horoskoopkuum videomüstilised loodmuusikanipid ja toitsaatusedsisuturundussuhtedtestidusutlususutlusedveebi eksklusiiv

VELLY JOONAS – muusik, poetess või kunstnik? Kõik kolm?

Velly Joonase lugu kätkeb eneses hakkama saamist kõige kiuste ning ande võitu argipäeva üle.

Eesti rahvas mäletab teid aastakümnete tagant kui ühte erilisema hääletämbriga lauljannat. Kas laulate ka praegu?
Ma väga tänan, kui mind tõepoolest mäletatakse kui lauljat. Meri uhub jäljed liivalt, aga teeb seda pea sama kiiresti, kui kiiresti unustatakse möödunu. Jah, mu hääle võiks kanda punasesse raamatusse, sest teist sellist pole kusagilt võtta. See vist pandi mulle sünniga kaasa, et oleks leib omast käest võtta.

Kas maalimine on teie hobi või olete maalikunsti õppinud?
Maalimist olen õppinud Vello Tamme käest, kes on nüüd küll ammu lahkunud, kuid oli tunnustatud kunstnik mitmete pärjatud töödega. Soomes tunnustuse leidnud, hiljem töötas graafikuna. Õpingud käisid vestluse teel, Vello rääkis, mina kuulasin. Ka filosoofias oli ta tugev. Väga erudeeritud inimene. Uku Masingu sõber. Selles sõpruskonnas oli veel Mati Jakobson, kes oli ka tunnustatud luuletaja, kelle luuleharrastusi võis mõõta kilogrammidega. Hiljem pälvis oma koha kirjanike liidus. Mul oli õnne lugeda Uku Masingu käsikirju. Mäletan, et „Neemed vihmadele lahti“ lausa vapustas mind.
Õpetaja leidmine on parem, sest arengu maht on nii suur ja leida tuleb nii oma koht kunstis. Ka stiil ja tehnika. Tuleb tunda maalikunsti ajalugu. Mul oli õnne viibida 20 aastat Tallinnas kunstielu kõrgaja juures. Tunda isiklikult kunstnikke.

Kas olete ise laulusõnu kirjutanud?
Enn Eesmaa küsis seda minult 1979. aastal kui lõpetasin edukalt Estraadistuudio ENSV Riikliku Filarmoonia juures ja sain kätte diplomi kus on mainitud, et olen nüüd 2. kategooria solist. See tähendas, et mu esinemistasu tõusis 8 rublale. 1. kategooriat kool välja ei andnud. See oli juba kõrgem pilotaaž, nagu Heli Lääts, Voldemar Kuslap jne... Minu vastus oli lühike: häda ajab härja kaevu...“
Laulutekstide kirjutajaid oli vaid kaks, Heldur Karmo ja Valli Ojavere. Aga meil oli tööd 24 tunniks iga päev. Seega võtsin ohjad enda kätte ja lubasin endale, et ei puhka enne, kui on selge. Nii ka läks. Kirjutasin 10 lauluteksti ja märkasin, et laulutekstidel on teistsugune vokaalide ja vokaalne kõnelus. Tegin oma keeles, mis oli hästi lauldav, siis hakati mu tekste ka tellima. Autorikaitse nõudis käsikirju. Tuli õppida trükkima. Kõik oskused on tulnud minu juurde läbi elukooli vajaduse. Ma väga pingutasin, ei andnud alla.
Aga kui loen oma laulutekste, siis on ilmselge, et aastakümneid tuleks asendada veel ja rahule jääda tehtuga ei saa iial. Tänan siiski elu, et julgustas. Autorikaitse maksis ka tekstide eest hästi. See oli leivale või ja vorst.

Te ka luuletate ja kirjutate proosat. Tean, et nii mõnigi teie sünnitusvaludes olevate raamatute käsikiri vajaks toimetamist ja raamatuks saamist. Mille taga asi seisab?
Tegelikult on asi käsikirjade paljususes. Ma ei oska valida tähtsa ja vähemtähtsa vahel. Kõik lapsed on armsad. On vaja välist pilku ja uudishimu. Igal ajal oma aeg.

