horoskoopkuum videomüstilised loodmuusikanipid ja toitsaatusedsisuturundussuhtedtestidusutlususutlusedveebi eksklusiiv

Tiibeti miss armus Lõuna-Eestisse

"Ma olen alati tahtnud midagi Tiibeti heaks ära teha. Modellina töötades on mul olnud võimalusi Tiibetist rääkida väga paljudele inimestele," ütles tiibetlannast modell Tenzin Dolma (29), kes 2007. aastal krooniti Tiibeti missiks.

Aprillis tegi ta Eestisse pikema külaskäigu. Teavitustööd pidas Dolma oma Eesti külaskäigu suurimaks eesmärgiks. Nii oligi tal hulgaliselt esinemisi, külade rahvamajadeni välja. "Mul on hea meel, et eestlased on nii hästi informeeritud Tiibeti olukorrast," ütleb Dolma. "Mul polnud ühegi etteastumise jooksul tulnud põhitõdesid lahti seletama hakata, olen saanud keskenduda Tiibeti päevaprobleemidele."

"Miss Tibet", mitte "Miss Tibet-China"
Viie neiu seas 2007. aastal miss Tiibeti tiitli võitnud Dolma ütleb, et moodne tänapäevane missivõistlus võib traditsiooniliste tiibeti kultuuritavadega küll tunduda vastuolus olevat. Kuid tema mõtles võistlusele minnes, kui suurepäraseid võimalusi see võistlus annab Tiibetist rääkimiseks mujal maailmas. Dolma on nimelt kindlalt veendunud, et iga tiibetlase kohus on oma kodumaast rääkida. "Seda enam minul, kelle vastu tänu võidetud tiitlile ja modelliametile ajakirjanikud ikka huvi on tundnud," lisab ta. Sarnaselt kõikidele teistele tiibeti pagulastele on ka Dolma jaoks Tiibet vaba riik, ehkki Tiibeti eksiilvalitsust pole tunnustanud ükski riik maailmas. " Olen kõikidel oma esinemistel selgitanud, et Tiibet on eraldi riik, mitte osa Hiinast," ütleb Dolma. Dolma tunneb oma päritloumaa üle nii suurt uhkust, et kui 2007. aasta Miss Earthi korraldajad palusid viimasel minutil, et ta kannaks lõpudefileel l linti, kus "Miss Tibetile" oleks sidekriipsuga lisatud Hiina, nagu oli Hongkongi missil, vastas neiu keeldumisega. "Nii ei jäänudki korraldajatel muud üle, kui mind lindiga "Miss Tibet" lavale lasta," tunneb Dolma oma tookordse meelekindluse üle tänini uhkust.
Eestisse saabus Dolma pagulase passiga läbi Venemaa. Reis Moskvast Tallinna möödus ootamatult sujuvalt. "Pagulase passiga reisides pead olema valmis ebamugavusteks, aga kõik läks probleemidevabalt," ütleb ta. Dolmal lennujaamas vastas olnud Roy Strider ( kodanikunimega Raul Sillaste on muusik, aktivist ja publitsist) lisab siiski, et kui Moskvas pääses Dolma Tallinna lennule nii, et ükski ametnik küsimusi ei esitanud, siis Eesti piiril tuli tal lennujaamas juba ette näidata kutse Eesti ja Läti parlamendilt, Tartu Ülikoolilt ja ka teistelt organisatsioonidelt, kelle kutsel ta Eestisse saabus.

