horoskoopkuum videomüstilised loodmuusikanipid ja toitsaatusedsisuturundussuhtedtestidusutlususutlusedveebi eksklusiiv

Terje Mander: teadliku elu looja

Terje sattus modellina toitumishäire küüsi, mille kujundas välja väärastunud vajadus olla superpeenike. Täna on ta tervisliku toitumise rajal ning õpetab teistelegi oma kogemuse põhjal, kuidas elu pare­maks muuta.

Kuidas oled läbi elu kulgenud ja milliseid valikuid teinud, et just sinna jõuda, kus praegu oled?
Selleks, et olla peenike tarbisin salendavaid looduslikke preparaate kuni hetkeni, mil mu keha enam ise toitu ei seedinudki. Kannatasin kõhukinnisuse ja seedimatuse all. Toiduisu oli aga endiselt suur. Võtsin juurde, tundsin ebamugavust ja raskust. Kuna keha enam toitu iseseisvalt ei seedinud, olin valiku ees, kas minna arsti juurde või hakata uurima, kuidas uuesti kehale seedimist õpetada ja normaalne kaal taastada. Hakkasin lugema ja tudeerima, katsetama kõike looduslikku ja loomulikku.
Teadmised tulid puhtalt selle pealt, mis töötas ja mis mitte. Istusin toitumise, teaduse ja arstiteaduse raamatute taga, lugesin ja katsetasin. Nii ayurvedast, Lääne meditsiinist ja toitumisteadusest kui Hiina meditsiinist. Sain sealt kasulikku infot, mis töötas. Saingi ennast korda 2,5 aastaga. Viimased riismed ülesöömisele sain pühitud teadliku muutuse kunsti kursusel, mida täna ka teistele jagan. Vabastama emotsioone ning kontseptsioone, mis automaatseid käitumismusterid üleval hoiavad.
Kõik sõltuvused ja hävitavad ebasobivad käitumised, mis meid lõhuvad, on juuripidi automatistlikud käitumised, mis käivituvad teatud asjaolude kokkulangemisel. Näiteks, kui oli konflikt kellegagi, siis lähed sööd midagi head. Puhas käitumismuster, aga ole nii kena ja peata see. Ei lähe nii lihtsalt, eks? Jõuga võid korra paar mitte teha, aga siis kui valvsus kaob, lipsab ikka vana muster sisse. Selliste mustrite lakkamiseks on teadliku muutuse kunsti kursus suurepärane! Kui keegi võitleb mingi sõltuvusega või asjaga elus, mis pole talle hea, aga jagu ei saa, siis ma ütlen: “Teadliku muutuse kunst on see, mis sellele asjale lõpu teeb.”
Nüüd tegelengi igapäevaselt inimeste nõustamisega, teadliku toitumise koolitustega, Kriya Hatha jooga õpetamisega ja Teadliku Muutuse Kunsti jagamisega naistele ning teadliku Muutuse kunsti läbinute instrueerimisega.