Elate juba aastaid ühes Pärnumaa külakeses, aga kus on teie juured?
Elan Pärnumaal, Vahenurme külas. See ei ole küla elu tavamõistes. Meil on erakordseid tulemusi. Kõik eluks vajalik on käe- jala juures. Kõigeni on 100 meetrit, poeni, koolini, seltsimajani, vanadekoduni, bussipeatuseni, saunani, internetini, raamatukogusse, metsa. Suurepärane! Armas väike küla.
Aga kui juurtest rääkida, siis on see pikk ja nukker vaikus... Jaana Eent ja Johannes Joonas lapsendasid mind. Mu ema oli surnud sünnitusjärgsete tüsistuste järel. Ja üksikvanemaid ei hinnatud tollel ajal. Nii et pealekaebamise tulemusel võeti pärisisalt kõik 5 last ja jaotati mööda Eesti lastekodusid laiali. Võiks öelda, et juured on Kohtla-Järvel, sest sündisin Kohtla-Järve linnas. Olen otsinud aastaid oma 7 aasta minemise kohta teavet ja ka leidnud. Nägin selgemaid unenägusid lastekodust Nõmme-Hiiu piirimail. Lõhn viis kohale ja loodus tõestas.
Kui õppisin Tallinnas laulmist, käisin Nõmmel jalutamas ja leidsin viimaks selle uhke lossi, mille autoriks oli eestlane, kes Rootsis pagulasena nälga suri. See loss võeti hiljem lastelt ära, seal peatusid diplomaatia korüfeed nagu Indira Gandhi, Leonid Brežnev jt riigitegelased üle maailma. Maja on tõesti ilus, Võidu tänav 1. Rõdu, saal, purskkaev jne... Ja ma leidsin üles vennad ja õed! Neil kõigil oli oma elu. Nad olid edukad, targad, perekondlikud, aga kuna nad sattusid vene lastekodusse, siis sai nende osaks venekeelne keskkond. Soovin neile ikka ja jälle kõike kaunist, õnne eluteele. Ma armastan, kuni elan.

Kuidas jõudsite omal ajal lauljatee tippu? Kes teie talendi avastas?
9-aastaselt võitsin lauluvõistluse ETV-s. Jõudsin kuue parema hulka. Õhtut juhtis Georg Ots. Tookord saatis mind ebaõnn. Kilpkonn rikkus mu esinemiskleidi ära. Laulsin laulu “Üle vainude valendab aur“ (Valter Ojakäär). Tuju oli nii rikutud, et unustasin viimase salmi ära ja jäin vait.
Siis tegi Novella Hanson klaverisaatjana lasteringis tõhusat tööd. Hiljem moodustas ansambli, kus laulsin soolot. Esinesime koolipidudel Tõrva keskkoolis. Peale üheksandat klassi pakuti laulja kohta ansamblis „Pigilinnud“ Tõrva Kultuurimajas.
Varsti kutsuti juba Elvasse, ansamblisse „Hipp“, kus laulsin põhiliselt „Middle of the road“ repertuaari. Oli moes, aga seda vaid pool aastat.
Siis otsustasin et hakkan peale kooli lihttööliseks tuletikuvabrikus, Viljandis. Aga kuna mul oli keemia eriklassi haridus, sai minust liinimeister ja palk ei olnud mitte paha. Teenisin kuus 500 rubla, aga ikka hakkas mul igav. Läksin katsetele ja mind tõmmati kohe Viljandi bigbändi Üllo Kauri juhtimisel. Kohe tulid turneed koos Tõnis Mägiga Venemaale, Ukrainasse, Poola piiri äärde, Kaliningradi, Köningsbergi, Lätti, Leetu... me olime popid!
Siis saabus ühele tantsuõhtule Raivo Tammik, kes oli pea jumala staatuses muusikute seas. Ta vajas keskööprogrammile paari laulu ja mina olin talle suur avastus. Ja juba tekkiski Tallinnas kõlakas, et Viljandis elab väga-väga andekas laulja.
Nii võeti mind ka Filharmooniasse vastu ilma eksamiteta. Kuna lõpetasin edukalt stuudio, olid mu ees lahti nii TV kui raadio uksed. Ainus, mida ma ei suutnud, oli repertuaar. Ma vajasin aega, et süveneda ja väga vähe oli muusikat, mis mulle tõeliselt meeldis.
Olin valikutes kehva ja tegin tantsumuusikat restoranides. Mu uneaeg sai kannatada alati kõige rohkem. Magasin 3-4 tundi ja sellest tekkis üleväsimus, aga jooga päästis mind, õppisin 10 minutiga lõdvestuma ja puhkama enne igat kontserti, nii ma ärkasingi värske ja puhanuna. Korraga oli minus energiat palju ja ma suutsin ennast ületada. Laulsin lausa 9 tundi päevas, kuna Tom Jones laulis 8 tundi. Arvasin, et olen kehvem laulja, seega lisasin vabatahtlikult tunni.