Kümme Tenzin Dolma'd
"Pagulase passiga reisides võib tiibetlastel isegi tema nimi probleeme tekitada."
Neil nimelt pole meie mõistes perekonnanimesid. On eesnimi ja mõnikord klanni nimi, kui inimene on pärit väga suurest suguvõsast. Dolma nn. eesnimi - Tenzin, on tegelikult hoopis selle oru nimi, kust tema perekond pärit on. Eks see omajagu segatust tekitab, isegi Tenzin Dolma nimelisi inimesi on päris mitu," selgitab Roy. Ise tutvus ta Dolmaga juba 2008. aastal, kui ta andis bändiga The Flowers Of Romance protestiks Pekingi olümpia vastu kontserdi Tiibeti olümpiamängudel. „Sellest ajast peale lootsime, et Dolma saab Eestisse tulla ja aprillis saigi see tänu Tartu Ülikooli, Riigikogu ja Läti parlamendi kutsetele võimalikuks,“ sõnab Roy. Suure loomasõbrana on Dolmal väga hea meel, et tal oli võimalus osaleda samal ajal Tallinnas peetud rahvusvahelise koertenäituse Tibet Dog Europe 2016 pidulikul avamisel.
"Olen tõesti tänulik oma sõbrale Royle ja näituse organiseerijale Kaire Meristole selle võimaluse eest," ütleb ta. Dolma sai näitusel ka natuke selgitustööd teha. "Tiibeti mastiffide kohta on Eestis käibel hulganisti eksiarvamusi ning neid on siin juba liigagi palju. Tegelikult on tiibeti mastifid siiski rändkarjakasvatajate koerad ning arenenud aastatuhandete jooksul isemõtlevateks tapjateks, nad on ka sageli üsna jäärapäised ning vajavad väga kannatlikku ja oskustega peremeest. Mulle endale väga mastifid meeldivad, aga minu lemmikud on sellisest pikakarvalisest koeratõust nagu Lhasa Apso. Nad on nii armsad ja leebe iseloomuga. Näitusel ka neid nähes mul süda lausa sulas," muigab Dolma. Loomulikult on teda kodus Dharamsalaski ootamas üks Lhasa Apso ja üks väike mops. "Mul on lapsest saadik kodus koeri olnud, ehkki mu vanemad olid koerapidamise vastu," ütleb tiibetlanna.

Pole Tiibetis kunagi käinud
Tenzin Dolma elab koos oma venna, vanemate ja vanavanematega Indias. Mõningatel andmetel elab paguluses kuni 150 000 tiibetlast. "Ja mitte vabatahtlikult. Paljudel tiibetlastel on tulnud välismaale põgeneda," ütleb Dolma. Viimati 1913.–1949. aastail, aga ka varasemas ajaloos iseseisvast Tiibetist põgenes juba tema vanaema. "Mina, mu noorem vend ja ka mu vanemad on sündinud Indias." Siiski on tiibeti kultuur tema pere igapäevaelus väga tähtsal kohal. "Mu vanemad õpetasid mulle juba lapsena, kuidas olla hea inimene, jagasid teadmisi tiibeti religioonist," jutustab Dolma. Oma praegust elukohta Dharamsala linna iseloomustab Dolma kui mõnusa õhkkonnaga paika, mille suurim väärtus on tema jaoks omavahel tihedalt suhtlev tiibeti kogukond. Hiina praeguse territooriumi koosseisus asuvas Tiibetis pole Dolma kunagi käinud, kuigi tahaks. "See on loomulikult iga tiibetlase unistus. Ma ei väsi lootmast, et see kunagi ikka teoks saab," ütleb ta.
Eestis jättis Dolmale kõige sügavama mulje selline väike paik nagu Mustamõisa Mustakurmu külas – koht, kus Dolma Roy juures elaski. "See on nii erinev minu kodulinnast Dharamsalast Indias. Dharamsalat on viimastel aastatel kõvasti moderniseeritud ja sellest on kujunenud Indiat külastavate turistide üks meelispaiku. Mustamõisa oli mu kodulinnast nii erinev," õhkab Dolma. "Mul pole elus kunagi olnud võimalust külastada Tiibetit, Mustamõisa ongi minu jaoks nagu tükike Tiibetit, kui ma vaatan kõiki neid kauneid maastikke, lambaid, kitsi ja tiibeti mastifit Roy õuel ringi jalutamas. See sarnanes nii paljuski tavalise tiibeti talupojaeluga," mõtiskleb Dolma.
Tiibeti pagulase elu pole kerge ja mõjutab otseselt Dolma töödki. Nii loobus ta tagakiusamist kartes osalemast Pekingi moenädalal. "Mu sõbrad hoiatasid, et see võib olla lõks, ja moenädalale minnes ei pruugi hiina võimud mind enam koju lasta." selgitab ta.