Kevadkuud on kuuldavasti head paastukuud ja puhastuseks ning uueks alguseks sobivad. Mida soovitad muuta toitumises ja mõtlemises?
Toit peaks olema meile kütus. Mida rohkem sa tead, mis kütust ja millal sul vaja on, seda kvaliteetsemalt saad oma päevi siin maamunal veeta. Toitumine on üks oluline komponent füüsilise keha säilitamisel terve ja elusana. Nüüd, kui vaadata hooaega, siis on olemas neli aastaaega ja neil igal on oma funktsioon ja mõju. Me oleme looduse osa ja kooskõla loodusega tagab meile harmoonia, jätkuvuse ning tervise.
Kuna talv läbi on söödud töödeldud, kuumutatud, keedetud toite, siis kevad toob meile jälle elu. Ja lauale elusad toidud. Nüüd, kui tahta füüsilisele kehale puhkust ja anda aega taastumiseks, on hea teha nii-öelda restardi ja ülemineku nädal kevadesse. Niigi on füüsiline keha talvest ja pimedast kurnatud, nahk kahvatu ja juuksed külmast rabedad, ainevahetus liigtöödeldud toidust aeglane ja lisakilod talvest tulnud. Kevad on see, kus füüsiline keha lülitub sisemiste ressurside tarbimiselt välisele, saab rohkem valgust, esimesi võrseid, pealseid, idusid. Keha vajab aega, et lahti lasta kõik varutud jäägid, mis talvel kogutud sooja hoidmiseks ja toidu omamiseks. Need ongi need jäägid ja tselluliit, millest me räägime.
Selleks, et keha saaks teha oma kevadist tööd ja lasta vabaks talvel kogutut, on vaja luua talle selleks soodsaimad tingimused. Mitte näljutada ega piinata, vaid lihtsalt muuta veidi menüüd. Saiad, suhkrud, koogid, magusad joogid miinimumini, tarbida rohkelt puljongeid, hapendatud toitusid, loobuda lihast, tarbida kala. Oma menüüsse võib lisada rohkelt kergelt vokitud juurvilju ja värskeid salateid, idusid, läätsesid. Anda füüsilisele kehale puhkust ning aega kõik vana välja lasta, et uusi terveid võrseid kasvatada! Tuleb olla kannatlik ja oodata. Kujuta ette, et oled mulda pannuda ühe seemne ja see hakkab nüüd seal end kohandama ja vaikselt elu sisse endale ajama ning siis vaikselt võrsuma.
Nii saad ka läheneda oma füüsilise keha uuenemisele kevadel. Oma muudetud kergema, värskema toitumisega annad kõigepealt kehale märku, et on kevad. Nädal võtab aega kuni ta sellest aru saab ning vaikselt jääke vabastama hakkab, sina muudkui kastad oma keha sobiliku, hea ja parimaga ning ei vala talle sel ajal tõrva ega suhkrut sisse. Sa hoolitsed, harjad, koorid, masseerid annad talle head vett ja painutusi, värsket õhku, looduslikku niisutust.

Mida peaks inimene tegema, et leida oma elu ülesanne ja elada oma unistust?
Lasta lahti koorem. Koorem võib ka olla mingi muu tegevus, mis koormaks muutunud. Kui me räägime toksiinidest, siis toksiinid on mürgid, mis kehasse kuhjunud, kuid toksiliseks võib osutuda eluviis, mõtted, teod, sõnad, inimesed, ümbruskond. Mis on sulle toksiline ja toksiliseks muutunud? Vaata ka need valdkonnad üle ja proovi viia sisse muutusi, mis sinu eluviisi ning füüsilist keha toetaks. Need on suunised ja mõtted ning soovitused kevadesse. Kui neid järgida ning neist kinni pidada, siis ei lase end head tulemused kaua oodata.