Väidetavalt ilmus hiljuti plaat teie loo või lugudega, kas räägiksite sellest pikemalt?
Sellest ajast ongi pärit mu laulude paremik: „Verelilled“ Gennadi Taniel, „ Too siis mulle päev“ Eugene McDaniels, „Stopp, seisku aeg!“ Jim Rafferty. Kaks viimast pala hakkasidki silma „Frotee“ plaadifirmale. Ühel päeval teatati ametlikust valikust. Nõustusin, sest vinüülplaati mul veel polnud, kuigi olin laulnud juba 50 aastat. Laulude tekstid on kirjutatud minu sulest. Tiit Saluveeri orkester on esitanud laulu „Pirita“ ja Vladimit Ignatov „Vstretša.“ Ma olin üle 20, olin elusse armunud, kõik oli võimalik. Ja kõik saigi võimalikuks. Ka tol ajal kõrgetes tip­pudes tunnustatud muusika. Ei, ma ei häbene neid laule, mulle meeldib see tõsine valik.

Kas elu Pärnumaal on hingekosutav või pigem passiivsem ja igavam kui laulujakarjääri ajal pealinnas?
Elu on igal pool ilus, kui sa seda ise lood. Pean tunnistama, et looming on võtnud suurema osa minu ajast. Ka tervis pole enam nii särav. Teen raskeid valikuid, mida järgnevalt ette võtta või teha. Olen aeglasem kui enamus inimesi, kiirustan aeglaselt ja seda tahtlikult. Loomine on alati elu ja ja loomingu vahel valimise sümbioos. Hakkama tuleb saada kõigega, kui oled erak, nagu mina oma eluga seda olen tõestanud. Peab tõdema, et kui leiad kulgemise kesktee, siis leiad ka kuldse kulgemise kesktee, ja seda mitte ainult endale, vaid enamuse kasu silmas pidades. Mul on olnud ka päevi, kui olen passiivne, ei tunne ennast piisavalt, tean, et stressipäevad mööduvad. Vaja on uusi unistusi, uusi perspektiive, siis on piisavalt avatust kuhu jalutada – väljad, metsateed. Minu juurde tuleb ju ikka ainult see, mida armastan. Seega on mul igal pool hea, kus ma viibin. Loominguinimesed ju vaatavadki rohkem sissepoole, kui väljapoole. Sees on suur rahuriik.

Mis või kes paneb teie südame tugevamini põksuma?
Mis ma oskan kosta? Armastan inimesi. Mul on sõpru, keda lausa ootan, et nad aega leiaks minu jaoks. Mul on olnud kasse ja koeri. Loomades on seda tsentrifugaaljõudu, mis mindki liigutab ja käima tõmbab. Mulle meeldib nendega mängida. Ja siis ootan inspiratsiooni. Selles on nii palju salapärast, vaadeldavat, nauditavat. Seega müsteerium järgneb müsteeriumile ja see kõik on üks fantastiline Jumalik Ilmailm.

Kui saaksite oma elu otsast alata, kas teeksite midagi teisiti või olete möödunuga rahul?
Arvan, et kordust ei anta kellelegi. Usaldan kulgemise võimalust. Usaldan elu, küll ta selekteerib targalt, kuhu me tõeliselt kuulume.

Kus ja kas võib teid lähiajal kuulda laulmas või oma luulet esitamas?
Laulan, kui väsimus tuleb. Kui kõik on hästi. Laulan endale. Oludes, kus olen. Olen juba pensioniealine ja ei pea end lauljaks, kes vägisi kuulus tahab olla. See on pisike osa minu elust, aga vajaduse tekitab kuulaja. Ma ei tea ette, mis tuleb. Raske on keelduda, kui kutsutakse. Oleks vaid honorar vanusele kohane, tuleksin ehk...?

