horoskoopkuum videomüstilised loodmuusikanipid ja toitsaatusedsisuturundussuhtedtestidusutlususutlusedveebi eksklusiiv

Nightwish, „Endless Forms Most Beautiful“, Nuclear Blast

„Sümfoonilise metalli legendi tagasitulek ja triumf!“ Nii kinnitab Nightwishi värske albumi reklaam. Pole kahtlustki, et tegemist on vähemalt rokiringkondades ühe oodatuma plaadiga sel aastal.

Kahel põhjusel, esiteks on Nightwishi viimasest stuudioalbumist juba mõnda aega möödas ja teiseks on nad punti saanud täiesti uue vokalisti, hollandlanna Floor Janseni.
Viimane pole mingi „uus talent“, teda teatakse varasemast kui Nightwishiga enam-vähem samu radu rühkinud ansambli After Forever lauljat.
Tuleb tunnistada, et Nightwishil on põhilauljatega kogu karjääri jooksul tõepoolest vedanud. Kõigepealt võrratu Tarja Turunen, siis pea sama atraktiivne Anette Olzon. Kolmandana nüüd siis Floor, kelle suureks eeliseks on seegi, et ta suudab kontserditel Nightwishi Tarja aegset materjali peaaegu üks üheselt järgi laulda!
Vahemärkusena olgu öeldud, et Nightwishi meesvokaal – laulupoolt hoiab siingi pisteliselt bassist Marco Hietala – pole mulle kunagi meeldinud.
Esmamulje Nightwishi märtsi lõpus ilmunud albumist on hea, kuigi päris täiusliku tootega tegu pole. Ometi jääb vaieldamatuks faktiks, et eelmine stuudioalbum mängitakse kordades üle.
Siin on tunda tugevamaid ambitsioone. Teatud suursugusust ja suurepärast fiilingut.
Tervik pakatab võimsusest ja intensiivsusest. Kiiret tempot ja „närvilisust“ omakorda tasakaalustavad mõned supermeloodiatega ballaadid, nagu näiteks „Elan“. Mis muide ilmus enne albumit kõigepealt eraldi (maxi)singlina, kus antud lugu on koguni kolmes eri variandis ja kuhu lisaks on juurde poogitud küllaltki kobe lisalugu „Sagan“, mida täispikalt plaadilt/tootelt ei leia!
Niisiis tuleb fännidel selle trikitamise tõttu singelgi kärmelt ära osta!
Kuigi „Elan“ ei anna päris Nightwishi läbi aegade ehk kõige kõvema lööklaulu „Amaranth“ mõõtu välja – on mingil määral sellega sarnase ülesehitusega – on ikkagi tegemist antud albumi tipphetkega. Kuid sinna kõrvale leiab veel vähemalt kolm sätendavat pärli, „Shudder Before The Beautiful“, „My Walden“ ja „Alpenglow“. Lisaks veel võrratu instrumentaalpala „The Eyes Of Sharbat Gula“.
Albumi lõpetab ülipikk ja natuke väsitav täpselt kahekümne nelja minutiline (!) filosoofiline oopus, kompositsiooniline meisterteos „The Greatest Show On Earth“.
Viva Suomi! Viva Nightwish! Kokkuvõtteks nagu polekski muud vaja öelda, kui seda, et „Endless Forms Most Beautiful“ on üks Nightwishi parimaid albumeid läbi aegade.
Suvel annab Nightwish mõned kontserdid Soomes ja novembris-detsembris tuuritab mööda Euroopat. Põnev oleks teada, millised antud albumi paladest lavale jõuavad. Ning kas peab paika ansambli muusikalise juhi, klahvpillimängija Tuomas Holopaineni väide, et tulemas veelgi vägevamad sõud kui Imaginaerum maailmatuuri ajal.

Hinne: 8/10

Ülo Külm

 

0 kommentaari Lisa kommentaar