horoskoopkuum videomüstilised loodmuusikanipid ja toitsaatusedsisuturundussuhtedtestidusutlususutlusedveebi eksklusiiv

Suits, mis ei olegi nii süütu

E-sigaretid peaksid olema ohutud vahendid tubakasõltuvusest vabanemiseks, kuid selgub, et veipimine ehk elektrooniliste sigarettide suitsetamine toob endaga kaasa hoopis uued ohud tervisele.

On üldteada, et suitsetamine hävitab tervist. Tubakasuits sisaldab rohkem kui 7000 keemilist ainet, millest vähemalt 70 on vähkitekitavad ja lugematud teised tekitavad kopsu- ja südamehaigusi ning paljusid teisi terviseprobleeme. Elektrooniliste ehk e-sigarettide osas taolist selgust ei ole. Me teame väga vähe, kuidas mõjutavad tervist need värvilised, elegantsed ja stiilsed vahendid. Värvist, vormist või nimetusest sõltumata on kõigil neil seadmetel üks eesmärk – need tagavad kasutajale võimaluse sisse hingata nikotiini sisaldavat auru.
Suurem osa e-sigarette töötavad akuga ning e-vedelikuga korduvalt täidetava kasseti soojendamiseks kasutatakse soojuselementi. Tüüpiline e-vedelik koosneb nikotiiniga segatud glütseriinist või propüleenglükoolist. Nikotiini saadakse tubakast. E-vedelik kuumutatakse 200–250 °C kraadise temperatuurini, tekib aur, mida kasutaja sisse hingab. E-vedelikule võib olla lisatud ka lõhnaaineid ja muid keemilisi aineid.
E-sigaretid leiutati Hiinas 2003. aastal ning alates maailmaturule jõudmisest 2007. aastal omandasid need üllatavalt kiiresti tohutu populaarsuse. Neid esitleti laiajooneliselt kui lahendust, mille abil vältida tubakakahjustusi tervisele ja abivahendit suitsetamisest loobujatele. E-sigarettide suitsetamist hakati stiilselt nimetama veipimiseks.
Ameerika kopsuühingu kogutud andmed näitavad, et 2015. aastal kasutas USA-s e-sigarette 3,7% täiskasvanuid. Sellest grupist jätkas 59% ka tavaliste sigarettide suitsetamist.
USA-s toob e-sigarettide äri aastas sisse 3,7 miljardit dollarit. Üha kasvava nõudluse rahuldamiseks on turul saadaval rohkem kui 500 brändi e-sigarette 7700 erineva maitsega.

Ärge uskuge, maha jätta on raskem!
Suured loosungid, mis kuulutavad, et kümned tuhanded inimesed on e-sigarettide abil suitsetamisest loobunud, on ühiskonnas kinnitanud veendumust, et e-sigaretid ei ole ainult ohutud, vaid ka väga tõhusad vahendid tubakasõltuvuse võitmiseks. Nendele e-sigarettide tootjate lubadustele tuginevad kaks igast kolmest sigaretisuitsetajast maailmas, kes väidavad, et soovivad sel moel suitsetamist maha jätta.
Paraku kinnitavad uuringud, et e-sigaretid mitte ainult ei ole efektiivne abiline neile, kes soovivad suitsetamist maha jätta, vaid tegelikkuses hoopis õhutavad inimesi – eriti noori ja lapsi – nikotiini proovima. Hiljuti teostatud 38 uuringu tulemuste analüüs näitab, et e-sigarette kasutavatel inimestel on väljavaated suitsetamise mahajätmiseks 28% võrra väiksemad kui neil, kes suitsetamise mahajätmiseks e-sigrette ei kasutanud. Ühes teises uuringus aga tuvastati, et e-sigarettide kasutamine ei vähendanud mingil määral tavaliste sigarettide suitsetamise harjumust. Üks põhjus võib olla see, et veipimine põhimõtteliselt jätkab harjumuspäraste, suitsetajatele iseloomulike suu ja käte liigutuste kinnistamist, kinnitades sellega „suitsetaja identiteeti”. Pealegi reklaamivad tootjad elektroonilisi suitsetamisseadmeid stiilsete aksessuaaridena, mida võib kanda ka kaelas, et need oleksid iga hetk käepärast.
Miljonid inimesed püüavad meeleheitlikult tubakasõltuvusest vabaneda, seejuures ei väsi tootjad väitmast, et e-sigaretid on õige lahendus, kuid võib-olla pole neil väidetel siiski alust?

Susanne Unt

Jätkub ajakirjas...

0 kommentaari Lisa kommentaar