Mida soovitaksite oma kuulajale ja Eesti rahvale üldse?
Eestlased, eestimaalased, kuidas teid mitte armastada? Muidugi-muidugi, mu süda ja laulud, kõik kuulub Teile, pühendatud armastusega! Olge hoitud!

Margit Peterson Foto: A. Liigus

3 kommentaari Lisa kommentaar
  
Linda Mark 11.02.2020 14:12
KUIDAS MINU LAENU SELLEST SUUREST FIRMAST sain Tere, mu kallid inimesed, ma olen Linda McDonald, kes elab praegu Austinis Texases, USA-s. Olen praegu kolme lapsega lesk ja olin 2018. aasta aprillis finantsseisundis ummikus ning mul oli vaja refinantseerida ja arveid maksta. Proovisin leida laenu erinevatelt nii era- kui ka korporatiivsetelt laenufirmadelt, kuid mitte kunagi eduga. Enamik panku lükkas mu krediidi tagasi, ärge täiel rinnal saamas neid hoodlumeid, kes kutsuvad neid omaraha laenuandjaks - nad on kõik pettused, nad tahavad ainult teie raha ja te ei kuule neilt enam, et nad on seda mulle kaks korda teinud, enne kui ma kohtusin hr David Wilsoniga. Kõige huvitavam osa on see, et minu laen kanti mulle üle 74 tunni jooksul, seega soovitan teil pöörduda hr Davidi poole, kui olete huvitatud laenu saamisest ja olete kindel, et saate talle õigel ajal tagasi maksta, võite temaga ühendust võtta e-posti teel ……… (davidwilsonloancompany4@gmail.com) Krediidikontrolli pole, ükski 2-protsendise intressimäära ja parema tagasimakse plaaniga krediidireisija pole Kui peate laenutagatise saamiseks võtma ühendust mõne ettevõttega, pöörduge täna laenu saamiseks hr David Wilsoni poole Nad pakuvad igasuguseid laenukategooriaid Lühiajaline laen (5_10 aastat) Pikaajaline laen (20_40) Meedia tähtajaline laen (10_20) Nad pakuvad laenu nagu Kodulaen ............., ärilaen ........ Võlalaen ....... Õppelaen .........., ettevõtluse alustamise laen Ettevõtluslaen ......., ettevõtte laen .............. jne E-post .......... (davidwilsonloancompany4@gmail.com) Kui tegemist on finantskriisi ja laenuga, siis on David Wilsoni laenude finantseerimine just see koht, kuhu minna. Palun öelge talle, et ma proua Linda McDonald juhendab teile õnne ................... ....
CHALLENGE FINANCIAL SERVICES, 07.10.2018 13:52
Tere, See on üldsusele teavitamine, et CHALLENGE FINANCIAL SERVICES, me oleme erafinantseerimisfirma. Meil on avatud rahalised võimalused kõigile inimestele, kes vajavad rahalist abi. Kas sa arvad laenu saamist? Kas teil on tõsine vajadus kiireloomulise laenu järele, et alustada oma äri? Kas teil on võlg? See on teie võimalus oma soovi saavutada, anname isiklikke laene, ärilaene ja kõiki 3% intressiga laene. Kui olete huvitatud erakorralise laenu saamisest, võtke meiega ühendust e-posti teel challengefinancialservics@gmail.com, et saada lisateavet. Challenge Financial Services Tel: +16789614269 E-post: challengefinancialservices@outlook.com E-post: challengefinancialservics@gmail.com
james evans 01.08.2018 02:03
Oleme rahvusvaheline laenupank, anname laenud üksikisikutele ja ettevõtetele Lähis-Idas, Aasias, Euroopas ja Põhja-Aafrikas. Pakume laenu liike nagu isiklik laen, äri- / investeerimislaen, auto laen, võlgade konsolideerimise laen ja õppelaen 18 aastastele ja vanematele. anname välja laenud vähemalt 5000 USA dollarit, mille tagasimaksetähtaeg on 1 aasta kuni 25 aastat. huvitatud peaksid võtma meiega ühendust e-posti aadressi @ heartlandfingrp@gmail.com või WhatsAafi kaudu numbri järgi: +1 (202) 922-8783