horoskoopkuum videomüstilised loodmuusikanipid ja toitsaatusedsisuturundussuhtedtestidusutlususutlusedveebi eksklusiiv

Veebitutvuste ruletil keerleb ohtlikke tüüpe

On olemas teatud tüüpi mehi, kellega ei maksaks kunagi lähemaid suhteid luua. Te ei suuda neid iialgi parandada ega muuta, küll aga oma elu ära rikkuda.

Tänapäeval kohtuvad paljud Internetis. Sellised tutvused on tõeline rulett, sest kunagi ei või teada, milline inimene sind kohtumisel ees ootab. Näiteks kirjavahetuses võib ta tunduda armsa ja naljakana, kuid silmast silma kohtudes osutuda oma olemuselt hoopis vastupidiseks. Võimalik, et „armastuse keemia” võib sündida ka sotsiaalvõrgustikes, kuid juba esimestel kohtumistel võib tabada sind üllatus, et sul pole oma uue tuttavaga midagi ühist.
Asi on selles, et inimese käitumine tutvumissaitidel võib olla väga erinev sellest, kes nad tegelikult on. Igasugused vägivallatsejad ja muud patoloogilised isiksused võivad end hõlpsasti kujutada imeliste printside ja maagiliste pristsessidena. Seda lihtsalt selleks, et saada kontroll oma järgmise ohvri üle. Pealegi teesklevad nad korralikke, süütuid ja puhtaid, kuni on veendunud, et usaldad neid. Ja alles siis tuleb nähtavale nende tõeline pale.
Kirjeldan siinkohal kuut tüüpi selliseid inimesi, kellega olen kohtunud. Minu kogemus on, et need on inimesed, kes su elu võivad mürgitada ja keda tuleks suhetes vältida.

Mees, kes armastab vaid ennast
Nartsissist ei hakka sind kunagi armastama nii palju kui iseennast. Võid kasvõi nahast välja pugeda: sellise mehe jaoks on kõige ilusam ja ainulaadsem inimene tema ise. Ta kasutab inimesi oma enesehinnangu tõstmiseks ja vajab austajaid, kes teda pimesi usuksid. Nartsissistiga ole valmis selleks, et sina oled eikeegi. Tema eneseimetlus võib olla lõputu.
Seetõttu pole suhe tema jaoks midagi muud kui võimalus enese­imetluseks ja enese ümber kaose tekitamiseks. Ta tunneb rahuldust enda üleolekust, kui märkab, et kõik kokku variseb ja sina kannatad. Sellist meest ei huvita, kuidas sa end tunned, sest talle valmistab mõnu teiste inimese ala­vääristamine. Oma edu nimel on ta valmis ohverdama kõik teised.
Kui aga siiski riskid oma elu nartsissistliku mehega siduda, siis ole valmis ohvriks tooma miljon asja ja mitte ainsatki vastu saama. Ta ei ole sinu jaoks olemas, kui sa teda või tema tuge vajad. Ta on ainult siis olemas, kui temal on sind vaja. Kas sa tahaksid sellist armastust? Nartsissistiga suhtele tuleks iseenda heaolu huvides teha lõpp nii ruttu kui võimalik.

Mees, kes sind kahtlustab
See inimtüüp „lahutab oma meelt” teistmoodi: ta otsib sinus pidevalt puudusi ja kahtlustab sind kõik­võimalikes salakavalates plaanides. Sellistena on nad juba kord loodud.
Paranoik ei suuda hetkekski maha rahuneda ja lõdvestuda. Ta on kogu aeg valvel, otsides varjatud viiteid, sest talle tundub, et teda jälgitakse, petetakse või jälitatakse pidevalt ja erineval moel. Tal on reetmishirmu tõttu raske kedagi usaldada ning on põhjendamatult armukade. Seetõttu keelab ta oma kallimal sõpradega ja isegi sugulastega kohtuda. Tema ülbus teiste suhtes muudab ka sinu eba­kindlaks ning usaldamatus omakorda põhjustab usaldamatust.

Mees, kes ei usalda
Sellist tüüpi inimene ei oska ega kavatsegi kedagi usaldama õppida. Seda enam oma partnerit. Seetõttu sunnib ta sind sõna otseses mõttes kõigest ette kandma: kellelt sõnum tuli, kes helistas, miks sa töölt ­tulekuga hilinesid, kus ja kellega sa olid, miks uue huulepulga ostsid ja nii edasi kuni lõpmatuseni.
Armukadetseja peab olukorda pidevalt kontrolli all hoidma, muidu tunneb ta paanikat ja meeletesegadust. Ta hoiab alati kõigel silma peal, mida sa sööd, mis sa selga paned jne. On tujukas ja kriitiline ning näitab seda eriti välja siis, kui ta oma tahtmist ei saa. Seetõttu võib ta sind ka julmalt karistada, kui midagi tema meelest on valesti läinud.
Armukadedus hävitab armastuse. See on nagu veetilk, mis ­uuristab kivisse pikapeale augu.

Äärmiselt egoistlik ja enesekeskne mees
On teatud tüüpi inimesi, kes põhimõtteliselt ei suuda teistest hoolida. Tema jaoks on teiste tunded, emotsioonid ja üleelamised ei midagi muud kui tühi sõnakõlks. Ta lihtsalt ei saa sellest aru. Ja seisukohal, mis tema omast erineb, pole üldse mingit mõtet.
Tal puudub ka empaatia ja emotsionaalsus, nii et suhted temaga on võimalikud vaid kinolinal. Ja ­sedagi ulmefilmides.

