horoskoopkuum videomüstilised loodmuusikanipid ja toitsaatusedsisuturundussuhtedtestidusutlususutlusedveebi eksklusiiv

Saunamees kaseviha ostnud naisele: „Arstiabi on meil tasuta.“

Just sellise lause ütles 1990. aastal Kalma sauna baarimees ja ulatas eesti prouale ­kaseviha. Sauna viha järele minna soovitas meditsiiniõde.

Kaselehtede kasvamise aegu on hea ja õige meenutada, et lisaks maitsvale ja toonust tõstvale kasemahlale on tervistav toime ka selle puu lehtedel. Kuna tõe kriteerium on praktika, siis räägingi loo, mis juhtus minu endaga.
Oli 1990. aasta veebruarikuu lõpp. Mul oli äsja sündinud poeg, keda ma rinnaga toitsin. Ühel hommikul oli üks rind jäme ja kõva kui puupakk ning lisaks väga valuline. Kraadiklaas näitas kehatemperatuuriks üle 39.
Selge pilt: rinnapõletik. Mida teha, kas anda lapsele rinda edasi või on oht, et ka tema jääb haigeks? Vanematele sugulastele helistades sain tarkust, et imetada tuleb ikka edasi ja see võibki probleemi lahendada.
Lapse imetamine oli aga põrgulikult valus ja kuna päeva päevale mingit muutust ei toimunud, otsustasin arsti poole pöörduda. Elasin toona rajoonis, kus lähim polikliinik asus Balti jaama kandis. Seal lähedal asub ka kuulus Kalma saun.

Mis asi on „berjozovõi venik“?
Arst ütles, et on jah rinnapõletik, ja käskis kindlasti beebit edasi imetada, aga mingeid ravimeid ei soovitanud ka kõrge palaviku vastu, vaid ütles hoopis nõnda: „Minu õde teab suurepäraselt, kuidas seda põletikku ravida. Tema räägib teile.“
„Minu õde“ tähendas meditsiiniõde, tänapäeval on nende ametinimetus „pereõde“. Õde oli rahvuselt venelanna ning rääkis pooleldi vene keeles, pooleldi eesti keeles. Tol ajal oskasin ma vene keelt päris hästi, aga üks sõna jäi siiski pisut arusaamatuks: „berjozovõi venik“. Et jutt käib kasest, see oli selge, aga mida tähendab „venik“, ma ei mõistnud. Kogu muu õe jutt hajus mu 39kraadise palaviku udusse. Enda arvates sain aru, et tuleb minna apteeki ja osta mingit kasega seotud toodet.

Inge Pitsner

Jätkub ajakirjas...

0 kommentaari Lisa kommentaar