horoskoopkuum videomüstilised loodmuusikanipid ja toitsaatusedsisuturundussuhtedtestidusutlususutlusedveebi eksklusiiv

Väga ausalt emadusest

Kui ma kaks aastat tagasi veel rase olin, siis oli mul kindel nägemus, milline ma emana olen. Öeldakse, et kõige targemad lapsevanemad on need, kellel endal veel lapsi ei ole - mina just sellesse kategooriasse kuulusingi.

Olin veendunud, et minu laps magab kohe oma voodis, lõpetan imetamise hiljemalt siis, kui poeg on aastane – et minust saab üks kindel ja eneseteadlik ema, kes suudab oma poega mängleva kergusega kasvatada.
Lisaks olin ma kindel, et kui laps on sündinud, siis tuleb paarisuhet ikka samamoodi jätkata nagu enne, aga mul polnud aimugi, mida reaalselt tähendab väsimus/magamatus ning abielu jääb mingiks ajaks hoopis tagaplaanile.
Muidugi olin ma kuulnud, et emaks olemine on raske, aga teoorias tundus see kõik palju kergem olevat. Praktikas sain aga ruttu selgeks, et kui ma enda tassi täis ei suuda hoida, siis pole ka emana minust suurt asja.

Algusest peale teistmoodi
Kuigi ma kartsin sünnitust meeletult ega arvanudki, et ma lapse endast nii-öelda välja hingan, siis päris seda ma ei osanud aimata, et kõikvõimalikud esilekutsumise meetodid saab läbi proovida ja sünnitus lõpeb ikkagi hoopis erakorralise keisrilõikega.
Olime abikaasa Hendrikuga (32) päris läbi ja lootsime, et kui haiglast koju saame, siis läheb elu lihtsamaks.
Õnneks sündis meie poeg Eerik augustis 2019, mil koroonat polnud veel olemas ja abikaasa sai vähemalt päeval mulle abiks olla. Kuna me perepalatit kahjuks ei saanud, siis öösel pidin ikka ise hakkama saama, kuigi keisrilõikest toibumine ja jalule saamine oli juba omaette väljakutse.

Keeruline teekond
Kui me haiglast koju saime, siis mõneks ajaks oligi pereelu idüll – Eerik sai rinda ilusti ja isegi öösiti ärkas üpris vähe. Olin siis üpris õnnelik, kuid veidi aja pärast hakkas poeg öösiti 8-10 korda ärkama ja oli nõus ainult meie voodis magama. Nii et see nägemus, et minu laps magab kohe oma voodis, kadus kohe üpris kiiresti manala teele, sest see lihtsalt polnud võimalik. Lihtsam oli vähemalt natukenegi magada, kuigi ma ei nautinud seda laps pool ööd rinna otsas und absoluutselt.
Olime sel ajal abikaasaga mõlemad nii läbi ja tülid olid kerged tekkima. Minu ainus soov oli kuidagi eksisteerida ja ootasin nii väga aega, mil ma jälle normaalselt magada saan. Kui kuskil sotsiaalmeedias nägin paare, kes paarikuuse lapse kõrvalt oma suhet värskena hoidsid ja kohtingutel käisid, siis tundsin viha ja kurbust, et meie seda Hendrikuga teha ei saa, sest olime mõlemad nii kurnatud.
Mida aeg edasi, seda enam hakkasin ka imetamist jälestama, ootasin seda hetke nagu issanda õnnistust, mil saaksin sellest loobuda. Esialgne plaan oligi seda teha siis, kui Eerik on aastane, aga kuna mu poeg oli totaalne rinnnasõltlane, kes öösiti uinus ainult rinna otsus, siis näis see täiesti võimatu. Vahepeal soovisin mitmeks päevaks lihtsalt jalga lasta ja tundsin süüd, et ma ei naudigi imetamist ning ootasin, millal ometi see keeruline ajajärk oma lõpu leiab.

Tunneli lõpus valgus
Minu esimene valguskiir, mis tunneli otsas paistis, saabus siis, kui Eerik oli aasta ja neljakuune. Nimelt avastati tal adenoid ja pärast selle eemaldamist ärkas ta vahel ainult kaks korda öösel!
Pärast nii pikka perioodi, mil ma olin 8-10 korda öösiti ärganud, oli see nagu võita Viking Lottoga jackpot. Hiljem hakkas ka paarisuhe abikaasaga vaikselt vanasse rütmi minema – sinna, kus ta enne oli olnud ja ma polnudki enam 24/7 väsinud. Hakkasin rohkem raamatuid lugema ja oma hobidega tegelema, tundsin, et ma polegi ainult piimaplekke täis ema, vaid ka niisama naine - ja see teadmine andis mulle nii palju energiat juurde!
Kui detsembris 2020 Eeriku täielikult rinnast võõrutasime, milleks kulus nädal aega sinepi hõõrumist rindadele, mis pojale üldse mokkamööda ei olnud, läks kõik aina paremaks. Nüüd magab Eerik ammu juba oma voodis ja terve öö – see on andnud mulle nii palju sisemist energiat juurde, mida ma vist varem arvasin endal üldse puuduvat.

Jaanika Elias

Jätkub ajakirjas...

0 kommentaari Lisa kommentaar