Mees, kes võtab liiga palju napsu
Sõltuvusega inimene peaks eelkõige õppima ennast armastama, enne kui ta saab kedagi teist ­armastada.
Asi on selles, et alkoholisõltuvusega inimene ei saa olla aus ei iseenda ega ka kellegi teisega. See kehtib mistahes sõltuvuse kohta. Lõppude lõpuks peab ta end iga päev petma. Kuna ta ise ei ole aus ning peab pidevalt jälgima, et tema valed välja ei tuleks, siis on ta väga tähelepanelik ka oma partneri suhtes. Sõltlasel on vajadus kõike uurida ja kontrollida, sest see võimaldab tal olukorda oma kontrolli all hoida. Millisest ausast ja avatud suhtest sellise inimesega saab siin üldse rääkida?!
Suhe temaga on võimalik alles siis, kui ta ükskord ja alatiseks kõigi oma hukutavate sõltuvustega lõpu teeb.

Mees, kes röövib elurõõmu
See inimene on ka varasemates suhetes näidanud toksilist käitumist. Täiskasvanud muutuvad harva. Toksiline inimene ei tunnista kunagi oma vigu ning kui püüadki talle tuua näiteid tema varasemast käitumisest, keerab ta selle sinu vastu. Ta on täielik silmakirja­teener, kes valetab süüdimatult ja tal on alati eneseõigustus olemas. Tal puudub igasugune arusaam aususest ja lahkusest ning ta naeru­vääristab kõike – alates sinu hobidest kuni sinu veendumusteni. Ta on isekas ja tahab kogu aeg ise tähelepanu keskpunktis olla, sinu emotsioonide üle võimu omada.
Sellise inimesega suhtel puudub igasugune tulevik. See saab olema väga kannatusterohke. Ära karda minema kõndida ja ta sinnapaika jätta, sest selline inimene paraku ei muutu!

Kuidas kaitsta end suhete eest selliste inimestega?

1. Pööra tähelepanu ohumärkidele
Esmakohtumistel võib sellist tüüpi inimeste tõelise olemuse välja­selgitamine küllaltki keeruliseks osutuda, sest nad on manipuleerimise tõelised virtuoosid ja oskavad endast ideaalse inimese mulje jätta. Ta isegi solvub, kui sa teda milleski kahtlustad!
Kuid punased ohulipukesed on alati olemas. Ja sa ei tohiks neid ignoreerida ega nende ees oma silmi sulgeda. Eriti suhte alguses, kui sa pole veel jõudnud oma partnerisse kiinduda. Ohumärgiks võib olla tema liigne romantilisus (nagu 19. sajandi filmides,) või pidev kriitika endiste partnerite suhtes või kellegi teise arvamuse täielik eiramine, välja arvatud tema enda oma.

2. Mõtle järele
Analüüsi, miks meelitad selliseid inimesi oma ellu ikka ja jälle. Sama reha otsa astumine on omane paljudele inimestele, kuid kui sul on juba rohkem kui kaks või kolm toksilise partneri kogemust, on aeg mõelda selle põhjustele. See stsenaariumi kordumine võib tähendada, et kõik su varasemad suhted on ka praegust mõjutamas. Oled sellega harjunud ja otsid midagi sarnast. Sellest mõttemallist tuleks lõplikult loobuda.
Me kõik tahame armastada ja olla armastatud, kuid reeglina valime enda kaaslaseks selle inimese, kes on kõige tuttavam ja harjumuspärasem. See on meile mugavam. Seetõttu väldime kõike tundmatut ja harjumatut, sest see põhjustab ebamugavustunde. Seega valime ikka ja jälle tuttavaid inimtüüpe, isegi kui see teeb meile haiget ja me teame, kuidas see kõik lõppeb.

3. Ära ürita oma partnerit muuta või parandada.
Ainus inimene siin maailmas, keda sa saad parandada, oled sina ise.

Asi on selles, et inimloomus on kord juba selline, et me üritame alateadlikult minevikku taasluua,   seda parandada ja vabaneda valust, mis meile on tekitatud.
Nii et kui su isa oli külm ja eemal­olev, on võimalik, et sind tõmbab samasuguste poole. Kusjuures sa püüad andma endast parima, et seda inimest muuta südamlikumaks ja armastavaks. Sulle tundub, et kui selle eesmärgi saavutad, leiad oma õnne.
Selline käitumine on aga suur viga, kui sa tõepoolest püüdled oma partneriga tervete ja turvaliste lähisuhete poole. Parim, mida sa teha saad, on otsustada, millist inimest sa enda kõrvale soovid ja millisena oma suhet näed. Ja alles siis määratleda, kas just tema on sinu jaoks tõesti sobilik või mitte.
Ja kui sinu väljavalitu kuulub kasvõi ühegi kuuest kirjeldatud inimtüübi hulka, kellega ei peaks lähisuhteid looma, siis tuleks temast kiiresti vabaneda. Sa ei suuda teda iialgi parandada, küll aga oma elu nässu keerata.

Eliise Mäesalu

0 kommentaari Lisa kommentaar