Ei muutu! Kui ini­mene ise ei taha muutuda, siis ei muutu miski.
Me keegi ei kasvata kedagi ümber vastu kellegi tahtmist. Me saame olla eeskujuks. Me kõik eksime vahel. Armasta ja andesta!

Mida teed väljaspool nõiaelu?
Väljaspool nõiaelu olen emaks oma kolmele lapsele. Mul on toredad õed, hea ema. Kunksmooril on kaks taksi ja üks kass. Kaks kodu, nii mandril kui saarel.
Loen palju raamatuid, teen käsitööd. Mulle meeldib kududa, tikkida Muhu vaipu ja Muhu pätte. Põnevaid toidukatsetusi teha. Tähtis on, et oleks loov moment. Vahel kirjutan, joonistan, maalin.
Armastan väga lilli ja floristitööd. Ja aedade kujundus ja töö neis lummab ka, kuigi viimasel ajal jõuan ajapuudusel aedadeni vähem.

Kui kaua olid Kõinastu saarel ja mis sa seal tegid? Oli seal talvel teisi inimesi ka? Miks sa saarevahiks otsustasid hakata?
Saarevahiks otsustasin hakata, sest see tuli jutuks pärast eelmise saarevahi saarelt lahkumist. Ja kuna emapalk oli just läbi saanud, siis see oli hea alternatiiv, et olla ametis ja lastele lähedal ühteaegu. Olin saarevahiks oma kodusaarel, kus meie perel on terve mu elujao olnud suvekodu(d) ja juba mu vanaisa Ülo Kivihalli elupäevil... Ja nii veel mitmesaja aasta möödudes enne teda.
Olin neli talve vana, kui hakkasin suviti saarel käima ja juba sellest ajast on täna ka ERM-is ajaloomaterjal, kuidas aitasin vanaisal vanu sõjatules põlenud taluvundamente mõõta.
Minu lapsepõlverajad ja minu laste lapsepõlverajad on tänu minu saarevahi-ametile saanud veelgi tugevama seose Kõinastu saarega. Mina ise olin enamuse aastast saarel. Lapsed olid külmal ajal enamasti mandril.
15. maist 15. septembrini pidin olema iga päev saarel, talvisel perioodil piisas nädalas korra saarele ringi peale tegemisest ja ülevaateraporti saatmisest. See oli väga põnev aeg minu elus. Eriti just talvise mereteeveega tutvumine ja harjumine. Aga minu saarevahiks olemise aega jäi väga hea külm talv, nii et oli hea saarel käia. Kuigi korra tuli minna poolelt teelt tagasi, sest merevesi tuli jääle peale ja jää vajus mitme ruutmeetriste lahvandustena ja liikus paneelidena üksteise alla... Siis läks küll kõhedaks. Ja pöördusin tagasi Muhumaale ja õhtul mandrile.
Või ühel õhtul, kui olin esimesena saarele läinud, just sauna soojaks kütnud, aga kaasa peale jalaoppi veel üle Kõinastu lee ei suutnud käia ja autot jää veel ei kandnud, siis oli valida, kas minna õhtul kohe pimedas üle jää tagasi 4 km või järgmisel hommikul Muhus Piiri alla bussipeatusesse – kokku 12 km jalgsi.
Siis valisin õhtuse mineku ja autosõidu, aga jääd oli rannaservast vaid 200m jagu ja siis pimedas sel teel püsida, teades, et 200-300 m eemal on meri veel lahti... Püstitasin enda kiirusrekordi Kõinastu leete ületamisel...

Kes on sinu autoriteedid elus?
Vanemad ja vanavanemad oma tarkuste ja teadmistega. Ja siia kuuluvad ka kõik ämmad-äiad-mammad-papad. Šamaaniteel kindasti Mikk Sarv ja Kristel Vilbaste, ühes nende perede kogutud loodusteadmistega.
Erinevatel eluetappidel kõik minu õpetajad elus, aitäh Teile! Viimati loetud raamatutest soovitaksin Einar Laigna "Kätel kantud". Autoriteet peaks ju üldjoontes olema Õpetaja, kellelt sul on õppida...

Mida tahaksid elus kindlasti saavutada?
Hea vanaema oma lastelastele olla.

Mida soovitaksid meie lugejaile?
Armastage ja hoidke endid! Päikest!

Anne-Mari Alver

2 kommentaari Lisa kommentaar
  
Fernada kredit 14.09.2018 21:48
Laenu oma tegevuse taaselustamiseks Tere, Kas teil on rahalisi probleeme? Laen aitab teid aidata! Õnneks on lahendus kõigile. meie agentuur pakub laenu 5000 kuni 500 000 000 euro ulatuses koos 3% intressimääraga, mille tagasimaksetähtaeg on 1 aasta kuni 30 aasta pikkune laen. ärge kartke kontakteeruda kontoriga lisateabe saamiseks, oleme valmis vastama teie muredele 24h / 24h rahuloluks meie äri E-post: fernadagonsalo33@gmail.com
james evans 01.08.2018 02:02
Oleme rahvusvaheline laenupank, anname laenud üksikisikutele ja ettevõtetele Lähis-Idas, Aasias, Euroopas ja Põhja-Aafrikas. Pakume laenu liike nagu isiklik laen, äri- / investeerimislaen, auto laen, võlgade konsolideerimise laen ja õppelaen 18 aastastele ja vanematele. anname välja laenud vähemalt 5000 USA dollarit, mille tagasimaksetähtaeg on 1 aasta kuni 25 aastat. huvitatud peaksid võtma meiega ühendust e-posti aadressi @ heartlandfingrp@gmail.com või WhatsAafi kaudu numbri järgi: +1 (202) 922-8783