Unistas stjuardessiametist
Teismeeas Dolma mingist modelliametist ei unistanud, tema suu­rimaks sooviks oli hoopis stjuardessiks õppida. "Tegin isegi spetsiaalsed ettevalmistuskursused läbi, aga siis tuli 2007. aastal see missivõistlus. Eks mul tolleks ajaks oli see mõte küll peast läbi käinud, et võiks osaleda," tunnistab Dolma. Sest juba enne missitiitli võitmist oli ta veidi modellitööd teinud, tiitli võitmine tõi aga kaasa hulgaliselt tööpakkumisi. On ju missivõitlus "Miss Tibet" 100 000 Indias elava tiibetlase hulgas väga populaarne, missikandidaatidest puudust ei tule. Ehkki Dolma sõnul on Tiibeti missidel hilisematel aastatel olnud, Hiina vastuseisu tõttu Tiibetiga, probleeme rahvusvahelistel iludusvõistlustel osalemisega.
Kui Filipiinidel olnud Miss Earth välja arvata, pole Dolma saanud välismaal modellitööd teha. "Tal pole kunagi olnud võimalust külastada Euroopat. alles nüüd, kui Eesti võimud väljastasid talle C-kategooria viisa, on Dolmal oma pagulasepassiga avanenud võimalus Schengeni viisaruumis ringi liikuda," ütleb Roy. Samas on Dolma Indias väga tuntud mannekeen, üks parimaid. Tema fotosid on avaldanud maailma suurimad moeajakirjad nagu Fashion, Elle ja Harper's Bazaar. Ta on esimeseks valikuks olnud paljudele India tippdisaineritele ja reklaamiklientidele."Olen üks vähestest tiibeti päritolu modellidest, paljud disainerid, kellega olen koostööd teinud, ütlevad, et olen neil esimene tiibeti rahvusest modell," muigab Dolma. Dolma sooviks teha modellitööd ka mujal maailmas, sest Indias on ta justkui kõike juba teinud. Esimese ettevõtmisena sõitis Dolma aga aprilli alguses hoopis Šveitsi, külastama oma tädi. Sugulast, keda ta kunagi varem polnud silmast-silma näinud.

Kaire Kenk Jokinen

Foto: Järva Teataja

1 kommentaar Lisa kommentaar
  
seo plugin 28.05.2017 22:45
Hello Web Admin, I noticed that your On-Page SEO is is missing a few factors, for one you do not use all three H tags in your post, also I notice that you are not using bold or italics properly in your SEO optimization. On-Page SEO means more now than ever since the new Google update: Panda. No longer are backlinks and simply pinging or sending out a RSS feed the key to getting Google PageRank or Alexa Rankings, You now NEED On-Page SEO. So what is good On-Page SEO?First your keyword must appear in the title.Then it must appear in the URL.You have to optimize your keyword and make sure that it has a nice keyword density of 3-5% in your article with relevant LSI (Latent Semantic Indexing). Then you should spread all H1,H2,H3 tags in your article.Your Keyword should appear in your first paragraph and in the last sentence of the page. You should have relevant usage of Bold and italics of your keyword.There should be one internal link to a page on your blog and you should have one image with an alt tag that has your keyword....wait there's even more Now what if i told you there was a simple Wordpress plugin that does all the On-Page SEO, and automatically for you? That's right AUTOMATICALLY, just watch this 4minute video for more information at. <a href="http://www.SEORankingLinks.xyz">Seo Plugin</a> seo plugin http://www.SEORankingLinks.xyz