Millised on olnud elu raskemad õppetunnid, kaotused, võidud?
Minu elu on koosnenud mitmest etapist. Igal perioodil on olnud oma tegevus ja õppetund ning väljakutsed. Kõikides elurollides õpitu on toonud mind siia, kus ma olen. Kõik tragöödiad, pealtnäha viltuvedamised, on kõik lihtsalt astmed teekonnal. Olen olnud alati orgunnija ning asjade eestvedaja. Sütitun ideedest ja siis alati teen ka midagi ära. Mul tuleb kohe jõud taha, kui miskit on vaja maailma õpetada või näidata. Selleks aga, et midagi maailmale anda, peaks olema mingid oskused.
Kui nüüd tagasi vaatan, siis täpselt need tegevused, millest olen huvitunud ja millega tegelenud – nendega tegelen ka täna. Väiksena olin klassivanem ja korraldasin koolis üritusi: klassiõhtuid ja näidendeid, ja üleüldse meil oli klassi 27 poissi ja 7 tüdrukut ja pea iga päev oli see gäng kuskil kellegi juures mingit kuuldemängu või muidu mängu tegemas.
Vahepeal olen toonud maale erinevaid õpetajaid ning teraapiaeksperte, korraldanud joogaritriite ning seminare naistele. Tänaseks siis toimub minu esimene Teadliku Muutuse Kunsti kursus naistele, joogaritriit ning joogarännakud Indiasse, veel toitumisekoolitused ja muu. Mind hoiavad reel teadliku Muutuse kunsti praktikad, Babaji kriya jooga praktikad, Kundalini jooga ja looming ning hea toitumine. See on minu toimimise valem. Veel vajan ma loodusega kontakti, päris inimesi ja vaikust.
Kui ma preagu mõtlen, siis kaotused tähendavad minu jaoks seda, kui keegi mind reedab, maha jätab või teise ilma ilma hoiatamata läheb. Täna on mul muidugi teine ja terviklikum arusaam kaotusest. Ei ole kaotusi, me ei saa midagi kaotada, mida meil pole olnudki. On liigne kiindumine. Ja selle ravim on kiindumatus. Selleks, et selle kaemuseni jõuda, pidin jah läbi tegema paar kaotust. Ka teise inimese kaotust pealt vaadata võib tunduda nagu enda kaotus. Elu raskemaid õppetunnid on olnud need, kui kaotasin oma parima sõbra, kui olin 18. Ta oli mulle nagu õde. Kalleima inimese kaotus, keda usaldad, kes on sinu inimene siin maamunal, see lõi mind rivist välja.
Tema siitilmast lahkumine tundus nii ebaõiglasena nagu jumal ise oleks mulle tünga teinud ja reetnud. Teisena meenuvad mulle kõik need ebaõnnestunud suhted, kus mehed ringi tõmbasid, ja see teiste naistega magamine kõik välja tuli. Minu kahes tõsises senises suhtes see juhtus, ning need olid kaotused, kaotused selle illusiooni osas, mis suhe üldiselt, ja naise ning mehevaheline suhe olla võiks.
Nüüd vaatan tagasi, et see oli mu suurim hirm, ning selle ma sain. Oleks tol ajal mul teadmised Teadliku muutuse kunsti tehnikatest olnud, ei oleks seda draamat vaja olnud. Samas oli neid kogemusi vaja, et nüüd kursustel naistele oma kogemust jagada ja ka tehnikaid, kuidas suhetes iseendaks jääda ning rahulolu tunda. Nii et kaotused on pigem ikka võidud, mille õpitut jagada teistele kui kogetut!
Kolmas suurem kaotus oli minu ema surm. Tema surm oli ette teada, ning elasime selle teadmisega kolm aastat, näha ühte noort, elujõus naist, kes armastas oma meest üle kõige, kes ta jättis, peale seda suutmatust oma eluga edasi minna, oma väärtust ja vabadust taas tunnetada. Näha oma ema pealtnäha rõõmsust, kuid sisemist masendust ja siit ilmast lahkumist. Soovida teda aidata, kuid tulutult, kaotasin selles protsessis ka iseenda, usu, töö, armastuse. Ema surmaga toimus ka minu elus puhastus. Võttis kolm aastat aega, et iseendaks taas saada, ja et hea tunne ja eluisu taastuks.
Olen tänulik tehnikatele ja praktikatele, mida Ingvar Villido õpetab. Tänu sellele sain uuesti eluree peale ning saan seda kogemust nüüd ka teistele jagada. Tundsin ennast peale ema surma kui 100aastane kibestunud, elult peksa saanud, tuhm, masendunud ebaõnnestuja.
Mu töö oli allamäge läinud, sest ma ei suutnud enam keskenduda, armastus läks minema, sest ta ei suutnud selle masenduse ja olukorraga toime tulla, ja ema oli ka läinud, kes alati mind aitas ja toeks oli, ka minu tervis oli väga kehv, sest kogesin ema surma ajal südamešokki, mis mu verevarustuse nii seiskas, et ei olnud enam jõudu ,ning mu keha valutas seest selle pinge ja stressi tõttu. Lisaks juhtus mul veel autoõnnetus, millest eluga pääsesin, kuid auto läks mahakandmisele. Selline isiklik põhi oli käes. Öösiti mu keha valutas ja magada ei saanud, rahamured olid pidevad, sest tööd ei olnud, kuna ma ei jaksanud tööd teha. Elav põrgu!
See toimus kolm aastat tagasi. Hakkasin nüüd praktiseerima kõike, mida olin õppinud. Jumalikku valguse palvet, joogat, Teadliku muutuse kunsti praktikaid, paastusin, vabastasin kõik emotsioonid, kontseptsioonid, mis mind sinna tõid. Lõpetasin suhtlemise inimestega, kes polnud tõesed ja mulle head, viibisin looduses, korjasin taimi, mediteerisin, loitsisin, otsisin taas enda ülesse ja kooskõla universumi iidse isa ja emaga. Leidsin taas selle koha endas ülesse, kus on rahu, armastus, õndsust, kus allikal puhata ja olla ning anda. Nüüd olen taas reel ja saan läbi Teadliku muutuse kunsti teisi sellistes olukordades olevaid inimesi läbi oma kogemuse ka aidata.

