horoskoopkuum videomüstilised loodmuusikanipid ja toitsaatusedsisuturundussuhtedtestidusutlususutlusedveebi eksklusiiv

Üürile anda au ja vanad sõbrad

Tohutud plakatid „Üürile anda“ vahelduvad ­Lasnamäe kandis valimisloosungitega, nii et kui vaadata neid ülikauniks retušeeritud nägusid, siis moodustub uhketest hüüdsõnadest ­alateadvuses tahtmatult lause: „Üürile anda au ja vanad sõbrad“.

Miks? Oletagem korraks, et kogu maailmas haruldase Tallinna tasuta transpordi ja paljude muude rahva jaoks vajalike tegude tegija on tõesti nii suur lurjus, et temaga ei kõlba koos ühe laua taga istuda. Ometi noored poliitbroilerid istusid ja kasutasid ära kogenud mehe mõistust, teeneid ja saavutusi.
Nad ei loonud uut parteid, mille esindajatena võiksid tõesti ausalt kinnitada, et „meie teeme“. Nad hoopis uhkeldavad käona võõras pesas, kandes enda arvele invaliidistunud suurmehe teod ja saavutused Tallinna arendamisel.
See pole üksnes kurb, vaid see on väga ohtlik sõnum kogu ühiskonnale, et niigi muserdatud ja halvustatud vanemat põlvkonda võib karistamatult reeta - tegijaid hävitada ja iseennast aukohale seada. Kui me kasvatame noori vaimus, et vanemat põlvkonda autult hüljates noorte endi au aina suureneb, siis hävib lõpuks kõik, mis teeb inimesest inimese.
On lihtne üleolevalt tõrjuda: ah, vana mees istugu kodus! Nii käituti ka üheksakümnendatel ja saadeti paljud kogenud professorid koju, et nad asendada keskpäraste karjeristidega. Aga geeniuse aju töötab kuni surmani. Ja mitte ainult geniaalse Arvo Pärdi oma, kes on juba...? Kui vana? Ja kas te üldse teate, kui vanalt on loodud paljud surematud teosed?

Ei midagi uut!
Nõukogude Eestis olid teatavasti samuti olemas vastandlikud leerid: poliitilised karjeristid ja tegijad. Ühed tegid ja teised kandsid nende teod enda arvele. Tehnikateaduste doktor ja leiutaja Johannes Hint tegi ja leiutas, mille eest talle korraldati Nõukogude Eestis poliitiline protsess, mõisteti ta fabritseeritud süüdistuste alusel 15 aastaks vangi, nii et andekas mees pidi surema Patarei vanglas.
Mu isa Fred Kudu, kelle tänavust sajandat juubelit ei tea isegi mitte paljud noored sportlased, ehitas üles ülikooli spordibaasi Kääriku, mille ette püstitati pink hoopis väliseestlastele, kellel selle kunagi nii kuulsa spordikeskuse rajamisega midagi pistmist pole. Kui uutele kägudele, kes munevad võõrasse pessa, ei meeldi tõelised tegijad, siis võiks ju Kääriku kui nõukogude spordikeskuse õhku lasta!? Või kuidas? Kudu ei läinud teatavasti kunagi tööle Moskvasse ega välismaale, kuhu teda pidevalt kutsuti, sest ta elutööks oli Eesti spordi arendamine ja meie kümnevõistlejate treeningrühm oli tema ajal tõesti maailmakuulus.
Fred Kudut ründasid kogu ta elu parteilised ideoloogid, kes ei teinud ega rajanud midagi, vaid omastasid võõrast au ja ausaid tegusid. Üks suuremaid ründajaid oli Eestimaa Kommunistliku Partei ideoloogiasekretär Rein Ristlaan.
Loomulikult oli Kudu edu saladus ka selles, et hoolimata ideoloogilistest takistustest ja kadetsejatest, suutis ta alati leida endale sõpru mitte ainult Eestis, vaid tänu heale võõrkeelte oskusele kogu maailmas. Üheks Kudu mõjukaks toetajaks oli ENSV välisminister Arnold Green, tänu kellele saabus Eestisse mitteametlikule visiidile Soome president Urho Kaleva Kekkonen, et pidada ülikooli aulas eestikeelne kõne juba kuuekümnendatel (1964). Soome olümpiakomitee esimehena avaldas Kekkonen soovi suusatada just Käärikul, kus praeguseks taastatud soomlaste abiga ka Kekkoneni saun. Ilma Kuduta poleks olemas ei Kääriku uhket spordibaasi ega spordimeditsiini kateedrit ülikoolis. Ilma temata poleks peetud Soome ja Eesti või Rootsi ja Soome vahelisi maavõistlusi kergejõustikus juba nõukogude ajal, poleks tehtud spordielus veel paljut muudki. Meie kümnevõistlejad võitsid Kudu treeningrühmas harjutades olümpiamedaleid, sest treener uskus spordi mõjujõudu samavõrd nagu praegune olümpiakomitee esimees Urmas Sõõrumaa, kes on samuti tõeline tegija, mitte ainult plakatinägu. Seega kui oktoobrikuistel valimistel võidaks kolme julge ja tegusa mehe – Savisaare, Sõõrumaa ja Mõisa - liit, siis ei muutuks veelgi paremaks mitte üksnes meie pealinna argi-, vaid ka spordielu.

Reet Kudu

Jätkub ajakirjas...

2 kommentaari Lisa kommentaar
  
CHALLENGE FINANCIAL SERVICES, 07.10.2018 13:47
Tere, See on üldsusele teavitamine, et CHALLENGE FINANCIAL SERVICES, me oleme erafinantseerimisfirma. Meil on avatud rahalised võimalused kõigile inimestele, kes vajavad rahalist abi. Kas sa arvad laenu saamist? Kas teil on tõsine vajadus kiireloomulise laenu järele, et alustada oma äri? Kas teil on võlg? See on teie võimalus oma soovi saavutada, anname isiklikke laene, ärilaene ja kõiki 3% intressiga laene. Kui olete huvitatud erakorralise laenu saamisest, võtke meiega ühendust e-posti teel challengefinancialservics@gmail.com, et saada lisateavet. Challenge Financial Services Tel: +16789614269 E-post: challengefinancialservices@outlook.com E-post: challengefinancialservics@gmail.com
james evans 01.08.2018 02:10
Oleme rahvusvaheline laenupank, anname laenud üksikisikutele ja ettevõtetele Lähis-Idas, Aasias, Euroopas ja Põhja-Aafrikas. Pakume laenu liike nagu isiklik laen, äri- / investeerimislaen, auto laen, võlgade konsolideerimise laen ja õppelaen 18 aastastele ja vanematele. anname välja laenud vähemalt 5000 USA dollarit, mille tagasimaksetähtaeg on 1 aasta kuni 25 aastat. huvitatud peaksid võtma meiega ühendust e-posti aadressi @ heartlandfingrp@gmail.com või WhatsAafi kaudu numbri järgi: +1 (202) 922-8783