Milline on sinu eluviis? Kuidas end vaimselt ja füüsiliselt vormis hoiad?
Ma elan teadlikku elu, ehk püüan olla hetkes ning liikuda vastavalt vajadusele. Järgin tervislikku tasakaalukat eluviisi, kus kõik on lubatud, kuid ahimsat ehk mitte vägivalla printsiipi järgides – ma ei tee liiga endale ega teistele. Ärkan hommikul teen pranajaamat ja joogapraktikaid, loon oma päeva, söön puuvilja ja joon kohvi ja vett. Armastan jalutamist ja jalutan võimalikult palju igale poole. Käin vahest jooksmas, joon vett, laulan mantraid, kirjutan, veedan aega inspireerivate sõpradega, käime looduses, metsas, toitun tervislikult, ei joo alkoholi ei suitseta ega tarvita mõnuaineid. Kõik mõnu ja rohkemgi veel tuleb jumalikust valgusest, muud pole vaja.

Kas oled alati saanud tõusuharjad ära tunda?
Elu ongi minu jaoks üks tõusvas joones hari. Küll aga on eri aegadel eri valdkonna tõusud võimalikud, siis tulebki keskenduda nendel ustele, mis on avatud, sealt ongi võimalik tõusta. Mulle tundub, et keskendume ja tüütame millegi nimel ja kui oleme saavutanud mingi oskuse taseme, mida maailmale jagada, siis toimubki nii öelda tõusuhari kui omandatu karikas valab nii-öelda üle ääre ja jagub ka teistele. Seda ma nimetaks enda kogemuse põhjal laineharjaks. Lainehari tuleb ise, kui sa selle jaoks tööd teed ja voolus püsid.

Kui vaatad oma eakaaslasi naisi - mis on nende suurimad mured ja kuidas saaks siin midagi parandada?
Ei ole ühtset teemat, igal inimesel on oma individuaalne komplekt asju. Eks kõik sooviksid olla rahul, armastavad, julged, terved, heades suhetes nii tööl, kodus, lastega kui eraelus, endaga sina peal, hea töö ning eneseteostusega, ilusa kodu ning väljamaa reisidega ehk vabad olema need, kes nad on, julgeda elada!
Ma soovin rohkem päris teadvel inimesi, kes välisele vahule eelistavad sisemisi päris-väärtusi.
Inimene on võimeline muutuma, kui ta seda tõeliselt tahab. Mind aitas Teadliku Muutuse Kunst, babaji Kriya jooga, tahe, palve, järjepidevus, fookus, meelekindlus, sihi hoidmine. Teadliku toitumise kursused on mõeldud kõikidele inimestele, kes soovivad püsivaid muutusi seoses toitumisega ellu viia. Inimesele, kes soovib teada, millest koosneb tervislik toidulaud, kuidas teada, mis meile sobib, kuidas ületada toiduga seotud teadmatus ja toidu tarbimisega seotud mured peaks julgema tulla teadliku muutuse kunsti kursusele või minu konsultatsioonile.

Greta Kaupmees

2 kommentaari Lisa kommentaar
  
mckellenklins@gmail.com 24.07.2019 13:32
Kas teil on finantsraskusi minuga ja saada oma laen ühe tunni jooksul
LAENU PAKKUMISED ! 20.05.2019 22:23
LAENU PAKKUMISED !!!! Kas olete kunagi mõelnud saada taskukohase ja stressivaba laenu mainekas laenuandjalt? Kas teil on vaja kiiret laenu? Kas teil on vaja rahalist abi? Vajad laenu, et maksta arveid või osta kodu? Kas sa tahad omaette äri ja te ei tea, kuidas seda teha? Palju õnne, et olete selle laenu saamiseks õiges kohas Pakume laenudele üksikisikutele ja ettevõtetele kiirusega 2%, meie teenused on kiiremad ja taskukohased, lisateabe saamiseks võtke meiega ühendust: dealloans500@gmail.com